Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Zamęt. Księża nie widzą już jasno, czego mają nauczać - zdjęcie
19.12.19, 11:50

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Zamęt. Księża nie widzą już jasno, czego mają nauczać

76

- W ciągu roku stan kapłański i życie zakonne porzuca około 200, może 300 księży i zakonników. To dość duża grupa - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z UKSW. - Młode pokolenie jest kruche, motywacje do odejścia są trudno podważalne - mówił z kolei o. dr Marek Kotyński, redemptorysta i teolog duchowości.

 

W ocenie o. dr. Marka Kotyńskiego, problem odejść z kapłaństwa jest związany z niedojrzałością społeczeństwa. - Ta niedojrzałość jest poparta wieloma względami. Po pierwsze - kruchość kondycji ludzkiej, słabość przenikania do własnego wnętrza i niepielęgnowanie więzi z Bogiem. Po drugie - zabieganie. Ksiądz ma naprawdę dużo do roboty - wskazał redemptorysta.

W jego ocenie, "młode pokolenie jest kruche". - Motywacje do odejścia są trudno podważalne. Dojrzałość rodzi się w cierpliwości, a dzisiaj jesteśmy mniej odporni, jako społeczeństwo, by w tej cierpliwości wykuwała się więź z Bogiem. Ona jest najważniejsza, a kiedy jest wzmocniona, to wytrzyma wiele prób - wskazał o. Marek Kotyński.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński ocenił, że "jeśli chodzi o Polskę, to można mówić o wzroście liczby odejść z kapłaństwa w ciągu ostatnich kilkunastu lat". - Mamy obecnie w Polsce 44 diecezje, do tego zakony. W ciągu roku stan kapłański i życie zakonne porzuca około 200, może 300 księży, czy zakonników. To dość duża grupa, to daje kilka tysięcy tzw. byłych księży, którzy żyją w naszych miastach, wioskach i miasteczkach - mówił kapłan.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że na decyzje o zrzuceniu sutanny wpływ mają także czynniki zewnętrzne. - Pierwszy to postępująca sekularyzacja społeczeństwa, niechęć części społeczeństwa do Kościoła, religii i księży. Widać to w internecie i na forach internetowych. To jest dla niektórych duchownych trudne do zniesienia - argumentował.

- Drugi czynnik, to pewien globalny zamęt w Kościele katolickim. To się łączy z pontyfikatem papieża Franciszka, z reformą Kościoła, z procesem decentralizacji i synodalizacji Kościoła. To prowadzi do dezorientacji księży katolickich w Polsce. Księża przestają jasno widzieć, czego mają się trzymać, jakich prawd mają nauczać, co mówić w kazaniach i w konfesjonałach. Ten zamęt ideowy sprawia, że słabnie tożsamość księży katolickich, to prowadzi do kryzysów wewnętrznych - podkreślił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

CAŁEJ AUDYCJI MOŻNA POSŁUCHAĆ TUTAJ

bsw/Polskie Radio

Komentarze (76):

andrzejhahn32019.12.20 16:53
kobylinski ................SRAM TOBIE DO RYJA NIEROBIE I PASOZYCIE SPOLECZNY
andrzejhahn32019.12.20 15:16
kobylinski takie nieroby jak ty szmaciarzu koscielny powinny zabrac sie do uczciwej pracy
rebeliant2019.12.20 13:39
Podobne zgubne rozdwojenie przechodzi przez władzę państwową, która czerpie z uczciwie pracujących, a jednocześnie współpracuje ze światem przestępczym. Państwo powinno przywrócić karę śmierci dla rozbójników, bijących ze skutkiem śmiertelnym, porywaczy dla okupu. Nie po to chyba uczycie dzieci w szkołach dobrego postępowania, aby wydawać je później w dorosłym życiu na pastwę bandziorów. Albo kara śmierci albo prawo do używania broni.
12019.12.20 12:11
kto ma księdza w rodzie tego bieda nie ubodzie !!!!!!!!!!!!!!!! tak było tylko kasa
Mikołaj 2019.12.20 9:47
Oto przyczyna upadku i rezygnacji z kapłaństwa :" Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki»." .Ten ewangeliczny " dom " to nie mieszkanie lub willa , rodzina i status społeczny , ale samookreślenie sensu swojego życia . Duchownych to nie dotyczy ? . Powiadam wam , że najbardziej ! . Kiedy zaczniecie głębiej czytać nauki Jezusa ? . Gdy Jan Paweł II polecał wykonać zadanie które słyszeli apostołowie , aby wypłynąć na głębię , zrozumiano to aby odsączać jeszcze więcej komarów , a nawet ich nóżek i skrzydełek , a nadal połykać wielbłądy .A wypłynąć na głębię znaczy sięgnąć po głębie słowa , którego nie postrzegamy czytając sens nośny Pisma .Dopiero w sensie przenośnym skojarzonym przez klucze poznania , wypływa z tego dogłębna nauka ! .
qwerty2019.12.20 9:43
Ha Ha Ha z Tymoteuszem na czele. :-). Bo w tym waszym stanie kapłańskim to sami zboczeńcy pedofile siedzą.
