Marek Pęk dla Frondy: Senat kontraktowy będzie wprowadzał chaos - zdjęcie
18.11.19, 19:00

Marek Pęk dla Frondy: Senat kontraktowy będzie wprowadzał chaos

23

Trudno wyobrazić sobie, że nagle marszałek Grodzki stanie się politykiem formatu europejskiego czy światowego […] Następnym krokiem po przejęciu Senatu może być rozhuśtanie emocji, utrudnienie rządzenia, utrudnienie tworzenia nowych ustaw […] Senat powinien w tym momencie robić swoje, czyli rozpatrywać w odpowiednich terminach ustawy, które spływają z Sejmu”- senator Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Senatu IX kadencji Marek Pęk w specjalnym wywiadzie dla portalu Fronda.pl.

 

Fronda.pl: Nowo wybrany marszałek Senatu oświadczył w swoim pierwszym wystąpieniu, że „Senat jest emanacją Narodu”, czyli że reprezentuje Naród, że jest ostoją demokracji. Takich głosów ze strony totalnej opozycji nie ma w odniesieniu do Sejmu. Czy Sejm RP, gdzie Zjednoczona Prawica ma większość, „emanacją Narodu” i ostoją demokracji już nie jest?

Marek Pęk, senator PiS: To są chwyty polityczne, propagandowe, które maja stworzyć wrażenie, że tam gdzie większość zdobywa obecna sejmowa opozycja, czyli np. w Senacie, to jest jakaś „lepsza demokracja”, a w Sejmie, ponieważ rządzi samodzielnie Prawo i Sprawiedliwość to demokracja jest jakaś „gorsza”. To jest oczywiście manipulacja, to jest nadużycie. Trzeba też zachować pewne proporcje. Jeśli popatrzymy na komitety wyborcze, to Prawo i Sprawiedliwość wygrało również wybory w Senacie- niestety nie udało się nam uzyskać samodzielnej większości i nie udało nam się stworzyć większości koalicyjnej w tym krótkim czasie po wyborach.

Jednak w tym momencie nie stawiałbym sceny politycznej na głowie w ten sposób żeby w systemie władzy ustawodawczej wyróżniać Senat, który ma taką pozycję konstytucyjną, że zawsze będzie nieco w cieniu Sejmu. To Sejm powołuje i kontroluje rząd, i tworzy prawo, które dopiero w sensie wtórnym trafia do Senatu. To w żaden sposób się nie zmienia- rządzi Prawo i Sprawiedliwość, które po raz kolejny wyłoniło samodzielnie rząd. Senat powinien w tym momencie robić swoje, czyli rozpatrywać w odpowiednich terminach ustawy, które spływają do niego z Sejmu.

 

Jednak pojawiły się sygnały, że pozycja marszałka Senatu, czyli trzeciej osoby w państwie, będzie wykorzystywana w kreowaniu samoistnej polityki zagranicznej, do czego mają posłużyć przepisy m.in. o opiece Senatu nad Polonią. Już zostały zapowiedziane wizyty marszałka Grodzkiego w Stanach Zjednoczonych i Brukseli. Czy może tu dochodzić do nadużyć w wykorzystywaniu sprawowanej funkcji?

Już pierwsze dni po wyborach wskazują, że postać marszałka Senatu będzie absolutnie priorytetowa. Dla mnie jest to jeszcze jednak pewna niewiadoma. Pan marszałek Grodzki w poprzedniej kadencji jako senator nie był jakąś szczególnie wyróżniającą się postacią. Teraz też trudno mi wyobrazić sobie, że nagle stanie się jakimś politykiem formatu europejskiego czy światowego. Jego orędzie pokazuje, że więcej jest tam teatru, min pełnych patosu niż czegoś odkrywczego.

