Ks. prof. A. Kobyliński: Czy watykańskie vademecum będzie rewolucyjne dla wyjaśniania pedofilii w Kościele? - zdjęcie
06.08.20, 15:03

Ks. prof. A. Kobyliński: Czy watykańskie vademecum będzie rewolucyjne dla wyjaśniania pedofilii w Kościele?

6

16. lipca Stolica Apostolska opublikowała vademecum dot. procedur postepowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Ma ono pomóc diecezjom, instytutom życia konsekrowanego, konferencjom episkopatów i organizacjom kościelnym w walce z przestępstwami seksualnymi w Kościele. Na temat nowego dokumentu Kongregacji Nauki Wiary z Tomaszem Terlikowskim w programie „Starcie cywilizacji” na antenie Telewizji Republika rozmawiali dr Sebastian Duda oraz ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Dokument z założenia zbiera w jedną całość wszystkie przyjęte w Kościele katolickim normy prawne, ale pojawiają się w nim także pewne nowości:

- „To jest nowe podejście do zgłoszeń o charakterze anonimowym, gdy chodzi o czyny pedofilskie niektórych kardynałów, biskupów, księży czy zakonników. Do tej pory było takie podejście w Kościele katolickim, że zgłoszenie anonimowe nie ma żadnej wartości i ląduje w koszu. Natomiast ten ostatni dokument Watykanu mówi temu nie, jeśli anonimowe zgłoszenie jest wiarygodne, to należy je traktować jako pełnoprawne zgłoszenie, które musi zostać poddane procedowaniu” – wyjaśnia ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- „To jest zmiana dość rewolucyjna” – ocenia duchowny.

Czy dokument ten ma szansę stać się przełomowym w walce z przypadkami pedofilii w Kościele? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w Telewizji Republika:

kak/PAP, Telewizja Republika

Komentarze (6):

STANISLAW2020.08.10 21:10
W tej pelnej znamion inkwizycyjnej (poszukiwaniu przestępstw) walki z pedofilią dopatruję się wiele symptomów seksomanii.
Natalja Siwiec2020.08.7 8:37
Brawo! Wielkie, katolickie święto bo po przeszło 50 latach Watykan opublikował Vademecum. Niech jeszcze jakiś Tutorial wrzucą na Youtube i będzie komplet.
Tomasz Krupa2020.08.6 18:01
Niech ks.profesor napiszę o niesłusznie posadonym księdzu Moge podpowiedziec.
Man of stagra2020.08.7 8:38
Ale to tylko jeden wyjątek potwierdzający regułę.
Uwaga uwaga!!!2020.08.6 15:50
𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐓𝐎 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 !!!
Anonim2020.08.6 15:36
Widzę, Bergoglio dba o nieskazitelność stanu duchownego. Najpierw w kontekście dokumentu: "Instrukcja. Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła" kapłani w zasadzie okazują się niepotrzebni (pkt 100)... no może do rozdawania chleba ubogim a teraz w ramach anonimowości w zasadzie się okaże, że nawet w tym co pozostanie nie ma niewinnych. Co innego lewactwo. Oni są niewinni z definicji... Co prawda w Piśmie Świętym jest napisane: "Przeciwko prezbiterowi nie przyjmuj oskarżenia, chyba że na podstawie dwu albo trzech świadków." (1Tym 5:19; BT), ale kto by się tam przejmował Pismem Świętym, zwłaszcza w Domu św. Marty...