Zenek2019.12.20 13:33
Umyj sobie głowę bo masz jeszcze włosy różowe po paradzie równości i zęby tez umyj bo cie chaźlem czuć, patafilu.
Katolik2019.12.19 22:07
Tak zwani się, Wierzący którzy mówią że wierzą w Boga (jakiego?) ale w jego przykazania już nie, tu to tacy są prześladowcami. Do kościoła nie chodzą a bluzgają na Kościół, wiernych, i księży których sam Bóg ustanowił. Księży, wkładają do jednego worka razem z marginesem czarnych owiec, bo to margines a wielu jest dziś napełnionych Duchem Św. naprawdę świętych i prawych księży, co w obronie wiary są prześladowani i życie swoje oddają. Wielce się zdziwią słysząc "Nie Znam Was", Idźcie Precz W Ogień Piekielny". Na zdrajcy co Boga odrzucił i wymyślił własnego bożka, ciąży większa wina niż na wrogu który Boga nie poznał. Nie wiem czy Pan Kobyliński się budzi bo sumienie mu doskwiera czy się pomylił ale Szczęść mu Boże
ridado2019.12.19 20:28
Koscioly protestanckie I prawoslawne nie maja problemow Natomiast kosciol katolicki ma wielkie problem I zmierza ku upadkowi. Kosciol to nie3 religia to sluzba. niestety dzisiaj nie ma wiele wspolnego z nauczaniem Chrystusa. Wprowadzenie celibate tylko dla ochrony funduszow dobilo wszystkiego
Beno2019.12.19 23:03
Kościoły protestanckie przeżywają jeszcze większy kryzys niż Kościół katolicki. U protestantów już prawie nikt nie praktykuje. Ich kościoły są puste i tam już wszystko odchodzi, kobiety pastorkami, pastorzy i pastorki się rozwodzą, w niektórych kościołach protestanckich udzielają śluby gejom, byle nie ludzie nie wypisywali się z ich wspólnot i płacili podatek, no bo jak inaczej pastor utrzymia swoją rodziną? Z czego będzie żył? A rozkwit przeżywają tradycjonaliści, Lefebryści, na Mszach trydenckich nawet na Zachodzie kościoły są pełne i o dziwą mają wiele powołań kapłańskich (młodych, którzy chcą żyć w celibacie). Szkoda, że Kościół katolicki nie chce brać dobrych przykładów.
gość2019.12.19 19:37
po pierwsze to Ewangelia jest niezmienna od 2 tys lat. po drugie jak można człowiekowi w wieku 24 lat kazać ślubować celibat? jak hormony buzują w ciele najbardziej? celibatu w Biblii nie było!
Beno2019.12.19 22:56
Jezus żył w celibacie i powiedział naśladuj mnie. Apostołowie, albo byli stanu wolnego, albo pozostawili swoje rodziny jak św. Piotr. Sw. Paweł, nie byś żonaty. W pierwszych wiekach pojawili się pustelnicy. Potem były zakony i ślub czystości. A że na początku byli i żonaci księża, to kto miał być? Na początku w ogóle nie było kościołów, obiektów sakralnych, bo kościół byą prześladowany. Inna sprawa, jak wprowadzano celibat dla księży, to co? Duch święty się pomylił? Jeśli raz jest tak, drugi raz inaczej, to gdzie jest Prawda? Prawda przecież jest niezmienna. Jeśli raz jest tak, raz znowu inaczej, jeśli Duch święty się myli, to coś tutaj jest nielogiczne; to taki Kościół jest dla mnie niewiarygodny.
