Ks. Sławomir Kostrzewa dla Fronda.pl: Halloween niszczy dzieci! - zdjęcie
31.10.19, 10:30Fot. pxhere, CC 0

Ks. Sławomir Kostrzewa dla Fronda.pl: Halloween niszczy dzieci!

25

„Zabawy okultystyczne, fascynacja umarłymi i mrocznymi postaciami typu wampiry i demony mają konkretne skutki duchowe. Egzorcystom znane są przypadki zniewoleń i opętań” - mówi ks. Sławomir Kostrzewa.
 

Portal Fronda.pl: Jaki wpływ na duchowość dzieci i młodzieży mogą mieć helloweenowe zabawy, korzystanie z tego typu gadżetów?

Ks. Sławomir Kostrzewa: Jeśli uznać za prawdziwe zdanie, że kultura stwarza, kształtuje i formuje duszę człowieka to w przypadku Halloween możemy mówić o anty-kulturze, o zjawisku, które nas dehumanizuje, odwołując się do najbardziej prymitywnych pogańskich obrzędów - takich jak kult śmierci, afirmacja przemocy, demonów i świata umarłych. Jeśli dodamy do tego fakt, że Halloween jest najważniejszym świętem dla satanistów, podczas którego składa się demonom ofiary z ludzi (co przyznają osoby związane z tymi kręgami), robienie sobie z tego zabawy jest znakiem poważnego odejścia współczesnego człowieka od wiary i zdrowej kultury. Brak elementarnej wiedzy o duchowych konsekwencjach tego rodzaju zabaw może zakończyć się tragicznie. Zabawy okultystyczne, ubieranie się, naśladowanie, fascynacja umarłymi i najbardziej mrocznymi postaciami typu wampiry, demony mają konkretne skutki duchowe. Księżom egzorcystom znane są przypadki zniewoleń i opętań osób, dla których Halloween stał się początkiem realnej fascynacji okultyzmem i satanizmem. Egzorcysta ks. Jan Kaczmarek w jednym z wywiadów dla Telewizji Polskiej wspominał, iż prowadził egzorcyzm nad grupą dzieci, które w ramach Halloween "zabawiały" się w wywoływanie duchów na cmentarzu.

Dlaczego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem?

Bez wątpienia na popularyzowaniu Halloween w krajach, w których nigdy nie było tej tradycji, najbardziej zależy tym, którzy widzą dla siebie szansę dobrego zarobku na sprzedaży słodyczy i nekro-gadzetów. Amerykańska Krajowa Federacja Sprzedawców Detalicznych obliczyła, że przeciętny obywatel USA wydaje na Halloween około 75 dolarów. W skali całego kraju daje to sumę rzędu 7 miliardów dolarów. NRF szacuje, że wydatki te nadal będą wzrastać, gdyż od 2005 r. wzrosły o 54 procent.

Czy w związku z tą tematyką zaobserwował Ksiądz jakieś nowe zjawiska, które szczególnie absorbują najmłodszych?

Młodzi ludzie są dziś pod znacznym wpływem telewizji i kina. Niestety, nie brakuje sytuacji, w których próbują naśladować filmowych bohaterów, których przygody toczą się w okołohalloweenowych klimatach. Do niedawna dominowały produkcje, w których szczytem perwersji były "zabawy" na cmentarzach bądź kontakty spirytystyczne. Nowe produkcje tego rodzaju niestety są o wiele bardziej mroczne i mogą zawierać znaczną ilość ekstremalnie brutalnej przemocy. Halloween w wydaniu hollywoodzkim odsłania swoje prawdziwe oblicze - to już nie jest niewinna zabawa rodzinna, ale realne święto różnej maści zwyrodnialców połączone z kultem śmierci. Oglądając te filmy, nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż mamy do czynienia z próbami realnej promocji najbardziej wyrafinowanych perwersji w dziedzinie przemocy. Policja coraz częściej informuje, że grupy dzieci przebrane za demoniczne postaci stają się coraz bardziej agresywne, szczególnie w stosunku do tych, którzy nie chcą otwierać im drzwi albo usiłują je zniechęcić do Halloween. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że przy okazji organizowania zabaw halloweenowych w szkołach i przedszkolach, coraz częściej zaprasza się osoby profesjonalnie zajmujące się okultyzmem, które dzieciom wróżą przyszłość, układają horoskopy i karty tarota. Trzeba rodziców uświadamiać, że korzystanie z usług wróżek i praktykowanie jakiekolwiek form okultyzmu jest przez Kościół katolicki surowo zabronione, gdyż niemal zawsze prowadzi do poważnych problemów duchowych.

