Ks. Tomasz Jaklewicz: Księże Macieju, przepraszam za nasze zaniedbanie - zdjęcie
30.09.14, 11:48fot. sxc hu

Ks. Tomasz Jaklewicz: Księże Macieju, przepraszam za nasze zaniedbanie

7

Na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Tomasz Jaklewicz zwraca się do kapłana, którego media uczyniły niedawno bohaterem pedofilskiej afery po tym, jak znaleziono w jego telefonie zdjęcie małego dziecka z dorosłym mężczyzną. Po wyjaśnienia sprawy i przeszukaniu wszystkich dokumentów będących w posiadaniu kapłana, mrągowska prokuratura umorzyła śledztwo. Osobami na zdjęciu byli siostrzeniec kapłana oraz jego szwagier. Tymczasem świat obiegła wieść o „kolejnym ujętym pedofilu wśród duchownych”. Poszkodowany kapłan ma także żal do części katolickich mediów za to, że nie skontaktowały się z nim w celu wyjaśnienia sprawy.

W odpowiedzi ks. Tomasz Jaklewicz zwraca się do kapłana:

Księże Macieju, przepraszam za nasze zaniedbanie. Cała ta sprawa, której padł ksiądz ofiarą, jest dowodem, że policja, prokuratura, media, także katolickie, a śmiem twierdzić, że my wszyscy, ulegamy jakiejś psychozie. Niestety, przypadki kilku księży, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych na dzieciach, nieustannie nagłaśniane przez media, często do przesady epatując szczegółami i czerpiąc wyraźną satysfakcję z kompromitowania duchownych, zrobiły swoje. Człowiek w sutannie stał się w jakimś sensie urzędowo podejrzany o tego typu rzeczy. I kiedy pada oskarżenie, nie mamy odwagi tego kwestionować. Wiem, że nie wolno tego zbyć stwierdzeniem „sorry, taki mamy klimat”. Wierzę, że krzywda, która spotkała księdza, będzie lekcją dla prokuratury, policji i dla mediów, także katolickich, aby do tego typu spraw podchodzić z wielką ostrożnością. Prawda, domniemanie niewinności, dobre imię człowieka muszą pozostać nienaruszalnymi zasadami” - pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

ed/Gosc.pl

 

Komentarze (7):

anonim2014.09.30 12:06
Czytaj ze zrozumieniem przyjacielu, jest napisane kilku.
anonim2014.09.30 13:01
Z pokora i duza radoscia z takiego obrotu sprawy przylaczam sie do przeprosin.
anonim2014.09.30 13:06
łatwo osądzić
anonim2014.09.30 17:33
@izazdo Czy ty uważasz że zasada domniemania niewinności ma odejsć do lamusa? Nie słyszałeś nic o areszcie prewencyjnym? Może ty uważasz że wszyscy księża to potencjalni pedofile. Nie zapomnij dodać do tego wszystkich nauczycieli czy inne zawody dużo bardziej reprezentowane statystycznie wśród pedofili niż księża. A tak właściwie to kto cię wyświęcił księżę patrioto, biskup Hołownia czy papieże z Czerskiej?
anonim2014.09.30 18:45
@izazdo To co napisałaś (przepraszam ale nie wiedziałem że jesteś kobietą,a z tresci postu to nie wynikało) o zawieszeniu wypełniania funkcji, jest czym innym niz fraza .."Nie można oskarżonego traktować do wyroku tak jakby był niewinny"..To że wierni stracili zaufanie do księży traktując ich jak domniemanych pedofili (swoją drogą skąd to wiesz) jest zasługa lewackich mediów, który każdy nawet domniemany przypadek pedofilii wsród księży umieszczają od razu na czołowych kolumnach. Jest to jedna z form walki z KK w Polsce. Jakoś nie zauważyłem by TVN czy GW specjalnie nagłaśniała kolejne przypadki złapania nauczyciela pedofila. A z księdza pedofila jest główne danie dnia. Chciałbym zobaczyć te sprostowania i przeprosiny za powyższą sytuację, na łamach gazet oskarżających tego księdza, ale musiałbym chyba kupić sobie lupę żeby odczytać czcionki którymi to będzie zrobione o ile w ogóle.Oczywiście że księża są osobami szczególnego zufania i każdy przypadek jego nadużycia ma szczególnie negatywny oddźwięk. Odnoszę jednak wrażenie że Kościól jest na właściwej drodze wypowiadając bezpardonową wojnę pedofilom i homoseksualistom we własnych szeregach.
anonim2014.09.30 20:02
http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2014/09/29/nie-pozwolmy-na-niszczenie-kaplanow-ksieze-macieju-od-dzis-codziennie-modlimy-sie-za-ksiedza-i-nie-jest-ksiadz-sam/
anonim2014.09.30 20:26
izazdo , super, że są informacje o pomówieniu. Takich fałszywych oskarżeń było ostatnio sporo. Przypomnę prałat Jankowski, TVN i Wyborcza jechały po nazwisku, przeprosin nie było..... Ks. Kozyra z Lubina, do tej pory kiepskie dowcipy o "księdzu kolanko" chodzą i sporo ludzi rzuca to jako przykład wykorzystywania dzieci....