Ks. Stryczek: Stań się bezrobotnym i oddaj się pod opiekę państwa - zdjęcie
25.06.15, 15:20

Ks. Stryczek: Stań się bezrobotnym i oddaj się pod opiekę państwa

19

Ks. Jacek Stryczek, duszpasterz ludzi biznesu napisał w ironiczny sposób apel do „drogiego, polskiego przedsiębiorcy”.

- Chciałbym, żeby wszystkim było dobrze. I ty pewnie też chciałbyś… Dlatego apeluję do Ciebie, drogi, polski przedsiębiorco… Pewnie myślałeś, że jesteś dobry. To nieprawda. Jesteś zły. I to zły na wiele sposobów. Być może zatrudniasz ludzi i to na legalne, ale „śmieciowe” umowy. Być może nie dzielisz się z pracownikami swoim wynagrodzeniem, a na dodatek - o zgrozo - być może jesteś albo grozi ci, że będziesz bogaty! - pisze duchowny.

- Dlatego apeluję do Twojego sumienia: zamknij firmę, jeśli ją masz. Zamknij. Stań się bezrobotnym i oddaj się pod opiekę państwa. Dopiero wtedy masz szansę znowu stać się dobrym człowiekiem. - dodaje.
Odnosi się do idealnej Polski, która „pozbawiona złych ludzi, a więc pozbawiona przedsiębiorców.”

- Idealną Polskę wyobrażam sobie jako kraj pozbawiony przedsiębiorców. Kiedy jak najwięcej ludzi przejdzie na bezrobocie i śmiało będzie mogło liczyć na wsparcie państwa – wtedy będzie najlepiej. Wtedy będziesz mógł liczyć na dobre słowo i współczucie. - kontynuuje ironiczny wpis.
Ks. Stryczek zgłasza również cztery postulaty programu dla Polski.

„1. Jeśli masz firmę, jak najszybciej ją zamknij.
2. Jeśli planowałeś założenie biznesu, zgrzeszyłeś myślą. 
3. Jeśli dobrze zarabiasz, natychmiast zwolnij się, by nie blokować miejsca innym.
4. Jeśli uczysz się, pracujesz nad sobą i grozi ci, że kiedyś będziesz dobrze zarabiał – zawróć ze swojej złej drogi.” - pisze.

- Dąż do ideału, czyli oddania się pod opiekę państwa. Państwo ci da. - dodaje.

Ks. Stryczek składa też „szczerą i dobrowolną samokrytykę”.

- Bo przez lata pomagając ludziom, wydawało mi się, że czegoś się nauczyłem. Na przykład, że nie należy pomagać tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. I to był mój wielki błąd. Należy dalej pomagać jak kiedyś: dawać, by ludziom nie chciało się pracować. - czytamy we wpisie.

- Wydawało mi się, że trzeba ciężko pracować, również nad sobą, by się dorobić. To nieprawda. Można i należy się dorabiać nie ciężką pracą. Można przecież dostać dopłatę, dotację. Można i należy to załatwić inaczej. - dodaje.

- Wydawało mi się wreszcie, że przezwyciężeniem biedy i podziałów społecznych w naszym kraju jest etos przedsiębiorczości i pracowitości. Że wszyscy powinni sobie radzić w życiu, a pomagać należy tylko tym, którzy przejściowo niedomagają. To nieprawda. Ci radzący sobie w życiu, przedsiębiorczy i pracowici są podejrzani. Bo w sumie: dlaczego im się chce? Dlaczego mają lepiej? - ironizuje pomysłodawca „Szlachetnej paczki”

- Dlatego, po przemyśleniu, po rachunku sumienia, pragnę powrotu, pragnę wyznać moje winy. Czy mi wybaczycie? - podsumowuje ks. Stryczek swoją „odezwę do polskich przedsiębiorców”.

Dziś w Krakowie ma odbyć się happening duchownego, który wraz z przedsiębiorcami "odda się pod opiekę państwa" .

KZ/jstryczek.blox.pl

Komentarze (19):