Czy według Księdza zabawy halloweenowe powinny być w szkołach zabronione?

Zaangażowanie placówek edukacyjnych (przedszkoli i szkół) w organizowanie tego typu "świąt" należy uznać za głęboko niewychowawcze, nieetyczne i naganne. Estetyka ciemności i śmierci, ściśle związana z Halloween, głęboko uderza we wrażliwość dzieci, niszczy ich psychikę, zaburza ich pokój i poczucie bezpieczeństwa. Symbolika obchodów tego święta, reprezentowana przez postaci i byty jednoznacznie kojarzące się negatywne - śmierć, wampiry, czarownice, demony - rodzą w dzieciach lęki, strach i niepokój. Nie jest właściwe, aby szkoła była przestrzenią promowania tego typu „zabaw” oraz oswajania dzieci w estetyką mroku i śmierci. Zabawy halloweenowe traktują świat zmarłych i śmierć jako przedmiot żartów i zabawy. Nie zgadzam się z takim kształtowaniem dzieci, które może poważnie zakłócić prawidłowe postrzeganie i przeżywanie najbardziej trudnych chwil życia, m.in. związanych za śmiercią i utratą bliskiej osoby. Przecież w szkole są dzieci, które niedawno utraciły kogoś bliskiego z rodziny. Domagam się poszanowania ich prawa do godnego przeżywania czasu żałoby związanego z utratą ukochanej osoby. Należy także zauważyć, że w polskiej kulturze pierwsze dni listopada to czas wyciszenia, modlitewnej pamięci o bliskich zmarłych i refleksji o powadze śmierci i przemijania, a nie makabrycznych zabaw. Działania naruszające tę tradycję nie tylko stoją w sprzeczności z powagą czasu, ale także są niewychowawcze. Zadaniem utrzymywanych z pieniędzy podatników instytucji edukacyjno-wychowawczych jest wychowywanie dzieci w duchu szacunku dla polskiej tradycji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowa ukazała się pierwotnie na portalu Fronda 21 X 2014

Komentarze (25):

