Lara Gesler i Piotr Szeląg w stylu rzymskim, czyli na kocią łapę - zdjęcie
19.05.20, 16:22Lara Gesler, Piotr Szeląg/YT/Pudelek

Lara Gesler i Piotr Szeląg w stylu rzymskim, czyli na kocią łapę

21

Rzymskie małżeństwo” to zgrabne i modne w środowiskach show biznesu określenie związku, który powszechnie nazywany jest konkubinatem lub slangowo „na kocią łapę.”

Lara Gesler i Piotr Szeląg chwalą się tym, że jest im z tym dobrze w rozmowie z tygodnikiem kolorowym „Twoje imperium”, wydawanym przez BAUERa.

Z kolei w wywiadzie dla portalu WP Kobieta Szeląg wyjaśnia swoje podejście:

- Dla Rzymian małżeństwo było relacją faktyczną. Nie zaczynało się od ślubu, tylko od faktycznej chęci pozostawania razem jako mąż i żona.

Dodaje też:

- Dopiero wpływy filozofii chrześcijańskiej sprawiły, że zaczęto uważać ślubowanie sobie za coś istotnego prawnie. Myślę, że ten format był preferowany również dlatego, że wygodne dla państwa jest wiedzieć gdzie, kto i z kim jest. I teraz pojawia się pytanie: czy ja chcę, żeby państwo ingerowało w tę sferę? Czy ja chcę, żeby ktokolwiek ingerował w tę sferę? Ja jestem zwolennikiem tego, żeby ludzie robili to, co chcą i co czują możliwie w każdym momencie, jeśli kochają

Pan Szeląg jednak chyba nie przestudiował prawa rzymskiego do końca, ponieważ, jak możemy przeczytać na portalu wiez.com.pl:

- Ustawą z 18 roku przed Chrystusem, zwaną od jego imienia lex Iulia de maritandis ordinibus, cesarz nakazywał pozostawanie w małżeństwie: mężczyznom od 25 do 60 roku życia, kobietom od 20 do 50 roku życia. I jedynie te ostatnie mogły zwlekać przez czas jakiś z rozpoczęciem nowego związku. Po śmierci męża wolno im było go opłakiwać w żałobie nawet dwa lata. Po rozwodzie pozwalano nie wychodzić za mąż już tylko przez 18 miesięcy, głównie dla większej pewności co do pochodzenia dzieci.

Oraz:

- Cesarz postarał się również o zachętę — tym razem do starania się o większą liczbę potomstwa. Stworzył tzw. prawo trójki dzieci, które pozwalało mężczyźnie zwolnić się z piastowania opieki lub kurateli, a przede wszystkim z pozostawania nadal w związku małżeńskim. Dla kobiet ius trium liberorum wydawało się nawet jeszcze korzystniejsze, ponieważ dzięki niemu nie potrzebowały już opiekuna i nawet testament mogły sporządzać samodzielnie.

Kawalerowie nie posiadający potomstwa i w Rzymie i pewnym okresie komuny w Polsce, musieli też płacić tzw. bykowe, czyli coś w rodzaju podatku „karnego”, jeśli nie posiadali dzieci.

No więc, chyba dobrze, że przynajmniej zdecydowali się na posiadanie pierwszego. W stylu rzymskim to minimum trójka dzieci. Wtedy z kolei przyjdą obowiązki i może z czasem dojrzałość na zawarcie związku, bo i testament i inne sprawy w urzędach i ogólnie chyba tak lepiej.

 

mp/twoje imperium/wp kobieta/wiez.com.pl/fronda.pl

Komentarze (21):

