Kto tak naprawdę odrzucił punkt o homoseksualistach? - zdjęcie
21.10.14, 21:00Kto tak naprawdę odrzucił tekst o homoseksualistach? (fot. YouTube)

Kto tak naprawdę odrzucił punkt o homoseksualistach?

13

„Corriere della Sera” cytuje jednego z Ojców Synodu, który wyjaśnia kulisy odrzucenia z ostatecznego dokumentu synodu passusu dotyczącego homoseksualizmu. Stwierdził on anonimowo, że ustęp ten nie został wcale odrzucony wyłącznie przez konserwatystów. W istocie sprzeciwiło mu się także wielu liberałów, którzy – tak jak on sam – uznali tekst za zbyt ograniczony.

Do przyjęcia rzeczonego passusu zabrakło bardzo niewielu głosów Ojców Synodu. Wywołało to zdziwienie u wielu komentatorów, bo poprawiona wersja tekstu miała być zupełnie niekontrowersyjna i po prostu powtarzać wcześniejszą naukę Kościoła.

Jeżeli wziąć pod uwagę cytowanego przez „Corriere della Sera” biskupa, to może się okazać, że nie przyjęcie tego tekstu jest tak naprawdę klęską konserwatystów. Liberałowie odrzucili go, niezadowoleni z jego zachowawczej formy, by kwestie te omówić jeszcze dogłębniej i podejmować dalsze próby pewnej zmiany stanowiska Kościoła czy też rozłożenia akcentów.

pac/kath.net

Komentarze (13):

