Leon XIII wyjaśnia, czym jest wolność słowa - zdjęcie
31.01.15, 18:13Leon XIII (fot. Wikipedia)

Leon XIII wyjaśnia, czym jest wolność słowa

6

 Tak opisuje błędny pogląd na wolność słowa Leon XIII w encyklice "Libertas":

Zastanówmy się nieco nad wolnością słowa i wyrażania pismami tego wszystkiego, co się tylko spodoba. Ta wolność, jeżeli nie jest należycie miarkowaną, ale statek i granicę przekracza, to nie potrzeba nawet mówić, iż nie może mieć racji prawa. Prawo bowiem, to moralna moc, o której jak powiedzieliśmy i co częściej powtarzać należy, niedorzecznie byłoby utrzymywać, iż ją natura dała porównie i pospólnie tak prawdzie jak kłamstwu, zacności i brzydocie. Prawem jest, aby to, co jest prawdziwym, co jest uczciwym, swobodnie i roztropnie w państwie rozszerzać, iżby się stało własnością jak największej liczby osób; natomiast sprawiedliwe jest, aby kłamstwa opinie, ponad które nie masz większej zarazy dla umysłu; dalej występki, które ducha i obyczaje psowają, stłumiała pilnie publiczna władza, iżby się ze zgubą rzeczypospolitej nie zdołały rozpościerać.

Słuszne jest, aby zboczenia rozpasanego umysłu, które bez wątpienia przyczyniają się do obałamucenia nieuczonego tłumu, powściągała tak samo powaga ustaw, jak zamachy gwałtu przeciw słabszym. I to tym bardziej, że znacznie większa część obywateli albo wcale nie potrafi, albo też nie bez największej trudności, oprzeć się kuglarstwom i sztuczkom dialektyki, zwłaszcza wtenczas, gdy te namiętnościom schlebiają. Dozwólcie każdemu z nieograniczoną swobodą mówić i pisać, a nie pozostanie nic świętego i nie zaczepionego: nie oszczędzą nawet owych największych i niewzruszonych zasad natury, które za wspólne, a zarazem najszlachetniejsze dziedzictwo rodzaju ludzkiego uważać należy.

Tak więc po stopniowym przysłanianiu prawdy, cieniami, co często się zdarza, zapanuje z łatwością zgubny i różnoraki błąd mniemań. Z takiego stanu odniesie swawola tyle korzyści, ile wolność szkody: tym obszerniejszą bowiem i więcej ubezpieczoną staje się wolność, im silniej spętaną swawola. Lecz w materiach wolnych, które Bóg roztrząsaniu ludzi pozostawił, dozwolonym jest oczywiście myśleć, co się podoba, i swe myśli wolno wypowiadać, natura nie sprzeciwia się temu: taka bowiem wolność nie doprowadziła nigdy ludzi do przytłumienia prawdy, raczej często do jej zbadania i wykrycia.

bjad/nonpossumus.pl

Komentarze (6):

anonim2015.01.31 18:35
Kto tu rżądzi ; Leon czy dzieciaki ???
anonim2015.01.31 20:46
Wolność przekonań dotyczy wyłącznie przekonań zgodnych z naturą i zgodnych z prawem Bożym. Jak ktoś tego nie uznaje to się wyklucza z Kościoła. Także jeśli człowiek Kościoła głosi naukę sprzeczną z prawem bożym np. prawo do zabijania nienarodzonych, to podlega ekskomunice. Tak samo jeśli ktoś głosi, że powinno istnieć prawo do tworzenia związków ("małżeństw") homoseksualnych (obojętne czy świeckie, czy kościelne), podlega ekskomunice. Nie ma możliwości, by społeczeństwo przetrwało wyznając podwójne standardy - jeden świecki, a drugi kościelny. Albo jesteś jednym i spójnym bytem, uzupełnionym Łaską Bożą, który wyznaje jeden standard moralny w życiu codziennym i życiu duchowym, albo jesteś hipokrytą, który wobec Kościoła jest przeciwny prawu do związków homoseksualnych, a wobec prawa cywilnego jest tym związkom przychylny. Wiara takiego człowieka nie istnieje, ponieważ moralność jest jedna i źródło moralności również jest jedno, a jest nim sam Bóg. Inna moralność niż Boża nie istnieje. Każdy pogląd sprzeczny z Bożym Prawem pochodzi od diabła, bo od człowieka nic nie pochodzi, jako że ten jest zbyt słaby, aby pozostać obojętny wobec Łaski Bożej, czy też pokus szatańskich (jeśli nie znajduje się w Komunii z Bogiem). Niestety w dzisiejszych czasach przyjęło się za standard iż prawo cywilne stanowi antytezę porządku moralnego uznawanego w Biblii, egzekwowanego i głoszonego przez Kościół. Tak więc, albo ktoś jest wrogiem państwa, albo wrogiem Kościoła. Nie da się uznawać obydwu, ponieważ to prowadzi do podwójnych standardów i schizofrenii moralnej. Ja więc jestem wrogiem państwa i wrogiem systemu. A Ty?
anonim2015.01.31 22:37
@AnmitaF Dodam jeszcze ze zbyt wielu osobom nie miesci sie w glowie ze panstwo powinno byc NEUTRALNE swiatopogladowo nie ateistyczne ale NEUTRANE ! Jak ktos nie z nami to przeciwko nam :( taka smutna prawda.
anonim2015.01.31 23:15
No to wyjasnil :( Nieprawdopodobne ale chyba prawdziwe ...
anonim2015.02.1 16:48
mógłby to ktoś sparafrazować na współczesny język Polski
anonim2015.02.3 6:57
Dokładnie tak papież mówią dzisiaj muzułmanie