,,Księża muszą żyć wyłącznie dla Boga''. Francuski biskup popiera kard. Saraha i Benedykta XVI - zdjęcie
07.02.20, 18:00Fot. Peter Nguyen Minh Trung via Flickr, CC BY 2.0 / screenshot Youtube - catholique65 / Fot. Episkopat via Flickr, CC CC BY-NC-SA 2.0

,,Księża muszą żyć wyłącznie dla Boga''. Francuski biskup popiera kard. Saraha i Benedykta XVI

25

„Księża muszą żyć wyłącznie dla Boga” – napisał na łamach „L’Homme Nouveau” biskup Nicolas Brouwet, podsumowując w ten sposób swoje wrażenia z lektury książki Z głębi naszych serc, której współautorami są kard. Sarah i Benedykt XVI.

Francuski biskup diecezji Tarbes i Lourdes zwrócił uwagę na ogromną potrzebę publikacji o celibacie kapłańskim w sytuacji obecnego kryzysu w Kościele i takich wydarzeń, jak synod amazoński, nadużycia seksualne duchownych oraz spadek powołań. Brouwet zauważył, że często jako lekarstwo na skandale seksualne i brak księży proponuje się żonatych kapłanów. A tymczasem to ksiądz, który żyje w celibacie, ma „wolne serce, bez przywiązań” może służyć Bogu i innym.

Dzieląc się swoimi refleksjami po lekturze książki, bp. Brouwet zauważył: „Serce księdza jest dostępne każdemu, bez wyłączności i preferencji. (...) I to doceniają także wierni: tę wspaniałą dostępność, która nie wynika jedynie z programu, ale z głębi serca oddanego całkowicie Chrystusowi”.

Duszpasterz żyjący w celibacie i naśladujący Chrystusa, jednocząc się z Jego ofiarą, może w pełni poświęcić się swojej trzodzie. Celibat nie niszczy zdolności do miłości, ale umożliwia złożenie daru z siebie dla innych ludzi.

„Ksiądz żyjący w celibacie daje świadectwo obecności Chrystusa, który całkowicie oddał się Kościołowi, jak mąż żonie. I poprzez swoją posługę, poprzez swoją dostępność, poprzez wszystko, co podejmuje dla głoszenia Ewangelii, poprzez swoją pokorną wierność, przekazuje on wspólnocie wiernych całą swoją miłość i troskę, jakie ma dla Kościoła, na sposób Jezusa” – podkreśla bp. Brouwet, spisując swoje myśli po lekturze.

Francuski hierarcha, komentując słowa Benedykta XVI, zauważył także, że celibat daje księdzu możliwość bycia dyspozycyjnym, dostępnym dla swojego biskupa, który może wyznaczyć mu misję. Po prostu „celibat pozwala na tę wolność i tę dostępność, by być posłanym”.

W zakończeniu swoich refleksji biskup podziękował tym księżom, który radośnie i owocnie pełnią swoją posługę, dając jednocześnie innym świadectwo wiary.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (25):