 

To prawda. Wygłoszone przez pana marszałka Grodzkiego orędzie może kojarzyć się z orędziem, jakie cztery lata temu wygłosił ówczesny samozwańczy kandydat na premiera i przywódcę kraju lider partii Nowoczesna Ryszard Petru. Jednak obecnie mamy do czynienia marszałkiem izby wyższej polskiego parlamentu. Z drugiej strony przedstawiciel trzeciej władzy, pani prezes Małgorzata Gersdorf od wielu miesięcy zdaje się prowadzić oderwaną od polityki polskiego rządu i prezydenta RP politykę zagraniczną, które są dla polskiego państwa niezwykle kosztowne wizerunkowo.

Cały pomysł paktu senackiego jest wpisany w szerszą koncepcję. Następnym krokiem po przejęciu Senatu może być rozhuśtanie emocji, utrudnienie rządzenia, utrudnienie tworzenia nowych ustaw czyli realizacji programu przez większość rządową, doprowadzenie do działań destabilizujących i zachwianie spójności polityki państwa.

Jeżeli za rządem nie stoi większość w Senacie, wówczas powstaje chaos: np. co innego będzie mówiła na arenie międzynarodowej pani marszałek Witek, a zupełnie co innego o tych samych przepisach, o tych ustawach będzie mówił marszałek Senatu. Tu trzeba będzie się odwołać do mądrości i uczciwości polityków zachodnich.

Obecna sytuacja, ponieważ pojawia się po raz pierwszy, jest dla nas nadal pewną zagadką. Co byłoby najbardziej niebezpieczne to doprowadzenie do chaosu, czyli wytworzenie przeświadczenia, że jest jakiś dwugłos władzy w Polsce. Władza ustawodawcza powinna być jednolita w tym sensie, że powinna realizować politykę, którą realizuje rząd. Projekty ustaw w Senacie powinny liczyć na dopracowanie a nie na ich obalanie albo wywracanie do góry nogami. To budziłoby wiele problemów. Również opinia publiczna mogłaby by się czuć zdezorientowana, że w Polsce panuje chaos. Dlatego przestrzegałbym obecnego marszałka i obecną większość w Senacie żeby w sposób cyniczny nie doprowadzili do kryzysu.

Jednak nie przeceniam możliwości marszałka Senatu. Jeżeli mówimy o tym, że izba wyższa opiekuje się Polakami za granicą, to z tego w żadnym stopniu nie wynika jakaś konstytucyjna kompetencja do prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej- to jest absolutnie nadinterpretacja konstytucyjna. To, że Senat ma pewne środki płynące z budżetu np. na pomoc Polakom na Wschodzie, to jeszcze nie znaczy, że wyznacza kierunki polityki międzynarodowej czy zagranicznej. Te kierunki wyznacza rząd wspólne z prezydentem. Tu rola Senatu jest wpisana w konstytucję.

 

Obserwując doświadczenia ostatnich czterech lat trudno jest liczyć na rozsądek i poczucie przyzwoitości zarówno polityków europejskich obecnego establishmentu, jak i polityków totalnej opozycji. Z drugiej strony słyszeliśmy ze strony sędziów, że wystarczy pewne rozwiązania „wyinterpretować” z Konstytucji- za chwilę może się okazać, że marszałek Senatu ma większe prerogatywy w prowadzeniu polityki zagranicznej niż prezydent RP. Czy Prawo i Sprawiedliwość będzie podejmowało próby zmiany większości senackiej i zmiany marszałka?

Będziemy obserwować sytuację. Były już zapowiedzi o zmianie regulaminu Senatu tak, żeby uniemożliwić zmianę obecnego marszałka Senatu poprzez podwyższenie niezbędnej do tego większości kwalifikowanej. To już jest niebezpieczny precedens. Jest to niedopuszczalne również z tego względu, że obecna większość, która stoi za marszałkiem jest bardzo krucha- po pierwsze krucha matematycznie, bo jest to 51 senatorów do 48, a po drugie nie jest to jeden klub parlamentarny, jeden komitet wyborczy, więc tutaj podziały mogą się jeszcze ujawnić.