skuter2019.12.19 19:28
Ktoś zrobił krecią robotę i są niestety złe efekty ale choćby nie wiem co się działo kościół przetrwa Zwyciężeni będą ci co będą trwali do końca Ostatecznie Jezus wygra Wszyscy i wszystko na tym świecie może zawieść ale nie On Nigdy Jeśli jest coś co może nas wszystkich uratować to różaniec
Beno2019.12.19 18:57
Profesorze Kobylański, rozmawiaj z księżmi i poznaj ich bolączki. A bolączka dzisiejsza księdza, a szczególnie młodego, to ogromny kryzys doktryny. Słuchając nowinek z Zachodu i patrząc na to co mówią i wyprawiają tam biskupi i kler, nic dziwnego, że można stracić wiarę. Sam papież łaje księży jak może, a do tego wprowadza chaos w doktrynie, więc to następna sprawa która prowadzi do kryzysu. Czy dziwi więc kryzys u kapłanów? Czy biskupi wystarczająco wspierają kapłanów? Czy wierni modli się za kapłanów? A do tego wszędzie pełno pornografii, i w internecie i w telewizji, w prasie i na ulicy. Pokus co niemiara I jak w tym wszystkim się odnaleźć i żyć po Bożemu? Przynajmniej ze strony papieża i hierarchów powinno być wsparcie.
PMP2019.12.19 19:08
Ale to właście wierchuszka watykańska demoralizuje zwykłych księży.
stanislaw2019.12.19 18:02
Tylko Jezus zbawia,ostatnio chorowałem na biodra,przez kilka tygodni wołałem w modlitwie z wiarą,Twoimi ranami i sincami odniesione na krzyżu jestem uzdrowiony. Po kilku tygodniach obudziłem się i wstałem.Bóg cudownie mnie uzdrowił.
fugafuga2019.12.19 18:35
Jeżeli modlitwa miałaby mieć jakikolwiek wpływ na zdrowie, to kraje gdzie się ludzie modlą powinny mieć wyższy poziom zdrowia (ceteris paribus), mierzalny na przykład długością życia lub śmiertelnością niemowląt. Oczywiście nie ma takich potwierdzeń...
JONASIK2019.12.19 18:45
Bzdura. Każdy katolik wie, że obowiązuje boska święta zasada "chorobum constancjum" W praktyce oznacza to, że Bóg zabiera choroby od gorliwie modlących się i od razu zsyła je na innych, rzadziej modlących się, w tej samej populacji. Dlatego badania statystyczne nie mogą wychwycić cudownej mocy modlitwy. Zrozumiałeś ruska onuco?
ruska onuca2019.12.19 19:12
Ale dlaczego zatem zsyła te przeniesione choroby na innych w tej samej populacji? Nie mógłby to na Japończyków, na przykład Och, niezależnie od wszystkiego, jakaż głębia w tym bożej miłosci... :)))
JONASIK2019.12.19 20:28
Nie może na Japończyków. Bóg ma po prostu starą Toyotę i kłopoty z serwisem. Z Japończykami nie będzie więc zadzierać, woli nowotwory i inne syfy zatrzymać u Polaków. Dlatego, statystycznie Japończycy żyją dużo dłużej niż Polacy ... katolicy.
Janek2019.12.19 17:58
youtube.com/watch?v=K57GrIKGypU
JONASIK2019.12.19 17:57
To wszystko przez modlitwy samotnych kobiet katoliczek. Sam słyszałem niejednokrotnie jak w kościele śpiewają: "Przed Twe oblicze zanosim błaganie, tego przystojnego księdza przywróć na bzykanie."
ZERR02019.12.19 18:24
Feministki powinny napluć ci w kamerę za takie obrażanie kobiet. Ciekawe, czy ofuknie cię choć jedna... No, ale dla feministki katoliczka to coś na kształt podludzia, ale na pewno nie kobiety.
JONASIK2019.12.19 18:38
A dlaczego to niby jest obrażanie kobiet? Naprawdę nigdy nie słyszałeś komentarzy kobiet widzących przystojnego księdza w stylu "jaka szkoda"? Co ciekawe, ja nigdy nie widziałem zakonnicy, na tyle urodziwej, żeby tak powiedzieć. Spotkał ktoś, kiedyś taką?
PychaKleruchaRozpychaMordęKałdunIKieszeń2019.12.19 17:34
>>Ksiądz ma naprawdę dużo do roboty<< Każdy pasożyt społeczny zarzeka się, że haruje jak wół. Pół biedy, jeżeli mówi tak menel, obszczymur, żebrak czy patol z marginesu. W przypadku kleruchów, jest to akurat wyjątkowo podłe. Oni pasożytują w luksusie, beztrosce i bardzo często BEZKARNIE. Mogą kraść zebrane pieniądze, wyłudzać dary, oszukiwać i kłamać w żywe oczy. Oraz gwałcić dzieci po zakrystiach. Zdegenerowany pasożytowaniem w bogactwie i dewiacji kleruch powinien harować jak wół. Przy kopaniu na mierzei. Za miskę ryżu od Matełe Morawickera.