Jolanta2020.02.8 18:31
AMEN! AMEN! AMEN!
Matwiej Bej2020.02.8 13:10
Kościół Katolicki to Azyl ,OSTOJA WSZELKIEJ Maści Zboczków.
zbg.2020.02.8 10:42
Księżamuszą żyć wyłącznie dla Boga i zTACY.,tak jak było wPRLu.
bunia 2020.02.8 9:55
I kogo to ma przekonać jak się widzi zgorzkniałych, a nawet znudzonych męższczyzn, którzy uświadamiają sobie, że to powołanie to była pomyłka a jak się nic innego nie umie to trzeba w tym tkwić. Aby radośnie i owocnie spełniać posługę trzeba się czymś pocieszyć a do wyboru jest parę rzeczy o których od czasu do czasu głośno. A z tą dostępnością to chyba przesada no i te przywiązania też się ujawniają.
wujek dobra rada2020.02.8 8:03
Franciszek mowi, ze ideologia gender jest przykladem sytuacji, gdy idee maja pierwszenstwo przed faktami, co rzekomo przeciwne jest nauce i podejsciu kosciola. Ale kwestia celibatu to typowy stan gdy idee zwyciezaja nad faktami i zupelnie sie z nimi nie licza. Wazne jest, ze idea calkowitego poswiecenia zycia ksiedza dla boga jest piekna i wzruszajaca, ale fakty przemawiaja za czyms zupelnie przeciwnym, ze w istocie celibat oddala ksiedza od boga i wzmaga jego namietnosci. Ale to tylko fakty...
Ma\\305\\202gorzata2020.02.7 21:20
Biskup napisał wrażenia po lekturze książki innego Biskupa i Papieża ? zwrócił uwagę na ogromną potrzebę publikacji o celibacie kapłańskim w sytuacji obecnego kryzysu w Kościele ? podzielił się refleksjami ? skomentował słowa B.XVI ? Na koniec podziękował księżom, który radośnie i owocnie pełnią swoją posługę ? Co to ma być ? AEROPAG MEDIALNY? Dziś hierarchowie w kółko "gadają" , opiniują , debatują zamiast podjąć walkę z KRYZYSEM i WRÓCIĆ do NAUCZANIA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i TRADYCJI ODRZUCAJĄC DEFORMĘ S.W.II Czy Biskupi nie wiedzą , że księdzem = kapłanem zostaje się z POWOŁANIA BOŻEGO a nie ludzkiej potrzeby i po to aby wypełniać WOLĘ Pana Boga wg Serca Jezusowego . "Popieranie" jest u polityków i w koteriach.
mendy mendy i zyja jak mendy2020.02.7 20:19
Mendy blogowe, teolodzy z PRL-u powyłaziły z nor. Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), . Menda 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 - extra VERGIN, oil do smarowania odbytnicy Menda 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡𝐮 spełnia marzenia życiowe; changing diapres. 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 menda odświeżona żyd i CEO and founder "Shit on Polishness".
andrzejhahn32020.02.7 20:13
SRAM NA TYCH WSZYSTKICH koscielnych GNOJI
andrzejhahn32020.02.7 20:13
koscielne nieroby i pasozyty spoleczne
KleruchówZPolskiWysłaćNaBezterminoweUrlopyDoChin2020.02.7 20:02
No, zgadzam się, niech sobie żyją "tylko dla Boga". Ale dlaczego muszą to robić w pasożytniczym luksusie, rozpuście i bezkarności? Ten ich Bóg tego wymaga?!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.7 19:40
Dla jakiego boga! klechy żyją dla łatwej kasy od baranów czy tam owieczek i żeby dupczyć im dzieci!!!
Klapaucjusz2020.02.7 19:08
Dobrze, za posługę kapłańską niech im Bóg zapłaci (byle nie w dzieciach).
Krzysztof 2020.02.7 18:41
Nie ma takich księży.Bądźmy realistami i nie bujajmy w obłokach.Osobiście znam trzech księży i jeden z nich nie wierzy w Boga ,po prostu wykonuje swoje obowiązki bez wiary. Czyli daje nam to 33% takich księży
wujek dobra rada2020.02.8 13:13
Nie, to sie nazywa kryzys wiary.
BOGAnieMA2020.02.7 18:40
Ale oni już żyją wyłącznie dla boga, ich św trójca to KASA-DUUPA-WŁADZA
matis892020.02.7 18:35
Czas na nasz episkopat, jeżeli jest nasz. Czas się opowiedzieć po której stronie stoją. Po stronie katolickiej papieża Benedykta XVI wyznawcy Jezusa Chrystusa czy po stronie pachamamy Bergoglio i bogów popierających cudzołóstwo, sodomię, Komunię dla cudzołożników, zniesienie celibatu... gdzie u Bergoglio wszystkie religie i wszyscy bogowie są na równi. Mamy dwóch papieży którzy wyznają zupełnie innych bogów i inne religie. Czas się opowiedzieć po której są stronie.
katolik2020.02.7 20:22
to jest pytanie właśnie
Leszek2020.02.7 18:23
Niewiara nie ustrzeże od sądu Bożego.
FRAJER2020.02.7 19:54
Ojciec Tadeusz skarcił Benedykta - co ty wygadujesz ojcze święty??? - Nie wtrącaj się Tadek! - ja ich tak tylko bujam - a ciemny lud łyknie to jak bocian żabę.
Leszek2020.02.7 18:21
Dlatego synagoga szatana robi wszystko , aby Polacy wyparli się Boga. Chrystus Król, albo śmierć. Tylko taki wybór pozostał.
Nairobi2020.02.8 12:57
Leszek, jesteś klasycznym przypadkiem tego, do czego prowadzi niedofinansowanie psychiatrii dziecięcej. Ja bym się na Twoim miejscu Chystusa się zapytał, czy aby na pewno królem Polski chce zostać. Bo ja jakoś pewności nie mam...
PancerCrystal2020.02.7 18:19
"Księża mają żyć wyłącznie dla Boga" Zapomnieli dodać że też dla mamony. I dla władzy. I dla przepychu. I dla posiadania wielu młodych kochanków i kochanek. I dla hedonistycznych uciech. A głupie owieczki, a w Polsce wszyscy, mają im to sponsorować. Taka prawda. Pozdrawiam.
andy2020.02.7 18:29
No to ciesz się, że jesteś krystaliczny,że jesteś posiadaczem wszystkich cnót, osobą świętą i nieskalaną. Ciesz się sobą i daj innym spokój. Obejdą się bez twojej doskonałości.
PancerCrystal2020.02.7 18:39
Mój nick jest ironią na kryształowego i pancernego Banasia. Niech wpierw kościół da mi spokój i przestanie wyciągać z mojej kieszeni na indoktrynację waszych dzieci, wypasione emeryturki dla swoich spasionych biskupów i księży, na swoje pałace i wiele sięcej. O ile lepiej by się w Polsce żyło, gdyby te miliardy co idą na kościół, przeznaczyć by na służbę zdrowia, przedszkola, bezpieczeństwo publiczne czy inne. Pozdrawiam.
Leszek2020.02.7 18:17
Do tego doszło ,że oczywiste sprawy musowo wyjaśniać. Logika postawiona na głowie, każdy idiotą ma porąbaną swoją filozofię. I jeszcze [jedno]: strzeżcie się bacznie, teraz i w przyszłości, żeby się nie wstydzić Moich słów i Moich czynów. To również oznaczałoby “umrzeć”. Istotnie, zostanie osądzony przez Syna Człowieczego ten, kto będzie się wstydził Mnie i Moich słów przed tym pokoleniem głupim, cudzołożnym i grzesznym, o którym mówiłem... Ten, kto licząc na ochronę i korzyści, będzie mu schlebiał, a wyprze się Mnie – Mnie i Mojej Nauki – i rzuci słowa, jakie posiadł, w nieczyste gardziele świń i psów, żeby jako pieniądz otrzymać odpłatę odchodów.... [Zostanie osądzony], kiedy Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Swego Ojca, z aniołami i świętymi, żeby sądzić świat. Zawstydzi się wtedy z powodu tych rozwiązłych cudzołożników, niegodziwców i lichwiarzy. Wypędzi ich ze Swego Królestwa, bo nie ma w Niebieskim Jeruzalem miejsca dla cudzołożnych, niegodziwych, nierządnych, bluźnierców i złodzie