Mateusz2019.11.1 6:48
A ilu dzieciom zniszczyli życie pedofile w sutannach? Może Fronda o tym napisze?
andrzejhahn32019.10.31 19:41
nikt bardziej nie niszczy dzieci anizeli obrzydliwy zbrodniczy kosciol katolicki i tacy szmaciarze jak ty kostrzewa
Z kolan na czworaka2019.10.31 18:46
Boże jak ja uwielbiam ten skowyt.
iza2019.10.31 18:12
Debil. W katolicyzmie jest potężny kult zmarłych, choćby święci (kanalie za życia, które kościół uznał za świętych, bo dokonywali zła w imię kościoła). Hallowen przynajmniej nie gwałci dzieci, jak polscy księża i nie ukrywa zbrodni, jak polscy biskupi. Agresji dzieci mogą się uczyć choćby od Głodzia i Jędraszewskiego. Jeżeli dochodzi w USA do mordów rytualnych, to jest to wskazówka dla władz, aby zakazać wyznawania niektórych religii. Czasami zabawa pomaga w zmierzeniu się z bólem, odstresowaniu się. Katecheza pełna przemocy i nienawiści wobec drugiego też niszczy dziecko.
gumowa kaczka2019.10.31 16:07
halloween jest złe tylko dlatego, że to zwykłe ściąganie GŁUPICH wzorców z usa To samo tyczy się walentynek, hip hopu itp. Demony to dziecinada.
AAAtomek2019.10.31 12:34
No to chyba dobrze, że halołyn to komercyjna zabawa? Polacy i Polki wydadzą dzisiaj 10 milionów złotych na gadżety, z czego VAT 2.3 miliona pójdzie do budżetu państwa?
Reytan2019.10.31 12:21
Komunisci SMIERDZA !
BiegunkaProrocza2019.10.31 17:53
Tak jak Twój siusiak. Skarżą się już w Poznaniu i w Ełku. Umyj go przed wizytą duszpasterską.
Gnostyk 2019.10.31 11:11
Ksiadz Kostrzewa stracil okazje, by siedziec cicho!
XXX2019.10.31 11:00
HAŃBA! Ty klecho masz czelność mówić o niszczeniu dzieci? A co robili dzieciom Tobie podobni?! KSIĘŻY PEDOFILÓW KARAĆ ŚMIERCIĄ!!!
anonim2019.10.31 10:54
Nie ma żadnej sprzeczności w zabawie w Halloween z chrześcijańswem i katolicyzmem. Ile można wciskać ludziom takie infantylne brednie? Nikt normalny nie obchodzi, celebruje lub świetuje pogańskiego Samhain.
Waarnemer2019.10.31 12:38
W tym problem, że świętując Halloween nieświadomie świętujecie satanistyczne święto Samhain. Czy dobrze aby dzieci bawiły się np. w zabijanie ludzi? Przecież to "tylko zabawa". A może niczym złym nie będzie gdy będą bawić się w niemiecki obóz koncentracyjny? To też "tylko zabawa"... A może jednak są zabawy w których nie powinno się uczestniczyć? Poza tym, pamieć o zmarłych wymaga powagi i godności, a tego głupie Halloween nie oferuje.
Max Fiend2019.10.31 13:36
Co znaczy "nieświadomie świętujecie"? Skoro nikt nie świętuje tylko się bawi to nie ma żadnego odniesienia do żadnego święta, oprócz zbieżności daty. Rekwizyty też nie są istotne bo zgodnie z tezą KK zło nie istnieje w materii. I co ma do zabawy obóz koncentracyjny? A może pobawimy się w Inkwizycję i średniowieczne palenie czarownic na stosach? Co ma do tego godność i powaga skoro to tylko zabawa, która z żadnym katolickim świętem nie koliduje? Jak ktoś nie ma argumentów, to zaczyna bredzić o jakiś satanizmach :-D
Albert2019.10.31 10:51
Kleruchy to jednak naprawdę banda kompletnych debili. Z pewnością żaden nie ma pojęcia o tym, że Halloween to święto starsze od samego chrześcijaństwa i bezpośrednio powiązane z celtyckim Samhainem. Ale to akurat nie dziwi - jedyna wiedza, jaką dysponują kleruchy to metody na wabienie i gwałcenie dzieci.
Waarnemer2019.10.31 12:24