Cezurą czasową, która może być testem całej tej koncepcji to są bez wątpienia wybory prezydenckie. Ciekawie mogłoby to wyglądać, gdyby marszałek Grodzki okazał się kandydatem opozycji na urząd prezydenta. Jednak wtedy wszyscy by widzieli, że cała ta zabawa jest czysto instrumentalna i że tu chodzi o obalenie rządów Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Dudy, a nie o to, żeby poprawiać prawo, albo tworzyć lepszą jakość w polskiej demokracji.

Jeżeli dojdzie do jakichś skandalicznych zachowań lub nieuprawnionego rozszerzania kompetencji przez Senat czy marszałka, to w pewnym momencie wkroczy Trybunał Konstytucyjny, który takie spory kompetencyjne w polskim systemie prawnym rozstrzyga.

 

Po wyborze senatora Tomasza Grodzkiego na marszałka izby wyższej odwołał się on do symboliki i gestu premiera Tadeusza Mazowieckiego z 1989 r. Mówił też o zwycięstwie demokracji, o tym, że to Naród zdecydował i wybrał. W czerwcu ’89 roku również dominowała podobna narracja, chociaż nie mieliśmy do czynienia z wolnymi wyborami tylko z Sejmem kontraktowym. Czy biorąc pod uwagę kto dziś tworzy większość senacką i kogo Platforma Europejska wprowadza znów na polskie i europejskie salony polityczne, możemy mówić o „kontraktowym Senacie”?

Można wysnuć takie analogie. Jest takie pojęcie dobrze znane z historii, które dobrze to zjawisko opisuje a mianowicie „restauracja”, czyli przywrócenie dawnego ładu, dawnego porządku. Głównie o to chodzi. Wielkie słowa o „wolności”, o „demokracji” są traktowane bardzo instrumentalnie, to znaczy: wtedy jest prawdziwa demokracja, wtedy jest praworządność, kiedy rządzi Platforma Obywatelska i wszystkie te przybudówki. Natomiast kiedy inna jest wola Narodu, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość wtedy ta demokracja jest jakaś gorsza, jest jakaś przypadkowa jest tymczasowa.

Tylko jedno wiemy do tej pory zarówno o „pakcie senackim” z okresu kampanii wyborczej, jak i o dzisiejszej większości, która stoi za marszałkiem Grodzkim: łączył ich anty-PiS oraz idea „odbicia” Senatu. Natomiast nadal nic nie wiemy o kwestiach programowych, ideowych, merytorycznych. Na razie są tylko wielkie słowa i nic poza tym.

 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (23):

