01.03.19, 11:15

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Co zmienił watykański szczyt o pedofilii?

To było bardzo ważne wydarzenie. Szczyt z pewnością przyczyni się do jeszcze większego uwrażliwienia nie tylko katolików, ale także przedstawicieli innych religii na problem pedofilii. Pedofilia to kwestia uniwersalna, to plaga globalna, która dotyczy wszystkich kultur i religii, w tym, niestety, Kościoła katolickiego - powiedział w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata - ogłosił Watykan po szczycie na temat walki z pedofilią w Kościele.

- Ważne są nowe procedury prawne do walki z pedofilią. Jeszcze bardziej istotna jest kwestia zmiany świadomości, myślenia, większej wrażliwości moralnej. Nie wystarczy zmienić prawa. Trzeba przez lata kształtować odpowiednią wrażliwość moralną. Zmiana zajmie Kościołowi katolickiemu i innym religiom jeszcze dużo czasu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Dokument, który wyda Franciszek, towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego. Papież wyraził również zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom, mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.

Więcej w całej audycji - można posłuchać TUTAJ

mod/polskieradio.pl

Komentarze

michu2019.03.1 14:20
Coś może wyniknie. Może to pierwszy krok do walki z każdą jawną formą życia przeciw szóstemu przykazaniu. Może w końcu katoliccy dziennikarze i uczeni podejmą walkę np z domami publicznymi, konkubinatami, prostytucją itp itd. W końcu dlaczego tylko socjaliści, lewacy mają mówić co jest dobre a co złe w przestrzeni publicznej?
Ulka2019.03.1 14:46
konkubinat-wplotłeś między burdele i dziwki - BRAWO!!! A jak ktoś jest nie wierzący a jest w związku to powinien wg. ciebie iść do lochu ? A dlaczego nie mają mówić co jest dobre np. Chińczycy ? przecież ich jest najwięcej. Rozumowanie na poziomie KSM i oazy
michu2019.03.1 15:11
Chińczycy niech mówią w Chinach co jest dobre a co nie wg nich i nikomu nic do tego.
www2019.03.1 12:34
Oczywiście, że nic nie wynika, bo co miałoby wynikać? Pedofilia w KK jest nielegalna, a tego co oczywiste nie ma potrzeby po raz drugi powtarzać. Tym nad czym należałoby się skoncentrować, jest za to karta LGBT, bo z powodu legalizacji uczestnictwa zachowań seksualnych dzieci w świecie dorosłych, dorośli otrzymują możliwość kontaktowania się seksualnego z dziećmi. Karta celowo dopuszcza rozbudzanie seksualne dzieci i zachęca je do nich, aby umożliwić dorosłym udział w tych zachowaniach.
Michał Pasierb2019.03.1 12:30
Jestem ciekaw tych specjalnych grup zadaniowych,którzy z Watykanu, jak mniemam, będą nadzorowały działania poszczególnych episkopatów w tej delikatnej materii. Wiele zależy od tego , kto tam będzie zasiadał....bo jeśli ktoś z osławionego lawendowego lobby, to można przewidzieć rezultaty....
Micha\305\202 Pasierb2019.03.1 12:33
pardon," które" a nie "którzy"
anonim2019.03.1 12:05
Dokument przypomina komunikat z plenum KC PZPR z którego absolutnie nic nie wynika. Pomijam już to, że polski episkopat utopiłby Franciszka w łyżce wody i wybrał Rydzyka na antypapieża.
Jozin z Bazin2019.03.1 12:24
Podnieca cię sutanna?
Pytanie2019.03.1 11:48
A kiedy wreszcie wyrzucą księży-gejów z Watykanu??? Przecież tam działa homolobby...Walka z pedofilią to odwracanie uwagi od biskupów-gejów i kardynałów-gejów z USA, Ameryki Południowej i Australii. Badania naukowe dowodzą, że wielu gejów ma równocześnie skłonności pedofilskie.
Mateusz2019.03.1 11:34
I tu na scenę wchodzi Głódź. Cały w bieli. Ewentualnie Dydycz karocą zaprzęgnięta w Szyszkę podjeżdża. Ktoś serio wierzy że w tej koloni watykanu coś się zmieni w tej materii? Parafia, co najwyżej.
michu2019.03.1 11:19
A co z konkubinatami np? Nie jest to problem w Kościele?? Czy nikt nie zauważa, bo media tego nie potępiają???
Nie bądź taki inkwizytor 2019.03.1 11:29
A co ma ciężkie przestępstwo ścigane z urzędu, do tego że ktoś żyje na "kocią łapę". Powiem ci chłopie że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
michu2019.03.1 12:08
Na portalach lewackich to bez znaczenia na katolickim nie powinno tak być. Jak było prawodastwo katolickie to rozwody nie były legalne tak jak np wielożeństwo.
Nie bądź taki inkwizytor2019.03.1 12:25
To powiem ci wybuduj sobie maszynę czasu i przenieś się do Hiszpanii za czasów Izabeli Kastylijskiej, wtedy było prawodawstwo katolickie, mi się nie podoba palenie ludzi na stosie za byle co, a w szczególności za to że inaczej myślą. A co do rozwodów, to by ich nie było gdyby ludzie byli odpowiednio przygotowani do małżeństwa. Czy twoim zdaniem lepiej jest gdy ludzie żyją po 20-30 lat jak pies z kotem, nienawidząc się nawzajem i do tego robiąc piekło z życia swoim dzieciom, czy lepiej żeby się rozwiedli i żyli jako szczęśliwi ludzie
michu2019.03.1 14:16
Jak chcesz to weź użyj tej maszyny i przenieś się do ZSRR, tam ci mądre ludzi potwierdzo, że katolyky to palo na stosach za byle co a oni to je postęp. Z punktu widzenia KATOLICKIEGO rozwód i konkubinat i wielożeństwo to grzechy. Nie wymaga się specjalnej walki z tymi patologiami od świeckich po lewackich uniwerkach bo tego i tak nie zrozumieją, ale od katolickich profesorów tak.
Oskar2019.03.1 14:40
Katotalibie, na cholerę się sapiesz ??? Za życie na kocą łapę o ile mi wiadomo nie idzie się do ciurmy. A za pedofilię tak. Za większość grzechów nie idzie się do ciurmy, poza krzywoprzysięstwem, złodziejstwem i zabójstwem. I polecam ci film ,,Duchy Goi" to zobaczysz jakie miłosierdzie panuje w państwach wyznaniowych. A i żeby była jasność: To nie Kościół ma problem z pedofilią tylko kler
michu2019.03.1 15:08
Chodzi o to, że to jest złe z punktu widzenia KATOLICKIEGO, tak samo jak np z punktu widzenia socjalistów złem jest krytykowanie ubeków itp. Na portalu katolickim powinno się wartościować po katolicku. W latach 50-tych można było iść do ciurmy za dowcipy o Salinie, ale dlaczego o tym mają ciągle decydować socjaliści?
Rocco_Wawa2019.03.1 11:16
W Polsce absolutnie nic. Widać po stanowisku kurii w sprawie rzekomego pedofila i TW Jankowskiego