MAŁE REKOLEKCJE DLA WIELKICH GRZESZNIKÓW: UBÓSTWO - zdjęcie
25.03.13, 10:02fot. Marta Brzezińska

MAŁE REKOLEKCJE DLA WIELKICH GRZESZNIKÓW: UBÓSTWO

1

Dni poprzedzające święta to czas gorączkowych przygotowań – robienia zakupów, sprzątania domu, gotowania potraw na świąteczny stół. W całym tym ferworze można zapomnieć albo nie zdążyć z odpowiednim przygotowaniem sfery duchowej.

Dlatego w redakcji portalu Fronda.pl postanowiliśmy zorganizować internetowe rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy. Mamy oczywiście świadomość, że wirtualne dni skupienia nie zastąpią tych prawdziwych, offline, które zwykle kończą się sakramentem pokuty i przystąpieniem do Komunii świętej. Mamy jednak pewność, że przygotowane przez nas materiały mogą być dobrym punktem wyjścia, jeśli chodzi o osobisty rachunek sumienia. Stąd właśnie nazwa – „małe rekolekcje” – bo przecież online, a więc o nieco mniejszym znaczeniu niż te tradycyjne, „dla wielkich grzeszników” - bo przecież każdy z nas jest grzesznikiem, który jak wody potrzebuje Bożego Miłosierdzia.

Do udziału we frondowych rekolekcjach zaprosiliśmy trzech zaprzyjaźnionych z naszą redakcją kapłanów. Hasłem, które im zaproponowaliśmy, a które będzie niczym klamra spinać w całość cykl materiałów są rady ewangeliczne: CZYSTOŚĆ, UBÓSTWO i POSŁUSZEŃSTWO.

Zwykle te słowa kojarzą nam się z profesją zakonną – zobowiązaniem uroczyście ślubowanym przez wstępującego do wspólnoty zakonnej nowego członka. Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo to jednak drogowskazy, którymi z powodzeniem mogą kierować się także osoby świeckie.

W pierwszym odcinku naszych frondowych rekolekcji rozmawiamy o ubóstwie z br. Adamem Zwierzem OFM Cap, który na co dzień posługuje w kapucyńskiej jadłodajni dla bezdomnych na ul. Miodowej w Warszawie. Czy ubóstwo dotyczy tylko i wyłącznie sfery materialnej? Kościołowi często zarzuca się, że zaleca ubóstwo wiernym, ale sam tego nie praktykuje – skąd taki dysonans? Czy nowy papież wniesie do Kościoła ducha franciszkańskiego ubóstwa? Dlaczego świeccy także poiwnni praktykować w swoim życiu ubóstwo? Czy bycie biednym jest równoznaczne z byciem bliżej Pana Boga?

Rozmawiała Marta Brzezińska
Montaż Sebastian Moryń 


Komentarze (1):

anonim2013.03.25 21:02
troche Franciszka i ubóstwa na Frondzie nie zaszkodzi. Dzieki za wywiad.