1. Dzisiaj rozpoczyna się 4- dniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach na czele delegacji rządowej, która weźmie udział w szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej i państwa środka.

Ten szczyt nazywany 16+1, odbywa się od kilku lat i uczestniczą w nim delegacje rządów wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodnich i krajów, które wyłoniły się po rozpadzie Jugosławii.

Ale prezydent Andrzej Duda udaje się do Chin także z blisko 70 przedsiębiorcami z naszego kraju i właśnie dzisiaj w Szanghaju odbędzie się pierwsze forum chińsko - polskie poświęcone intensyfikacji współpracy gospodarczej.

2. Jak ogromną rolę odgrywają Chiny w gospodarce światowej nie trzeba nikogo przekonywać, do tego kraju udają się przywódcy największych światowych gospodarek, po to tylko, żeby być świadkiem podpisywania przez firmy z ich krajów kontraktów opiewających na miliardy dolarów.

Polscy przedsiębiorcy takich kontraktów jeszcze nie podpiszą ale polska delegacja będzie na pewno rozmawiała na temat budowy infrastruktury związanej z chińskim projektem „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”.

Projekt ten zakłada budowę i modernizację sieci połączeń morskich i lądowych pomiędzy Chinami i Unią Europejską, których ważna część będzie przebiegać przez nasz kraj, co więcej rozważane jest zbudowanie w Polsce wielkiego „portu” przeładunkowego w Małaszewiczach na granicy z Białorusią.

Zresztą Polska jako pierwszy kraj UE, zrobiła już w tym zakresie pierwszy krok, mianowicie w 2013 roku zostało uruchomione pierwsze połączenie kolejowe w ramach tzw. jedwabnego szlaku pomiędzy Łodzią i chińskim miastem Czengdu.

3. Rozmowy gospodarcze będą dotyczyły także uczestnictwa naszego kraju w wielkim chińskim projekcie bankowo -inwestycyjnym Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Jest on pomyślany przez Chiny jako alternatywa dla zdominowanych przez Amerykanów Banku Światowego czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ma wspierać inwestycje tego kraju w infrastrukturę na całym świecie.

Jego udziałowcem ma być także Polska, przy czym chodzi o zapewnienie naszemu krajowi realnego wpływu na decyzje jakie ten bank ma podejmować szczególnie do infrastruktury, która ma powstawać w Europie Środkowo-Wschodniej.

4. Prezydent Andrzej Duda będzie także przewodniczył polskiej delegacji rządowej podczas wspomnianego szczytu 16+1, a główną treścią naszego przekazu ma być „jedność w różnorodności”.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają bowiem własne do jakiegoś stopnia konkurencyjne interesy z krajami azjatyckimi w tym z Chinami ale wspólnie chcą realizować inwestycje infrastrukturalne, które poprawią ich spójność, a w ten sposób także bezpieczeństwo.

Wzmacnianie współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej było jednym z ważnych przesłań kampanii wyborczej Andrzeja Dudy i wspólne zabieganie o chińskie inwestycje infrastrukturalne jest tego doskonałym potwierdzeniem.

5. Prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty przez 3 najważniejsze osoby w Chinach, w Suzhou (gdzie będzie odbywał się szczyt 16+1) spotka się z premierem tego kraju Li Keqiangiem, w środę w Pekinie spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem, a w czwartek z przewodniczącym Parlamentu Zhang Dejiangiem.

Wizyta w Chinach będzie swoistym podsumowaniem 100 pierwszych dni prezydenta Andrzeja Dudy i jak widać z jej agendy, będzie to podsumowanie bardzo mocne i treściwe.

A tak przy okazji przyjemnie popatrzeć jak prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z premier Beatą Szydło przewodzi delegacji rządowej, a wszystko to obywa się w ciszy i spokoju w dobrze pojętym polskim interesie.

Zbigniew Kuźmiuk