hyhy2020.06.26 12:26
Ślub ? Ok, ale tylko cywilny, żeby można było łatwiej wszystkie formalności załatwić.
Bianka2020.05.20 9:32
Sakrament Małżeństwa to zaproszenie Pana Boga do tej relacji, powierzenie jej całkowicie Jemu. Jesli ktoś nie wierzy w Boga i nie chce mieć w Nim przewodnika, to z taką motywacją wzięcie ślubu w kościele jest właściwie...oszustwem...w życiu na kocią łapę nie tylko nie ma Boga, ale też nie ma wolności, tylko samowola...wolność to wybieranie dobra...bo tylko dobro daje szczęście...w życiu na kocią łapę 'drzwi' małżeństwa pozostają otwarte i każdy może wejść kiedy chce i wyjść kiedy chce...super, tylko co to za dom...?
aaa_kotki_dwa2020.07.7 12:28
Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Nie życzę sobie udziału żadnej osoby trzeciej, tym bardziej, że przykład Maryi pokazuje, że potrafi zapłodnić sakramentalną małżonkę co jest przeciw któremuś tam przykazaniu. Chyba.
violencja2020.05.19 22:16
Fronda robi już za pomponik i pudelek i jeszcze coś tam..Lara Gesler jest nikim , po co ten artykuł?
Vivian Darkbloom2020.05.19 17:49
Nie mam pojęcia, kto to jest(Magda Gessler to chyba ta krowiasta lala od restauracji, co dużo przeklina, ale Lara?), lecz dziękuję za tego newsa. Poczułem się zobowiązany sprawdzić, kim jest Lara Gesler.
harry2020.05.19 16:59
A co wam lewackie śmieci do katolickich związków małżeńskich? FRONDA to portal katolicki a nie lewacko-tęczowy i dlatego preferuje chrześcijański ewangeliczny model małżeństwa i rodziny. Dla nas, katolików, związki małżeńskie mają wartość sakramentalną i wszelkie inne sodomickie kurioza, na przykład dwóch lub więcej facetów ze sobą są jedynie wynaturzonymi próbami udawania prawdziwych małżeństw. Udawać to sobie, sodomici, możecie do czasu aż uda się wam spłodzić w tych związkach własne potomstwo. Poza tym, lewacko-tęczowa hordo, skoro aż tak bardzo na katolickim portalu naigrywacie się z obowiązującej nas chrześcijańskiej formuły małżeństwa kobiety i mężczyzny, to po co wam, obłąkańcy, zabiegi o uznawanie parodii waszych luźnych konfiguracji właśnie za małżeństwa? Z takich samych powodów jak wy - choćby na tym forum katolickiego portalu - traktujecie nasze sakramentalne małżeństwa, tak my te wasze związki traktujemy jako wytwory hedonistycznego dziwactwa sprzecznego z naturalnym zadaniem człowieka.
Agnieszka Dz. 2020.05.19 17:09
No i ok, Fronda to portal udający poświęcony i katolicki, preferuje katolickie związki, tylko dlaczego w takim razie przytacza wypowiedzi niekatolików, którzy mówią o swoich związkach?
zaw2020.05.19 19:13
Agnieszko Dz. czy umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu czy nie , tekst dotyczy niewiedzy Lary i Piotra , że zwiazki małzenskie były w cesarstwie Rzymskim prawem i nie dotyczy to tylko chrześcijaństwa. Poziom twojej wypowiedzi ...żenua.
Agnieszka Dz. 2020.05.19 20:03
Żenujące, to jest zrobienie tematu na portalu poświęconym z jakiś wywodów na temat związków.
Albert2020.05.19 17:17
"tak my te wasze związki traktujemy jako wytwory hedonistycznego dziwactwa sprzecznego z naturalnym zadaniem człowieka. " No to masz gościu spory, ͏k͏u͏r͏w͏a, problem. Ze sobą.
Ala2020.05.20 0:20
Żenujące sa trolle plujące na stronie ktòra ich nie dotyczy. Tyle nienawiści a jednak odwiedzają regularnie fronde. Wyborcza, fakt, twoje imperium itp czekają na wasze kompetentne POpaprane komentarze
hyhy2020.06.26 12:27
Dowiedz się kim jest brat Kurskiego :)
Piotr Nowak2020.05.19 16:45
Ja się nie dziwię że Patynowska ma w sekcji związek na FB " to skomplikowane" No faktycznie, jak ktoś takie wypierdy wypisuje to musi mieć "skomplikowane" w głowie. I to mocno. :D
Albert2020.05.19 17:00
Żadna filozofia. Maryśka chce związku z kimkolwiek. Nikt nie chce związku z nią. Dla nas jest to proste (bo znamy przyczyny). Dla niej - skomplikowane (bo przyczyn nie ogarnia).
Piotr Nowak2020.05.19 17:42
No racja. :)
Seks pokazy randki2020.05.19 16:44
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
OSTRY CIEŃ MGŁY2020.05.19 16:43
WOW, wiadomość dnia! Maria Patynowska puka w dno od spodu. Ale spoko, pójde narracją pisoidów, niech Marysia napiszę o Martusi Kaczyńkiej albo tej Dominice Figurskiej i ich wspaniałych katolickich związkach.
Agnieszka Dz. 2020.05.19 16:36
No i? Co w związku z tym? Jest XXI wiek, nie obowiązuje nas prawo rzymskie i każdy układa sobie życie jak chce. I naprawdę ma mnie obchodzić życie jakichś ludzi (celebrytów?)
Albert2020.05.19 16:52
Maryśkę po prostu zalewa żółć z zazdrości, że taką z mordy najbardziej podobną do studzienki kanalizacyjnej młodą Gesslerową bolcuje jakiś pierwszy z brzegu typ. A tymczasem kwiatu polskiej katoprawicy nie dotknąłby nawet po pijaku więzień po dwóch latach ścisłej izolatki.
ano2020.05.19 18:28
Albert ty już jesteś taki patol , że tylko pozostaje ci pisywanie kretynowpisów ...
Marcel2020.05.19 16:27
ojap!erdole, co wy umieszczacie. Napiszcie lepiej, jak jedna piosenka Kazika przez nieudolną cenzurę dotarła do prawie 7 ( kwestia czasu jak przekroczy 10 mln wyświetleń).