Sergej2019.12.19 17:28
Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz
dyzio2019.12.19 16:57
Jeśli przełożeni są w takim zaślepieniu, iż nie widzą, że proboszcz do którego posyła się młodego neoprezbitera jest psychopatą, który wykończył już kilka powołań, albo katem, alkoholikiem czy erotomanem różnych orientacji, to nie dziwny się, że są odejścia. Zwłaszcza, że w tych czasach, wiele bezwstydnych pocieszycielek tylko czycha na osobę delikatną, jaką jest młody kapłan.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.19 16:29
Oczywiście tępy klecha zwalił to na pokolenie. W jego pustym łbie się nie mieści, że jest coś nie tak, ale nie z pokoleniem, tylko z samym Kościołem. Może odchodzą, dlatego, że chcą mieć dziewczyny i się z tym nie kryć? Wku.rwia ich beznadziejna, praktycznie niemożliwa do zmiany katolicka teologia na czele z kretyńskimi dogmatami? Przełożeni-mobberzy jak np. Głódź? Może irytuje ich romans Kościoła katolickiego z faszyzmem? A winny zamieszania jest nie tyle Franciszek, ile JP2, który awansował w najlepszym przypadku takie miernoty jak Dziwisz, a w najgorszym kryminalistów pokroju Marciala Maciela Degollado albo Fernando Karadimy. W każdym razie wina w 100% leży po stronie Kościoła, a nie społeczeństwa i tych odchodzących.
rebeliant2019.12.20 13:34
Każdy antynarodowy śmieć spod znaku sierpa i młota zarzuca przestępstwa urojone - w tym przypadku "faszyzm" - każdemu, kto chce zachować godną wolność od tego, aby jakiś kmiot z komitetu centralnego nie wywracał jego profesji do góry nogami. Antyfaszystowskie śmiecie mieli robotnika na sztandarach, a z robotnika uczynili g...o. Na pohybel ci antyfaszysto.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.21 0:08
Idź zbluzgaj powstańców warszawskich, gnoju. To też byli antyfaszyści.
Maxx772019.12.19 15:55
A może trzeba się głęboko zastanowić na wiekiem młodych ludzi którzy wstępują do seminarium... wiek 19 lat i niedojrzałość to nic nowego... żeby w wieku 19 lat podejmować zobowiązania na całe życie.... oczywiście jest seminarium (czas min. do namysłu i weryfikacji powołania) ale tam też coś szwankuje z tą formacją, bo tyle księży którzy mają min. problem z prawem to o czymś świadczy... DRUGA KWESTIA - traktowanie młodych księży i nie tylko przez biskupów diecezjalnych... takie relacje oparte na zasadzie dyktatury (świeccy też mają znikomy lub prawie wcale a nawet żaden wpływ na wybór proboszczów w swoich parafiach, decyzje kościelne...). Młodzi księża są może zrażeni takim podejściem...
fugafuga2019.12.19 15:25
Społeczeństwo jest niedojrzałe - zmieńmy społeczeństwo... ale jaja Kościół się wali, bo ludzie dojrzewają - do wiedzy i rozumu. Religia staje się zbędna dla wyjaśnienia świata. Jej jedyną funkcja stopniowo staje się wyłącznie uśmierzanie strachu przed śmiercią. Ale to słaby dość argument - trwanie w iluzji i gusłach, by mniej się bać tego co i tak nieuchronne - i też się skończy.
ZERR02019.12.19 15:29
Ludzie właśnie nie dojrzewają. Jesteście pokoleniem zatrzymanym na etapie przemądrzałego 15-latka. Pokolenie Piotrusiów Panów płci obojga.
fugafuga2019.12.19 18:32
W całej Europie wszędzie Piotrusie Pany? Przecież to naturalne procesy, wszędzie podobne. Gdzieniegdzie szybciej, gdzieniegdzie wolniej ale wszędzie takie same. Popatrzmy na Irlandię, Hiszpanię, Portugalię... Katolickie kraje. Zaczęło się później niż we Francji czy Niemczech, ale zaczęło. I pędzi. U nas będzie, już jest, tak samo. Dlaczego miałoby być inaczej?