anonim2015.06.25 15:33
Może PIS i Fronda wyciągną wnioski? Jestem przekonana że nie. Nadal będziemy kochać naszych umiłowanych socjalistów, a jak nie to umiłowanych ''liberałów'' [Liberalizm to najstarsza forma socjalizmu] Wiemy już od mędrca Leśnodorskiego, że należy zrobić mix tego co najlepsze w socjalizmie i liberalizmie. Oni w to wierzą, nasi umiłowani politycy i dziennikarze, wypsnęło im się, więc jak mówił Kaczyński- ''zmiany ustroju nie będzie''.
anonim2015.06.25 15:35
Redakcji Frondy wydawało się to walenie w PO? Bynajmniej, bynajmniej.
anonim2015.06.25 15:57
O kurde, ostro pojechał po PiS :)
anonim2015.06.25 15:57
We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Państwo doi przedsiębiorców, przedsiębiorcy pracowników a pracownicy chcieliby doić państwo. Jeżeli państwo nie jest zbyt pazerne to wszystko jakoś się kręci. Problem występuje wtedy gdy ktoś zaburzy tą chwiejną równowagę.
anonim2015.06.25 16:23
Niech się kler odczłonkuje od gospodarki, bo tuż jest żałosne. Czy firma księdza Stryczka też się zamknie?
anonim2015.06.25 17:50
niech ks.Stryczek przejdzie od słów do czynów - czyli niech zamknie w diabły Stowarzyszenie Wiosna, Szlachetną Paczkę, duszpasterstwo przedsiębiorców, czy co tam jeszcze prowadzi; niech zrezygnuje z parafii i zostanie wędrownym żebraczym kaznodzieją - wtedy może uwierzymy i przebaczymy... a tak, to tylko słowa na wiatr, pic na wodę i fotomontaż...
anonim2015.06.25 19:11
Czyżby libertarianin?
anonim2015.06.25 20:29
O jakiej opiece państwa raczy mówić ks. Stryczek? W Polsce państwo w żaden sposób nie opiekuje się bezrobotnymi. W żaden. No, chyba że duchowny ma na myśli państwa opiekuńcze na zachodzie Europy, które tymi bezrobotnymi się opiekują, i to nawet za bardzo. Widać, że ks. Stryczek podchwycił bezmyślnie korwinistyczne brednie i równie bezmyślnie je non stop wygłasza.
anonim2015.06.26 0:05
@Szymek. Ale terror bezpieczniacki twierdzi że się opiekuje, że chce się opiekować. A nie opiekuje się, bo wszystko poszło na milion pierdzistołków i wsiąkło w aferach i niegospodarności, oraz kosmicznej głupocie.
anonim2015.06.26 6:34
O! Matko, niektórzy naprawdę nie łapią ironii.
anonim2015.06.26 6:38
Eeee... bo i po co panna (pani) rezonuje? Ani mnie ziębią, ani grzeją kategorie polityczne z ubiegłego wieku - socjalizm, którym straszy się osoby przedsiębiorcze i liberalizm, kojarzony obecnie bardziej z libertynizmem. Pisałem jakiś czas temu o rozwiązaniach mieszanych, gdyż z takimi zetknąłem się m.in. w Szwecji, Austriii i Francji. Chyba przyzna pani, że daleko nam do tamtych gospodarek i poziomu życia? Przykro mi to powiedzieć, ale ks. Stryczek odleciał, gdyż patrzy na siebie, jak na przedsiębiorcę. Tymczasem odniósł on sukces wyłącznie dzięki hojnym datkom rozmaitych ludzi, w tym również tych, którzy nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Ks. Stryczek powinien się przede wszystkim ogolić, gdyż ma nieestetyczny zarost :)
anonim2015.06.26 6:39
Oczywiście to bardzo dobrze świadczy o jego darczyńcach, że na przekór niechlujności, niegodnej kapłana, są dla niego - i jego podopiecznych tak zyczliwi :)
anonim2015.06.26 7:22
Brawo ks Stryczek. Dlatego wspieram jego dzielo. Portalowi PISwieconemu ta pochwala wolnosci nie mogla sie oczywiscie spodobac
anonim2015.06.26 7:33
Ks. Stryczek nie wiedzieć dlaczego przeciwstawia sobie różnych ludzi. Działa na własną szkodę, gdyż jego działalność łączy tych, którzy z różnych powodów mają z tymi, którzy nie mają.
anonim2015.06.26 10:25
PiS to gospodarcze komuchy. Państwo opiekuńcze niszczy kościół, bo rozleniwia ludzi. Prawdziwie religijne państwo, to z liberalną gospodarką. Gdzie trzeba pracować, pracować, podatki niskie, socjalu brak.
anonim2015.06.26 12:31
Stryczek tak bezgranicznie wierzy w biznes, że od sukcesu w nim uzależnia szczęście w przyszłym życiu o czym nie tak dawno się wypowiadał. Swoją drogą ciekawe dlaczego chce się oddawać w opiekę "Państwu" a nie Bogu? Czyżby nie wierzył, że Bóg jest w stanie zaopiekować się kimkolwiek tutaj? A może przedsiębiorczość jest jego bogiem?
anonim2015.06.26 15:26
Kolejny celebryta.
anonim2015.06.26 16:09
Pierwszym socjalistą i humanistą w chrześcijaństwie był Judasz, wrażliwiec za cudze. I dziś Kościół, nawet od środka jest niszczony przez całą masę judaszy.
anonim2015.06.27 12:19
Chyba pomylił powołanie. Zdanie "mądrzejszy od papieża" w tym przypadku nabiera kolorytów ten ksiądz swoją pochwałą umów śmieciowych niemal zaprzecza paru wypowiedzią Franciszka. Śmieciówki to żart z godności ludzkiej i kropka i może sobie ksiądz pisać peany itp. Osobiście wolę słuchać księdza Jerzego Popiełuszki o godności ludzi pracy niż "ironiczne" teksty jakiegoś biznes księdza. Niezalezny "Prawdziwie religijne państwo, to z liberalną gospodarką. Gdzie trzeba pracować, pracować, podatki niskie, socjalu brak." Jakie jest Twoim zdaniem to "prawdziwie religijne państwo" ?...wymień je z nazwy bo pierdu pierdu korwinowców i im podobnych "że takiego nie ma jeszcze na świecie ale powinno być stworzone" od zawsze mi się kojarzyło z odwróconym marksizmem i tekstem komuchów ze dopiero budują komunizm. To samo odfruwanie od realiów tylko w drugą stronę Czy Np. Bangladesz zaspokaja Twoja definicję ? - http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zastraszani-i-wyzyskiwani-Oni-produkuja-ubrania-dla-Polakow-3127915.html