anonim2014.10.21 21:06
Liberalna antykatolicka hierarchia pokazała siłę, nie została skarcona ni potępiona, nie nakazano im rekolekcji pokutnych. Nadal są w strukturze KK nadal będą bruździć, nadal będą antykatoliccy.
anonim2014.10.21 21:22
Polityka małych kroków już im nie wystarczy?
anonim2014.10.21 21:56
Heretycy nie powinni znaleźć się na synodzie. Wszystko zależy od papieża.
anonim2014.10.21 22:17
Jeśli się spełnią zamierzenia Bergoglio to w niedalekiej przyszłości np. na Jasnej Górze będą udzielane śluby homoseksualne przez biskupa - kobietę. Bo jak nas oświecił w/w 'kim jestem, by oceniać geja?'
anonim2014.10.21 22:54
Lobby nie sypnęło wystarczającą sumą, trzeba się jeszcze trochę potargować. Coś czuję, że za rok wszyscy będą happy.
anonim2014.10.22 2:27
To wszystko jest chore!!!!!!
anonim2014.10.22 2:28
To wszystko jest chore!!
anonim2014.10.22 7:03
w Piśmie Świętym jest jasno napisane o homoseksualistach, plugastwo w oczach Boga śmierć duchowa i wieczne potępienie, dziwię się że można być biskupem i zaprzeczać wersetom Biblii. dziwię się że sługa Boży można myśleć w kategoriach podaży i popytu, a to co najważniejsze ma gdzieś.
anonim2014.10.22 10:04
Bądźmy zawsze uczciwi w przekazywaniu informacji. Niech emocje i zacietrzewienie nie biorą góry nad prawdą. Dlaczego o tym mówię? Dotąd nie znalazłem na Frondzie tekstu Synodu o homoseksualiźmie (przeoczyłem?). Jeżeli zaś atakuje się głosującytch za nim, to trzeba zawsze go przytoczyć, by wiadomo było o co chodzi! Bijecie przecież nie w worki z piaskiem, ale w żywych ludzi i na dodatek w pasterzy Kościoła! Więc podam ten tekst: Troska duszpasterska o osoby o skłonnościach homoseksualnych 55. Niektóre rodziny przeżywają doświadczenie posiadania wśród siebie osób o skłonnościach homoseksualnych. W tej sprawie zastanawiano się, jaki rodzaj troski duszpasterskiej jest odpowiedni wobec tej sytuacji, pamiętając o tym, czego uczy Kościół: "Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. (...) Niemniej, według nauczania Kościoła, mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych powinni być traktowani z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji" (Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi, 4). 56. Rzeczą całkowicie nie do przyjęcia jest, aby duszpasterze Kościoła ulegali naciskom w tej dziedzinie i aby organizacje międzynarodowe uwarunkowywały pomoc finansową dla krajów ubogich od wprowadzenia przepisów, które ustanawiałyby "małżeństwa" między osobami tej samej płci.
anonim2014.10.22 10:14
Bądźmy uczciwi w informowaniu czytelników. Dotąd nie zauważyłem na Frondzie, żeby ktoś zacytował odpowiedni tekst o homoseksualiźmie (przeoczyłem?). A przecież nie walimy tu w worki z piaskiem, lecz w żywych ludzi, w dodatku w pasterzy Kościoła! Jeśli więc krytykuje się ich, to trzeba przytoczyć odpowiedni fragment, aby czytelnik mógł osądzić sens krytyki i jej sluszność. Tego mi tu brakuje! Więc przytoczę! "Troska duszpasterska o osoby o skłonnościach homoseksualnych 55. Niektóre rodziny przeżywają doświadczenie posiadania wśród siebie osób o skłonnościach homoseksualnych. W tej sprawie zastanawiano się, jaki rodzaj troski duszpasterskiej jest odpowiedni wobec tej sytuacji, pamiętając o tym, czego uczy Kościół: "Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. (...) Niemniej, według nauczania Kościoła, mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych powinni być traktowani z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji" (Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi, 4). 56. Rzeczą całkowicie nie do przyjęcia jest, aby duszpasterze Kościoła ulegali naciskom w tej dziedzinie i aby organizacje międzynarodowe uwarunkowywały pomoc finansową dla krajów ubogich od wprowadzenia przepisów, które ustanawiałyby "małżeństwa" między osobami tej samej płci." http://www.www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,20306,relatio-synodi-rozwody-i-zwiazki-tej-samej-plci.html I teraz konkretnie: Co, pomijając brak precyzji, w tym tekście jest tak bardzo antykatolickie lub antyewageliczne? Jaka tu jest zgoda na grzech?
anonim2014.10.22 10:41
@Dato:"Jak powiedziałem, ohyda spustoszenia lada moment zalegnie miejsce święte." Jeśli cytujesz ten ulubiony przez jehowian tekst w odniesieniu do paragrafów o homoseksualiźmie, to napisz, dzlaczego? UCZCIWIE! Bo inaczej wychodzi z Ciebie antykościelna propaganda. .... Co ja bym w tym tekście poprawił? - jest to przecież tekst roboczy dla dalszej dyskusji! O, żeby było precyzyjnie, w zdaniu: "mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych powinni być traktowani z szacunkiem, współczuciem i delikatnoścą" poprawiłbym: "z szacunkiem NALEŻNYM KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI" - żeby niekt nie sugerował jakiegoś szacunku wyróżniajacego. Nadto w zdaniu "niesłusznej dyskryminacji", poprawiłbym: "niesłusznej W UJĘCIU PRAWA BOŻEGO dyskryminacji" - żeby nikt nie sugerował, że prawa z Brukseli mogą nas wiązać np. w dopuszczaniu ludzi o orientacji homoseksualnej do kapłaństwa. Bowiem co do malżeństw homoseksualnych - są one wykluczone poprzednimi zdaniami. .... I teraz - ze względu na te nieprecyzyjności niekórzy ortodoksyjni mogli głosować przeciw. A drugiej strony ze względu na duże wartości tego tekstu, jak np. zanegowanie jakiegokolwiek podobieństwa par homoseksualnych do małzeństwa, niektórzy ortodoksyjni katolicy mogli głosować za! Pośpiech zadecydował o tej dezorientacji! I gdzie jakieś "spustoszenie"? Kochajcie prawdę, choć trochę!
anonim2014.10.22 12:27
homoseksualistów trzeba leczyć
anonim2014.10.22 17:01
tyle że ten art to stek bzdur... skąd autor wie ze mało brakowało...? wyssał sobie z brudnego palca..nic więcej reszta to pisanie pod teze..tyle