Michał Pasierb 2019.12.19 14:36
Owszem, wszystko powyższe to prawda ale niecała...Dawniej był to prestiżowy stan i jeśli ktoś szedł z tzw. ludzkich powodów, bez powołania to uprawiał "zawód" księdza- jedni lepiej ,inni gorzej a świecki, to był ten ,który miał słuchać...Aktualnie idą do seminarium ci,którzy mają autentyczne powołanie lub im się zdaje, że je mają - ale przynajmniej mają czyste intencje.W czasie 6-letniej formacji powinna nastąpić weryfikacja tego powołania .I tak zazwyczaj bywa w bożych seminariach, bo na przykład w Irlandii zamknięto onegdaj wszystkie oprócz jednego, do którego przenieśli się nie skażeni homoseksualizmem klerycy ...ale po jakimś czasie i to ostatnie też zamknięto....Ale mimo tych strasznych rzeczy, które się dzieją w KK- ufając PANU- my chrześcijanie trwamy w wierze, mając nadzieję,bez której nie ma życia.
alumn2019.12.19 22:01
".Aktualnie idą do seminarium ci,którzy mają autentyczne powołanie lub im się zdaje, że je mają - ale przynajmniej mają czyste intencje". Może też są leniwymi karierowiczami, pedałami a nawet pedofilami a ich rektorzy są nimi w większości.
AVA2019.12.19 14:21
Słusznie jest mowa o zamęcie. Ale i seminaria duchowne nie są bez winy. Podobno trzeba mieć silne powołanie, żeby tam wytrzymać. I rzecz najważniejsza: strawa duchowa, którą dostają księża. W bibliotece Seminarium Duchownego w Białymstoku nie ma Dzieł Zebranych ani Jana Pawła II, ani Prymasa Wyszyńskiego. Nie wierzycie - sprawdźcie!! Na pytanie, dlaczego tak jest, odpowiadają, że nie ma pieniędzy, bo kupują czasopisma katolickie, które inaczej by padły i odsyłają do Biblioteki Wojewódzkiej, żeby tam poczytać, bo podobno jakieś tomy tych Dzieł Zebranych tam są. PRZECIEŻ TO SKANDAL!! Kupują, za przeproszeniem, chłam autorstwa publicystów, który nie może zastąpić prawdziwej formacji duchowej, jaką dają pisma Świętego Jana Pawła i Prymasa Tysiąclecia. Jeśli tak samo dzieje się w innych seminariach duchownych, nie można się dziwić słabości formacji duchowej przyszłych księży. A w kazaniach bardzo niewielu księży odwołuje się do nauczania Jana Pawła czy Prymasa Wyszyńskiego, bo po prostu tego nie znają. Wielu księży to bardzo mężni ludzie i szliby pod prąd zdeprawowanego świata, ale muszą mieć broń, którą daje dobra formacja duchowa. Biskupi też maja swoje za pazurami. Odważniejsi księża są wysyłani do kościołów na cmentarzach, żeby głosić kazania umarłym, bo jakiemuś miejscowemu kacykowi one się nie podobają. Nie jeden ksiądz Małkowski pełni taką posługę. Ważne jest jednak i to, że wierni powinni się więcej modlić o dobrych i licznych kapłanów. Modli się pewnie 1 na stu, a może jeszcze mniej. A wymyśla na księży odwrotnie: 100 na jednego modlącego się. Sami księża powinni bez przerwy prosić wiernych o modlitwę, jak to czynił stale Jan Paweł II.
athos2019.12.19 14:09
Prawdopodobnie Ks. Kobyliński coś zaczyna rozumieć z tego, co się dzieje w Kościele. Zaczyna chyba widzieć, że na szczytach władzy znalazł się ktoś, kto wraz ze swoimi współpracownikami rozwadnia nauczanie katolickie i wypacza niektóre jego elementy. Przykazania niby obowiązują nadal, ale tak jakby nie całkiem obowiązywały. Nadal obowiązuje Dekalog, ale tak jakby trochę mniej. Obok Prawdziwego Boga w Trójcy, którego wyznajemy, znajduje się miejsce dla fałszywych bożków typu pachamama. Nierozerwalność małżeństwa obowiązuje nadal, ale Franciszek zasugerował przypadki, w których może ona nie obowiązywać. Nasza religia jest nadal prawdziwa, ale w gruncie inne religie typu judaizm, islam, też są prawdziwe, choć, jakby się ktoś upierał, może trochę mniej. Religijne odniesienie do Boga ulega coraz większej relatywizacji i wieloznaczności. W takiej sytuacji księża mogą mieć zamęt w głowach, w związku z tym ograniczają się do bezpiecznych treści, a raczej do bezpiecznych haseł i wyrażeń typu: miłosierdzie, towarzyszenie, przysłuchiwanie się, solidarność z ubogimi itd. Przynajmniej niektórzy biskupi (ci bardziej wierzący) mogliby mówić coś więcej, nie chcą jak się zdaje, ryzykować utraty swoich stanowisk (głównie ordynariusze). Bo ci kardynałowie w Watykanie, którzy wyrazili teologiczny sprzeciw wobec posunięć Franciszka, już od dawna swoich urzędów nie piastują. Czasy są trudne, choć nie beznadziejne. W Kościele mogą pozytywnie oddziaływać w sferze wiary ci, którzy będą umieli zaryzykować, nawet za cenę pozbycia się piastowanego urzędu, stanowiska. To jednak wymaga odwagi... Owszem, tacy się trafiają, ale jest ich zdecydowanie za mało.
