Kuźmiuk: V4 zablokowała plany Niemiec i Francji - zdjęcie
22.06.19, 06:35

Kuźmiuk: V4 zablokowała plany Niemiec i Francji

22

1. Głównym powodem zwołania 2- dniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli była próba wyłonienia kandydatów na najważniejsze 4 stanowiska szefów głównych instytucji unijnych, tym razem jednak w pakiecie uzgodnień znalazło się stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, któremu także na jesieni tego roku kończy się 6-letnia kadencja.

W ciągu dwóch dni nie udało się tego zrobić, jak się wydaje „pogrążono” dwóch czołowych tzw. szpicenkandydatów z dwóch największych grup politycznych Europejskiej Partii Ludowej -Manfreda Webera i Socjalistów- Fransa Timmermansa, którzy mieli kandydować na szefa Komisji Europejskiej.

Sprzeciw wobec obydwu złożyli premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podkreślając, że obydwaj mocno angażowali się w kampanię wyborczą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, popierając kandydatów z opozycyjnych wobec rządzących partii politycznych.

2. Ale nie tylko ten sprzeciw był powodem zablokowania tych kandydatów, ułożenie kierownictwa głównych instytucji unijnych będzie trudniejsze niż kiedykolwiek, wszak wybory europejskie znacząco zmieniły strukturę Parlamentu Europejskiego, a wybory w państwach narodowych co i rusz zmieniają strukturę parlamentów krajowych, a w konsekwencji także rządów w tych krajach.

Co więcej sytuacja w dwóch największych unijnych krajach Niemczech i Francji, choć rządzą tam rządy większościowe, jest coraz trudniejsza zarówno dla kanclerz Angeli Merkel jak i prezydenta Emmanuela Macrona.    

Pozycja Merkel znacząco osłabła od momentu kiedy przestała być szefową CDU-CSU, dodatkowo po przegranych wyborach do PE przez socjaldemokrację niemiecką, zmieniła się szefowa tej partii, a nowo powołana, chce wyprowadzić partię z rządu do opozycji , bo tylko tak jak publicznie tłumaczy może odzyskać wiarygodność u wyborców.

Gdyby się tak stało, Niemcy mogą czekać przedterminowe wybory, a jak wynika z badań poparcia politycznego, CDU-CSU ciągle traci i może te wybory przegrać, a to oznaczałoby wręcz polityczne trzęsienie ziemi w tym kraju.    

Z kolei prezydent Macron wprawdzie ciągle we Francji rządzi ale jego partia przegrała wybory do PE z partią Marii Le Pen, a ruch tzw. żółtych kamizelek tak poważnie osłabił rządzących w Paryżu, że są jak sparaliżowani.

3. W tej sytuacji na szczycie w Brukseli  niemiecko -francuski tandem, nie miał już takiego posłuchu jak wcześniej bywało i trudno mu było przeforsować własnych kandydatów, choć próbowali się jeszcze podpierać hiszpańskim premierem socjalistą Pedro Sanchezem.

Na brak posłuchu dla Merkel i Macrona wpływa także sytuacja w PE, nowa większość którą próbują tworzyć politycy ma się składać z chadeków, socjalistów, liberałów , a nawet zielonych, co programowo jest wręcz niemożliwe.    

Dotychczasowe kandydatury więc zostały zablokowane i prawdopodobnie już nie będą rozpatrywane, a poszczególne grupy państw muszą poszukać nowych, biorąc jednak pod uwagę zarówno pochodzenie z poszczególnych rodzin politycznych ale także „rozmieszczenie geograficzne”, a więc Północ – Południe i „stare”- „nowe” kraje członkowskie, a także kwestię płci – równowaga pomiędzy kandydaturami kobiet i mężczyzn. 

4. W tej sytuacji Donald Tusk zwołał kolejne posiedzenie Rady Europejskiej na 30 czerwca, bo 2 lipca ma się odbyć posiedzenie Parlamentu Europejskiego w nowym składzie i trzeba będzie wybrać jego przewodniczącego, a to stanowisko jak już wspomniałem jest w pakiecie 5 stanowisk , które pozostają do obsadzenia.

Grupa Wyszehradzka być może zaproponuje na stanowisko szefa Komisji Europejskiej pochodzącego ze Słowacji dotychczasowego komisarza ds. energii Marosza Szefczovicza, ale jak jak się wydaje musiałby on zagwarantować, że KE pod jego przywództwem będzie zdecydowanie dążyła do zapewnienia Europie zróżnicowania dostaw energii i przeciwstawi się dyktatowi Niemiec i Francji.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (22):

