Litwa alarmuje: Rosja na stałe rozmieszcza rakiety przy polskiej granicy! - zdjęcie
05.02.18, 18:15Fot. Vitaly V. Kuzmin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Litwa alarmuje: Rosja na stałe rozmieszcza rakiety przy polskiej granicy!

W poniedziałek Rosja rozmieściła w Obwodzie Kaliningradzkim śmiercionośne rakiety Iskander, zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych i zamierza pozostawić je tam na stałe – poinformował minister obrony Litwy Raimundas Karoblis.

Według ministra wcześniej Rosja dostarczała zestawy rakietowe na czas manewrów, jednak „tym razem sytuacja jest inna – jest to stałe rozmieszczenie z całą potrzebną do tego infrastrukturą”.

O godzinie 12.00 Iskandery miały być rozładowywane w kaliningradzkim porcie” – powiedział w Rukle Karoblis.

Wcześniej litewski wywiad ogłaszal, że rozlokowanie Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim jest dla Litwy potencjalnie bardziej niebezpieczne z powodu możliwości zakłócania działań sojuszników w regionie. Wykorzystanie tego kompleksu dla zniszczenia celów na terenie Litwy nie jest konieczne, ponieważ w tym celu wystarczyłoby wcześniej posiadanych przez Rosję sił.

Rosjanie zaczynają dzisiaj w Obwodzie Kaliningradzkim rozmieszczać rakiety Iskander – poinformowała podczas konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. – To oznacza nie tylko zagrożenie dla Litwy, ale też dla połowy Europy” – mówiła w Rukli, gdzie wzięła udział w pierwszej rocznicy rozmieszczenia wielonarodowego batalionu NATO na Litwie.

Na początku grudnia zeszłego roku dziennik „Kommiersant” podał, że 152. brygada rakietowa stacjonująca w Obwodzie Kaliningradzkim jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M, które wejdą do służby na początku 2018 roku. Źródło cytowane przez ten dziennik mówiło wówczas o gotowości infrastruktury do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady. Jeden taki kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych – relacjonowała gazeta.

Iskandery (w kodzie NATO – SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

ZA: KRESY24.PL

dam