PMP2019.12.19 19:05
Soli ziemi z definicji mało.
Jolka2019.12.19 21:54
może nawet kiedyś uwierzy w Boga :)
Matwiej Łagodny2019.12.19 14:07
A może PORA powrócić ,do tzw.Pierwszego Kościoła ,czyli Ebionitów ( pierwszy Kościół) ,do Nauk Nazarejczyka.Dość podporządkowania przez ,,papieży" nauk Nauczyciela,znieść Celibat ( NIE NAKAZYWAŁ Go Jezus.Wymysl Papieży..Inaczej Młodzi poszukujący pójdą do Islamu np: Mistyków-Sufi.
aspiring educationalist2019.12.19 14:02
W czym były ksiądz jest lepszy od dzikiej świni, @bsw? https://www.fronda.pl/a/w-czym-posel-jachira-jest-lepsza-od-dzikiej-swini%2C137908.html
Polak2019.12.19 13:47
Bo gwałcić dzieci już nie jest tak łatwo?
Stop kretynom2019.12.19 14:26
A ty wiesz coś o tym? I jak ci idzie gwałcenie dzieci?
Krzysz2019.12.19 13:46
Odchodzą, gdyż prawdziwy Polak powinien oddawać cześć nie importowanym bogom tylko naszym lokalnym słowiańskim bóstwom: Perun, Weles, Dadźbog, Swaróg, Świętowit. Polityczna decyzja Mieszka o przyjęciu chrześcijaństwa kłóci się z naszymi prawdziwymi korzeniami.
anonim2019.12.19 13:32
W kontekście zamętu w Kościele przypominam sobie myśl jednego z najbardziej znanych arcybiskupów polskich. Wymyślił on mianowicie, że Bóg tak bardzo ukochał naród wybrany, że mimo, iż doprowadzili do skazania i śmierci Chrystusa obdarował świat łaskami.Unicestwienie warunkiem istnienia? W teorii klimatycznej przekłada się to tak, iż musimy wszyscy zginąć aby Planeta mogła żyć.
Katolik2019.12.20 13:13
następny pustak
Anna2019.12.19 12:59
A może odchodzą dlatego, że coraz mniej im się opłaca bycie księdzem? Kiedyś nawet kiedy zawiodło powołanie to facet pozostawał księdzem chociażby ze względu na prestiż, poważanie w społeczeństwie, "całowanie po rękach" itp. Dziś mało kto z góry zakłada autorytet księdza, ludzie obserwują ich działania uważnie i nie są skłonni usprawiedliwiać nadużyć. A obowiązków nie ubywa. Nie należy z resztą postrzegać odchodzenia z seminarium czy nawet z kapłaństwa jako bardzo negatywnego zjawiska, przecież od ilości ważniejsza jest jakość. Być może warto zastanowić się nad tym czy kandydaci nie wchodzą w kapłaństwo ze zbyt słabym i teoretycznym rozeznaniem na temat swojej przyszłej posługi, obowiązków, tego jak w praktyce będzie wyglądało życie.