Spoko2019.06.23 18:40
Przeczytałem info-notkę Dr Z. Kuźmiuka, i zmusiłem się do przeczytania kilku komentarzy. Myślę sobie: Notka właściwie jako informacja co zostało zrobione, czego dokonano lub jakie wyniki uzyskano. Po prostu informacja do naszej wiadomości. I co dalej ? Ano, kilkunastu krytykantów po podstawówce komentuje jego informacje, i co najgorsze, te przygłupy starają się udowodnić, że to nie pan Doktor, lecz właśnie oni mają rację ! Boże spuść nogę z nieba i kopnij w tych kilka otumanionych łbów ! Panie Doktorze Kuźmiuk pisz pan proszę dalej pańskie notki. Niech się pan nie zraża tymi głupimi komentarzami. Bo wie pan, nawet jeśli jednemu z tych przygłupów tylko coś zostanie w tym tępym łbie, to już sukces dla PIS-u i dla Polski i dla ludzkości. Być może po następnej notce dołączy kolejny ?!
Marek2019.06.22 9:50
Niemcy w Die Welt twierdza, ze to Marcon nie poparl Webera i dlatego przepadl. Jakby Pan mogl to skomentowac? Jak a jest prawda?
mordechaj2019.06.22 8:56
Trochę z innej beczki. Wystarczyło, że do Rady Nadzorczej Agory wszedł zaufany człowiek J. Brudzińskiego z PiS, a w Gazecie Wyborczej ukazują się już teksty o tym, że Jarosław Kaczyński to fajny facet, a ceny w Polsce są najniższe w Europie :)))))) Poważnie !!!
mordechaj2019.06.22 8:27
Ustój Unii Europejskiej jest chory. Ustrój UE polega na Liberum Veto, jak w szlacheckiej Polsce, która upadła. Jak tak dalej będzie, że jakiś biedny kraj z liczbą ludności na poziomie średniego miasta będzie mógł zablokować wszystkie inne państwa, to UE upadnie, bo nie ma to sensu.
Stop agresji na Frondzie!2019.06.22 7:34
Za 30 lat będziemy musieli uciekać do Szwecji, bo tylko tam się będzie dało żyć, a Zbynio cieszy japę, bo tego i tak nie dożyje, więc wszystko ma w doopie, liczy się tymczasowe utrzymanie przy pisowskim korytku. Moralne zero.
maniek2019.06.22 9:19
mowisz o tej islamskiej szwecji.jedz powodzenia zycze.wyslij zdjecia jak ci leci w tym swietnym kraju
BiBiSi2019.06.22 17:17
Kompletnies nikumaty - Szwecja lada dzien bedzie kalifatem - czysbys byl Polakiem islamista, ze tam ci spieszno ???
szcze na PiS i rydzyka2019.06.22 7:21
Poproszę o ekskomunikę dla wszystkich Polaków potępiających pedofilię w Kościele!
uczyna2019.06.22 7:23
a czemu potępiasz pedofilię tylko w kosciele? a pedofilia wśród artystów, polityków,... nie wymaga potępienia???..bo równi i równiejsi?!
arbiter elegantiarum2019.06.22 8:07
Gildie zrzeszające artystów oraz partie polityczne nie robią nic w kierunku ukrywania pedofilii zdemaskowanych w swoich szeregach. Kościół rzymski (i nie tylko) słynie z takich zachowań.
ala2019.06.22 7:32
wiesz co? myślę, że wszyscy szczą na ciebie.
Hi,hi ..2019.06.22 7:12
Rząd PiS wycofuje się z obietnicy zbudowania w Ossowie okazałego Muzeum Bitwy Warszawskiej na stulecie batalii. Powstanie tylko skromny pawilon, ale też nie w 2020 r. Jakich słów użyliby politycy PiS, gdyby to Platforma zawaliła budowę tego muzeum na stulecie?
uczyna2019.06.22 7:22
Platforma by go po prostu nie budowała, wystarczy spojrzeć na stan Westerplatte...nie panikuj, dla "tenkraj" neokomuniści robią tylko jedno-szkodzą!
mordechaj2019.06.22 8:29
Wychodzi na to, że tak naprawdę i głęboko, to PiS jest prorosyjski. Nie chodzi tu o pisowskie darcie japy, tylko o REAL.
szcze na PiS i rydzyka2019.06.22 7:11
Szczam na siebie i familie.
ala2019.06.22 7:27
Biedaku, idź do urologa. Może załóż cewnik.
Konserwator2019.06.22 7:28
No i zrobiłeś mi dzień! Uwielbiam ujadanie wywołane niemocą.
Rozbawiona2019.06.22 6:52
Kuzmiuk żadnego piskiego nie wezmą bo byście i bank światowy rozkradli jak NBP
uczyna2019.06.22 7:19
a co cie tak bawi? własna głupota?! to powód do troski, nie radosci!!!
ala2019.06.22 7:23
Ukradli NBP?
ciekawy2019.06.22 10:26
OKRADLI DEBILU OKRADLI WYNIK FINANSOWY STRATA W MILIARDACH Naucz się czytać ze zrozumieniem
W\305\202odek2019.06.22 10:38
Idiotka.