Gratuluje niewiedzy, lub ściślej niepełnej wiedzy. Owszem, Halloween wywodzi się z Samhain, ale: Za Wiki: "Samhain (wym. [ˈsˠaunʲ], uproszcz. sauń) – najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza „koniec lata” (sam e fuin). Związane jest z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego (współcześnie umownie 31 października / 1 listopada). Według wierzeń w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku, oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch. Iryjczycy jeszcze w V w. n.e. w miejscu Mag Slecht mieli – według legend zapisanych w pochodzącej z XII wieku n.e. Księdze z Leinster – ofiarowywać bóstwu o imieniu Cromm Cruaich (Głowie Grobowca bądź Skrwawionej Głowie) to wszystko, co pierworodne, i co trzeciego syna. Dom wodza miał być podpalany, a on sam – symbolicznie zabijany. Crom Cruach to irlandzkie bóstwo czczone w czasach przedchrześcijańskich. Według poematu z Księgi z Leinster był to wielki szczerozłoty obiekt usytuowany na równinie Mag Sleact w Ulsterskim hrabstwie Cavan. Wokół bóstwa miało stać dwanaście mniejszych bożków zrobionych z kamienia. Cromowi Cruachowi wczesna iryjska ludność miała składać krwawe ofiary z jednej trzeciej swoich dzieci podczas święta Samhain, w zamian mieli oni otrzymywać od bóstwa dobrą pogodę, a co za tym idzie, urodzaj. Bóstwo miało zapewniać obfite plony i pomyślną hodowlę bydła. Według podań o św. Patryku, kres krwawemu kultowi, którego wyznawcy mieli nierzadko ginąć podczas praktyk rytualnych, położył sam święty Patryk. Według legendy bożek zapadł się pod ziemię w następstwie rzuconej na niego przez św Patryka klątwy. Święty po zniszczeniu bożka miał wygłosić kazanie do miejscowej ludności potępiające palenie krów i mordowanie swego potomstwa podczas religijnych obrzędów." Reasumując - podczas tego święta składano krwawe ofiary z dzieci demonom, aby zrezygnowały z dokonywania opętań, w szczególności zaś demonowi Cromowi Cruachowi, który zapadł się pod ziemię (zniknął w czeluściach piekła?) po egzorcyźmie dokonanym przez św. Patryka - biskupa i apostoła Irlandii, świętego Kościoła katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego i prawosławnego. No to w zasadzie dzięki Panu znaleźliśmy DOWÓD, że Halloween ma korzenie satanistyczne. Dziękujemy.
Albert2019.10.31 14:27
Satanistyczne korzenie? Halloween jest starszym świętem od tego waszego szatana. Co najwyżej korzenie może mieć pogańskie. Puknij ty się gościu w te resztki mózgu lepiej.
Waarnemer2019.11.2 22:26
Cóż za niesamowita przyjemność wymienić poglądy z tak światłym interlokutorem... Miałem na myśli szatana jako istotę będącą inspiracją tego święta, a nie współczesne ruchy satanistyczne. Składanie ofiar z dzieci praktykowano u wielu ludów, składanie ofiar demonom także, zostało to potępione dopiero w Starym Testamencie. Szatan jest istotą istniejącą od zarania dziejów, od stworzenia świata, więc jak Halloween może być starsze? Oczywiście wiem, wiem, Pan szanowny nie wierzy w istnienie świata niematerialnego, więc dalsza dyskusja nie ma sensu.
Konrad2019.10.31 10:50
Uwielbiam Halloween na Frondzie! To czas, kiedy peron wam odjeżdża kompletnie i ubaw z czytania artykułów jest największy!
anonim2019.10.31 10:49
"Boże...jaki bełkot...Tu chodzi tylko o przebieranie się..." Przy LGBT+Kazirodztwo, pederastia, nekrofilia....chodzi tylko rozbieranie.......
Andrzej Malik2019.10.31 10:45
Boże...jaki bełkot...Tu chodzi tylko o przebieranie się...
No.1, The Larch2019.10.31 10:42
> Zniewoleń, opętań, wróżb, kontaktów spirytystycznych A ile dzieci zostało seksualnie wykorzystane przez złowrogi Halloween? > i praktykowanie jakiekolwiek form okultyzmu Sypać soli egzorcyzmowanej i nosić szkaplerzy również nie wolno?
ccc2019.10.31 10:42
hehe jakoś całe zycie to święto obchodzę i nic mi nie jest . Przecież w Polsce były dziady to jest to samo . Uwielbia Halloween 3 dynie kupiłem hehe będzie mega zabawa
Ana2019.10.31 11:47
Twoje Diabelskie hehe to znak że jesteś opętany
404_nick_not_found2019.10.31 16:34
hehehehehehhehe
violencja2019.10.31 20:59
Kotek , mam wiaderko ziemniaków , trochę marchewki i przeciery pomidorowe własnej roboty , jestem szczęśliwa.U mnie też mega zabawa z ziemniakami:) Na dodatek ekologiczne one są , opowieści będzie sporo:)