Macierewicz: III RP stworzyła wymiar NIEsprawiedliwości - zdjęcie
29.09.17, 14:40Zdj. KPRM, domena publiczna

Macierewicz: III RP stworzyła wymiar NIEsprawiedliwości

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz gościł w piątek w radiowej Jedynce. W rozmowie z redaktorem Jerzym Jachowiczem szef MON mówił m.in. o sprawę płk. Czesława Juźwika. 

"Pan Juźwik już jako cywil pełnił bardzo ważne funkcje z ramienia BBN i to funkcje, które moim zdaniem wykonywał w sposób szkodliwy"- mówił minister. Szef MON był pytany również o nominacje generalskie.

"Od jakiegoś czasu okazało się, że pan prezydent, korzystając ze swojej oczywiście prerogatywy, dokonuje takiej selekcji, która wpływa jak dotąd niestety na wojsko w sposób trudny, bo nam jest rzeczywiście bardzo potrzebna nowa kadra generalska"- odpowiedział Macierewicz. Zapytany o relacje na linii MON-prezydent („ten przekaźnik, jakim jest BBN od czasu do czasu działa na lekko zniekształconych falach”- zasugerował redaktor Jachowicz), minister odpowiedział:

"Koń, jaki jest, każdy widzi, a nie minister obrony narodowej będzie komentował kwestie związane bezpośrednio z urzędem prezydenckim".

Dziennikarz Polskiego Radia pytał szefa MON również o reformę wymiaru sprawiedliwości. Antoni Macierewicz określił sądownictwo III RP mianem "wymiaru niesprawiedliwości", który odgrywał kluczową rolę, "gwarantując cały szereg nieprawidłowości, a nawet przestępstw”. W ocenie ministra, system sądownictwa w Polsce bezdyskusyjnie wymaga głębokich zmian, również tych o charakterze personalnym.

Jakie są szanse na wdrożenie reformy wymiaru sprawiedliwości?

"Wydawało się po wecie pana prezydenta, że to jest zupełnie niemożliwe: że mamy do czynienia z powrotem siły lobby naciskającego i mającego olbrzymie oparcie w różnych strukturach gospodarczych, ale także i politycznych."- odpowiedział Macierewicz. Jak dodał, lobby używało argumentacji znanej z wczesnych lat 90., gdy mówiono o eliminacji z życia politycznego ludzi wywodzących się z komunistycznej bezpieki. Szef MON przypomniał, że mówiono wówczas, iż nie można robić rewolucji, każdą sprawę trzeba rozpatrywać indywidualnie lub: „poczekajmy, to załatwi PESEL”.

"Otóż to jest nieprawda"- podkreślił gość Polskiego Radia.

"(w wymiarze sprawiedliwości)Tworzy się faktycznie zamknięta kasta, myśląca tymi samymi kategoriami, w ten sam sposób, z tymi samymi powiązaniami ludzkimi, która jest zupełnie niezależna od jakiegokolwiek społecznego uwarunkowania i, która nie ma żadnego mandatu społecznego (…); lobby ma mandat ludzi bezprawia"- powiedział minister. 

Jerzy Jachowicz pytał Antoniego Macierewicza również o homilię kardynała Kazimierza Nycza na mszy świętej z okazji jubileuszu Sądu Najwyższego. 

"Ten fundament trójpodziału, na skutek monopolizacji tej dziedziny przez ludzi uwarunkowanych kastowo, został zachwiany. Ja się też modlę, żeby to zachwianie nie spowodowało dalej idących nieszczęść w naszej ojczyźnie"- skomentował szef MON.

yenn/PAP, Fronda.pl