eunoroom2019.11.19 8:44
To jakiś pociotek Bogdana Pęka?
Ewa2019.11.18 22:01
A gdzie u pisich jest polityk światowego formatu? Przecież kulawy pokurcz otacza się MIERNOTaMI
Konik Garbusek2019.11.18 21:25
Totalna opozycja dogadała się z komuchami i wygląda to jak powtórka Sejmu kontraktowego z '89: na ustach demokracja a za plecami ciemne interesy i ochrona komunistycznych aparatczyków. Nic się nie zmieniło- kontraktowy Senat.
PanMówiszIMówiszAJaPanuSłuchamBoToMnieJesztEgal2019.11.18 20:30
Można zgolić pejsy i ukryć jarmułkę w slipach. Ale bez operacji nosa to wszystko na nic.
Pisbusters2019.11.18 20:28
PO – partia tchórzy !!! Tylko jedna kandydatka Kadawa Błońska – reszta to tchórze – począwszy od Tuska, a skończywszy na Sikorskim ! Wymieniam pozostałych PO-tchórzy : Brejza, Człapka, Arłukowicz, Nitras, Neumann, Kierwiński, Czaskowski, Strzerba, Kropiwnicki, Gawłowski, Grodzki, Kamiński, Borusewich i inni tchórze !!!
MirekT2019.11.18 21:09
Nie musisz tak otwarcie mówić,że na nich wszystkich głosowałeś. Wystarczyło napisać, że na PO !!!
Stachu2019.11.18 20:23
Halo, czy ktoś może wie, jak dostać się do pracy w Senacie na stanowisko szefa kancelarii ? Pytam, bo słyszałem, że Anna Grodzki został marszałkiem, a mnie nie chodzi o wysokość pensji, ale o premie marszałkowskie. Chciałbym też wiedzieć, co trzeba robić, aby takie premie otrzymywać. W końcu była szefowa Ewa Polkowska za coś musiała otrzymywać takie premie ! Jeśli Grodzki jest homosem (bo, że jest durniem to już wiem), to nie ma sprawy. Za takie premie warto poświęcić stolca.
Polak Ateista Durny Gej2019.11.18 20:23
Tak, pierwszy raz w życiu przyznaję rację żydowi Adamowi Michnikowi, nazwisko rodowe Aaron czy Icek Schechter. Jego apokalipsa jest trafna - „Niebawem wyginiemy” !!! W starciu dwóch cywilizacji – jedna z nich, ta gorsza musi wyginąć !!! Otóż, chodzi o to całe polskie polityczne śmierdzące lewactwo, tych debili tych resortowych i ich dzieci, tych morderców księdza Popiełuszki, tych zboczeńców. Po wyborach zabierzemy się za was ! Będziecie mieli 3 wyjścia: albo spier... do innych zachodnioeuropejskich cywilizacji, na wyspę grecką, albo na Sybir. Wyłapiemy was jak szczury i będziemy was izilować jak małpy w ZOO. Tych, którzy będą oporni (tzw. oporniki) – wykastrujemy, bo Polska nie potrzebuje ich nasienia ! Bye, bye !
Mirek T2019.11.18 20:21
Tak, marszałek Grodzki, mąż Anny Grodzkiej, to człowiek tryskający energią i pomysłami. Będzie jeszcze bardziej tryskał nasieniem jak Borusewich z szefową Ewą Polkowską, i pomysłami jak brać więcej łapówek. Grodzki marszałkiem senatu, bo już myślałem, że Borusewicz marszałek samolocik będzie rządził w senacie z pupilką szefową senatu Ewą Polkowską, której dawał wysokie (800 tys. zł) premie (nie wiemy jeszcze czy ona mu też dawała). O Grodzkim słyszymy, że jest lekarzem łapówkażem, dyrektorem szpitala, którego zadłużył na kilkadziesiąt milionów zł i postawił go na skraju bankróctwa . Szpital w końcu zbankrutował ! Ciapa, fajtłapa, przygłup ekonomiczny i łapówkarz, jak wszyscy z PO. Taki osioł jest marszałkiem senatu ?! Ręce opadają ! profesor Grodzki (nie, nie mąż Anny grodzkiej) ze Szczecina ma dom, mieszkanie i działkę budowlaną, jeździ luksusowym Jaguarem XF i posiada setki tysięcy w zł i obcych walutach $, €, Fr i papierach wartoćciowych . Ciekawe skąd ? Krzysztof Wyszkowski: Targowica kontratakuje! Grodzki to matoł, a właśnie na takich opiera się trwanie sowietyzmu. Nie chciał cytować Jana Pawła II, bo język by mu zesztywniał.
MirekT2019.11.18 20:56
Ty ku-rwo znowu mnie udajesz nie masz własnego zdania cwelu!!!!
Piotr Nowak2019.11.18 20:15