Katolik2019.12.19 21:45
Piękne i święte masz imię Aniu ale mimo to racz zauważyć że powołanie, konieczne jest przed, nie już po obraniu drogi Kapłaństwa, bo wówczas to nie jest kapłaństwo tylko wykonywany zawód jak śmieciarz, piekarz czy polityk- ze wskazaniem na ostatniego. "Dziś mało kto z góry zakłada autorytet księdza", no nie Ksiądz to Kapłan- Chrystus był pierwszym Kapłanem, Kapłaństwo ustanowił i sam ręczy za jego autorytet a mało który sprzeciwi się Chrystusowi, jeśli tego nie uznajesz to nie należysz do Kościoła Chrystusowego i po co Twa mowa? A tu Twoje Aniu mistrzostwo świata cyt" Nie należy z resztą postrzegać odchodzenia z seminarium czy nawet z kapłaństwa jako bardzo negatywnego zjawiska, przecież od ilości ważniejsza jest jakość"" Tak, przy pieczeniu chleba, domowych porządkach, powinnościach małżeńskich a nawet trafianiu do celu ważniejsza jest jakość, ( w dzisiejszych czasach nie zawsze) niż ilość. Kapłana powołuje sam Bóg i wylewa na niego Pełnię Łask przez Ducha Świętego, nie może mu dać więcej, żadnemu też nie daje mniej. Tak więc upodlenie Kapłaństwa jest drugim, po tym przeciw Duchowi Świętemu- dla którego nie ma wybaczenia a czasami nawet równoważnym grzechem. Musisz rozróżnić Kapłaństwo i Szataństwo. Szatan zazdrości Bogu sam chce być Bogiem i Boga we wszystkim małpuje ale na opak bo pycha inaczej mu nie pozwala. Droga Aniu, najpierw wiedz a później mów, przeczytaj Biblię i Katechizm zrozum- lub przeczytaj ponownie, później głos zabieraj i prorokuj- niekoniecznie ale koniecznie bądź świątobliwą, jak Twoja patronka Anna. Błogosławieństwa oraz Obfitości Łask Bożej Dzieciny na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, dla Ciebie i bliskich. Czy Bóg mógł się narodzić bardziej lub mniej- nie to my możemy się bardziej lub mniej na Boga otworzyć ale biada nam gdybyśmy byli letni, Szczęść Boże
sten2019.12.19 22:50
Eh ,, katoliku,, od kiedy to Chrystus był pierwszym kapłanem ? księga Kapłańska to coś ci mówi?
Katolik2019.12.20 13:04
Ach sten czy ja pisałem o żydowskich kapłanach lub o kapłanach bożków egipskich czy tp.? Pisałem że Chrystus jest pierwszym Kapłanem swojego- Chrześcijańskiego Kościoła- nie jakiegoś teoretycznego, to się rozumie samo przez się, po co miałby ustanowić swój kościół a być kapłanem innego?To jest wyraźnie napisane w Nowym Testamencie i w moim pości stoi to jak byk ale po co tobie czytać. Ech, ty chyba tak naprawdę to jesteś stein i to taki wielki budowlany.
anonim2019.12.19 12:53
Panteizm czyni z nas wszystkich kukiełki w jakimś przerażającym spektaklu, trzeba aby Kościół rozpoczął z nim walkę, intelektualną oczywiście.Jest to filozoficzne podłoże luteranizmu, heglizmu, hinduizmu i ich pochodnych. Zasada istnienia połączona z zasadą unicestwienia.
Pisowiec2019.12.19 12:51
Sprawa jest prosta. Za mało religii w szkole jest i kapelanów za mało. W budżetówce owszem czasami są etaty ale to wszystko za mało, a prywaciarze w ogóle nie mają przewodników duchowych!!! W prywatnych zakładach pracy też trzeba wprowadzić obowiązek posiadania kapelana! Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz obecności duchownych w życiu społeczno-gospodarczym naszej Ojczyzny! Lewaki atakują ale odeprzemy ten atak!!!
Cezary..2019.12.19 15:28
Ciebie to nawet w Tworkach nie przyjmą na leczenie, bo nie rokujesz!!!!!!!!!!!!!!!
ABC2019.12.19 17:46
Widać ,że jesteś jednym tych niedojrzałych ,,roszczeniowców'' z którymi nie ma o czym dyskutować.
Zmarszczony Fred2019.12.19 18:34
Po ripostach dla Pisowca widać że gimbaza nie dostrzega ewidentnej ironii. Skutek przewagi religii nad j. polskim.
Jenny2019.12.19 15:45
W swieckim kraju,takie brednie opowiadasz?
ZERR02019.12.19 12:27
Nowe pokolenie jest "kruche" z podstawowego powodu - nie było karcone jak należy gdy trzeba było karcić. Lewicowcy wmówili ludziom, że karcenie to to samo co "pobicie". Nie to samo. To zupełnie co innego. Skutek jest taki, że dzieci wyrastają bez lania, ale gdy już dorosną, życie nie będzie ich lało paskiem, tylko od razy pałka z metalu łamało kości.
orzech2019.12.19 12:33
TY za to w dzieciństwie musiałeś dostać ostro po głowie,i to niestety widać.
taro2019.12.19 17:26
a ciebie cepem glaskali.
