Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, jakie zaczną obowiązywać od 17. października. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał natomiast, że tzw. czerwoną strefą zostaną objęte 152 powiaty. W tych miejscach zakazane będzie m.in. organizowanie wesel i innych imprez okolicznościowych, a szkoły wyższe i ponadpodstawowe będzie pracować zdalne.

- „Wciskamy hamulec, ale nie w trybie delikatnym, lecz z całej siły. To konieczne, aby ochronić wydolność systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza” – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zapewnił, że cały czas wzrasta wydolność służby zdrowia, „ale musimy mieć świadomość, że testujemy jej granice”.

- „Mamy do czynienia, że w strefie czerwonej są 152 powiaty, czyli połowa Polski. W strefie czerwonej są powiaty gęsto zaludnione. Liczba ludności przekracza połowę ludności Polski” – mówił.

W strefie czerwonej znajdą się następujące powiaty.

- W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.

- W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.

- W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

- W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.

- W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

- W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.

- W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.

- W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.

- W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.

- W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.

- W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.

- W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.

- W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu – Kielce.

- W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.

- W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.

- W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin.

kak/polsatnews.pl