Panie Pęk - nie pękaj pan ! Tylko do roboty !!! Oto metoda do przejęcia większości w Senacie przez PIS: 1. Panią senator Lidię Staroń, która startowała w wyborach z listy PIS należy jak najszybciej przywołać do porządku, bo nie została senatorem by wstrzymywać się od głosu (takie coś może sobie robić Jachira, a nie poważna kobieta senator), i oświadczyć jej, że jeśli się nie podporządkuje to zostanie obłożona anatemą do trzech pokoleń ! 2. Minister Ziobro powinien pogonić eu-nuchów sędziowskich do procesów Gawłowskiego i Kwiatkowskiego z PO. Ci dwaj po wyroku „usiądą” sobie na jakiś czas, co da kolejne 2 głosy dla PIS ! 3. Jak widać jeden z senatorów PO to niepełnosprawny siedząco-leżący na wózku inwalidzkim. Trzeba z nim rozmawiać ! Skoro kasuje 500 plus od PIS-u, to powinien przejść na stronę PIS ! 4. Ten cały Michał Kamiński (misiek), obecnie w-ce marszałek senatu to chodząca bida ! Jemu wystarczy obiecać, że po tej kadencji za 4 lata dostanie intratne stanowisko w rządzie lub spółce skarbu państwa, to będzie lizał rękę jak pies ! A co będzie po 4 latach ? Bóg wie ! Są to minimum 3-4 głosy odzyskane w zasadzie bez większego wysiłku, i raczej pewne w 100%.
Urszula2019.11.18 20:27
Lidia Staroń nie startowała z listy PiS tylko ze swojego własnego komitetu. Czemu łżesz? 500 plus to nie są pieniądze PiS. To sa pieniądze tych co płacą podatki. Rząd nie ma swoich pieniędzy. PiS ma, ale na pewno nie przeznacza je na 500+, a np. na utrzymanie Kaczyńskiego. Czemu łżesz? Reszta to też łgarstwa wyssane z palca, ale wy, pismatoły tak macie - kłamiecie na potęgę.
MirekT2019.11.18 21:00
Ten prowincjonalny aktywista pis od 3 tygodni wrzuca ten sam tekst.
gnida koszerna2019.11.19 6:57
a ty icek siejesz nienawisc uwazaj nie wnerwiaj polakow bo moze byc tak jak w niemczech
KKK2019.11.18 20:08
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Max Fiend2019.11.18 19:29
Oj, jaki smuteczek :-D
MirekT2019.11.18 19:26
Wasz program ideowy i merytoryczny w pis to: Być przy żłobie Brać kasę Brać diety Jeżdzić limuzynami z szoferem Pier...ieć w ławę poselską To przestań pan pie.....ić jak Kacper sukę przez płot !!!
Piotr Nowak2019.11.18 20:13
Masz zupełną rację chłopie z Bielan ! Być przy żłobie i nigdy już nie dopuścić do niego PO-je-bów ! Brać kasę jeżdżąc autami z otwartym oknem ! Brać diety ja robił Borusewicz latając do Gdańska wyprowadziń pieska ! Bo ........ kto z PIS-em wojuje, od PIS-u ginie !
MirekT2019.11.18 20:54
Piotruś jak podnóżek kulawego z Żoliborza duduś przerżnie wybory Prezydenckie to ty z rozpaczy , pojedziesz do miasta i z mostu skoczysz.!!! Twoi idole Kuchciński i Stasiek lepiej latali bo z rodzinkami, za granicę. Dalej łykasz ich kłamstwa jak sedes gówno !!! Kiedyś przejrzysz na oczy i sam będziesz się z siebie śmiał. Mam 2 synów i wnuki i trochę więcej doświadczenia życiowego jak TY. Pozdrawiam.
anusiak 2019.11.18 19:23
Pan marszałek Grodzki to człowiek tryskający energią i pomysłami! a nie jakiś Karczewski spolegliwy i bez własnego poglądu na cokolwiek! Ale wy PiSiaki lubicie takich nijakich co to tylko idą po linii partii bo zwykły poseł każe!
stan2019.11.19 0:29
Tryska pomysłami na garnięcie kasy do własnej kieszeni .Powiedział, że zarabia wspólnie z żoną 35 tys. zł, tymczasem w oświadczeniu podał własny zarobek - 35 tys. zł. I co z fundacją?
gnida koszerna2019.11.19 6:53
on tryska oczywiscie energia koszerna
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.18 19:09
🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Prawacki śmieć skazany na bezwzględne więzienie za pobicie dziennikarza na tle homofobicznym https://www.tvn24.pl/wroclaw-wyrok-w-sprawie-pobicia-przemyslaw-witkowskiego,986095,s.html ❤️Brawo!❤️ 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