Sonia2019.12.19 17:41
Niestety ale ZERRO ma rację.Bezstresowe wychowywanie dzieci powoduje ich małą odporność psychiczną,kiedy zaczynają dorastać i ,,mierzyć się z życiem'' bardzo często nie dają rady i ze wszystkim mają problem.
Mat892019.12.19 12:59
Młode pokolenie nie tylko nie pamięta komuny co nie pamięta nawet JPII, w komunie mentalnie tkwią jednostki takie jak ty które maja pół wieku na karku albo i więcej.
Stop kretynom2019.12.19 14:24
ZERR0 ma rację, a te dwa głąby, orzech i Mat89, to głupie szczawiany, którym nawet nie ma sensu tłumaczyć. Są już straceni. To zepsute do cna pokolenie, które musi wymrzeć. Na szczęście rośnie nowe pokolenie przebudzonych, więc jest nadzieja.
satyr2019.12.19 14:57
Nowe pokolenie da konkretnego kopa w d.u.p.ę takim pseudokatolickim idiotom jak ty.
ZERR02019.12.19 15:26
Przecież piszę, że jesteście agresywni i bezczelni. Nigdy nikt wam nie powiedział dobitnie "basta", więc chętnie skaczesz z łapami, albo raczej - sugerujesz, że ktoś inny skoczy z łapami zamiast ciebie. Łatwo ci marzyć o "kopaniu" bo nie masz pojęcia z czym się to wiąże. Jesteś jak z podręcznika - pasywny, agresywny i bezczelny.
satyr2019.12.19 14:56
Szkoda,że ciebie ojciec za mało napie.da.lał. Może byś przestał być takim idiotą.
ZERR02019.12.19 15:22
Na ten moment idiotami są co najwyżej satyr z kolegami.
Torchwood2019.12.19 12:22
"Dojrzałość rodzi się w cierpliwości, a dzisiaj jesteśmy mniej odporni, jako społeczeństwo, by w tej cierpliwości wykuwała się więź z Bogiem" Ciekawa teoria. A może to dlatego, że przy powszechnym dostępie do wiedzy ludzie zdają sobie sprawy, w jakie idiotyzmy każe im się wierzyć? Księża nie dość, że muszą przynajmniej udawać, że w te idiotyzmy wierzą, to jeszcze mają je innym wciskać.
ZERR02019.12.19 12:31
Powszechny dostęp do wiedzy nie powoduje, że ludzie stają się mądrzejsi, tylko że staja się głupsi. Wystarczy porównać poziom nauczania i czytelnictwo za PRL a teraz. Wiedza jest powszechnie dostępna, ale maturzyści wykładają się na zadaniach z piątej klasy podstawówki PRL.
Jarek2019.12.19 14:01
Po co tu jesteś jeżeli wiarę katolicką uważasz za idiotyzmy? Chyba jednak nie wierzysz sam w to, co piszesz.
alojz2019.12.19 18:34
widzę, że uprawiasz marksizm i leninizm
anonim2019.12.19 12:22
Zamęt chyba w Kościele niezwykły, jeden katolik twierdzi, że duch zmarłego po śmierci połączy się z duchem ludzkości, inny że jego duch po śmierci połączy się z Absolutem, gdzie my jesteśmy, gdzie jest wykładnia katolicka?!
Paweł2019.12.19 20:06
W Katechizmie Kościoła Katolickiego- dotąd obowiązującym jest aktualna wykładnia doktryny wiary katolickiej. ""Zgorszenie wprawdzie przyjść musi, lecz biada temu przez którego ono przyjdzie"". Bardzo trafnym prezentem mniejszościowych niemieckich biskupów dla Franciszka był prezent w postaci półtora tonowego kamiennego koła młyńskiego.
PMP2019.12.19 12:16
Kościół watykański został wyżarty od środka przez ludzi i idee ateistyczno-modernistyczne, więc księża na dołach nie widza sensu i nie mają motywacji do trwania w kapłańskich wyrzeczeniach skoro góra nakazuje im dla pozoru rzeczy, w które sama dawno już nie wierzy.
leszczyna2019.12.19 12:10
Tysiące to bardzo dużo.
sten2019.12.19 22:37
bardzo mało ... demona Franek zwlekł na ołtarz bazyliki Piotra a te tysiące księży z naszych plebani niby wierne Bogu... milczą jak MILCZĄCE PSY . Lepiej niech zostanie jeden wierny. niż kościół pełen diabłów .