Ks. dr Jan Sikorski dla Fronda.pl: Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski - zdjęcie
11.11.19, 19:15Screenshot Youtube - Salve TV

Ks. dr Jan Sikorski dla Fronda.pl: Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski

34

Portal Fronda.pl: Czy niepodległość państwa jest z perspektywy katolickiej ważna?

Ks. dr Jan Sikorski: Człowiek jest z natury rzeczy stworzony do wolności. By mógł realizować się wobec Boga i całego społeczeństwa, musi być wolny. Wolność jest ogromnym, cennym darem. Na tyle wielkim, że Pan Bóg szanuje nawet niezgodę człowieka na Jego prawa. Człowiek nie mający swobody w społeczeństwie, w którym żyje, jest pokrzywdzony. Brak wolności jest gwałtem zadanym na naturze ludzkiej, także naturze religijnej. Dlatego tak ważna jest także niepodległość ojczyzny.

Polska musi być niepodległa, żeby Kościołowi wiodło się dobrze?

W historii w sposób naturalny zbiegały się wolność Kościoła i wolność Ojczyzny. Proszę zwrócić uwagę, że ilekroć mieliśmy jakichś okupantów, to uderzali oni przede wszystkim w Kościół. To Kościół był bowiem probierzem wolności ludzkiej. Dlatego śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” czy też „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To bardzo naturalne wołanie do Pana Boga. Kościół zawsze broni wolności i zawsze będzie bronił niepodległości i niezawisłości człowieka.

Jakie powinno być miejsce patriotyzmu w hierarchii wartości? Czy może być tak, że nasze serce bije szybciej na widok polskiej flagi, niż podczas na Eucharystii, ojczyzna przed Panem Bogiem?

To nie są konkurenci. Patriotyzm i religijność biegną razem ze sobą. Oczywiście, czasem może być tak, że jedno wyprzedzi drugie. Jeżeli skoncentrujemy się tylko na sprawie wolności, to zblednie to, co mówi Kościół. Gdyby ktoś z kolei aż do przesady zaangażował się tylko w sprawy duchowe, to mógłby powiedzieć, że wolność nie jest istotna, bo zbawić można się także w niewoli. Tak, to na pewno prawda – naród wybrany był przez długie lata w niewoli. Pan Bóg na to pozwalał, a niewola nawet naród wybrany oczyszczała. Jednak zdrowie duchowe i psychiczne człowieka wymaga, by zespolone były ze sobą obie płaszczyzny. Jedna ma wspierać drugą.

Niepodległość jest z perspektywy celem samym w sobie, czy ma znaczenie jedynie wówczas, gdy niepodległe państwo przestrzega praw Bożych i dostosowuje się do tego, czego od ludzi żąda Chrystus?

Zbawić można się w każdej sytuacji. Brak wolności byłby jednak bardzo uciążliwy. Czasem nawet choroba może dobrze wpłynąć na duchowość człowieka, ale to nie znaczy, że mamy chętnie chorować. Agresja państwa na wartości religijne jest stanem choroby. I odwrotnie, gdybyśmy patrzyli tylko na Kościół i nie widzieli niczego więcej, to też nie byłby to stan zdrowia. Człowiek musi patrzeć na świat szeroko i być wielowarstwowy. Do zdrowia potrzeba w tej sprawie harmonii.

Kościół powinien występować w obronie niepodległości Polski, angażując się być może nawet z konieczności politycznie?

Kościół broni wartości. Tam, gdzie są zagrożone jakiekolwiek wartości, a niepodległość jest wartością, Kościół wtedy głośno krzyczy. Nie może zamknąć ust, jakkolwiek się to nazwie, czy mieszaniem do polityki, czy inaczej. Obrona człowieka, a w związku z tym także wartości, które są mu przynależne w naturalny sposób, jest jego misją ewangeliczną. Jeżeli coś zagrażało niepodległości, to Kościół zawsze o tym mówił, skądkolwiek zagrożenie płynęło. Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek upominać się o niepodległość. Nie znaczy to, że ma zawłaszczać władzę. Technika sprawowania władzy nie jest terenem działalności Kościoła. Wartości już natomiast tak.  

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (34):

olaboga2019.11.12 13:04
Kosciol katolicki najpierw walnie przyczynial sie do utraty przez Polske wolnosci, a jak niewola staje sie faktem, to nagle zaczyna bronic niepodleglosci i walczyc o jej odzyskanie. Madremu Polakowi dawalyby te fakty duzo do myslenia, ale glupich dewotow jest wiekszosc, stad wczesniej czy pozniej znowu pojawia sie problemy.
andrzejhahn32019.11.12 12:25
kosciol katolicki jest to obrzydliwa zbrodnicza instytucja i ............dlatego SRAM NA NIEGO
Elektor2019.11.12 10:30
Ks. dr kłamie. Pojedynczy księża owszem będą bronić, są przecież Polakami. Ale Kościół jako instytucja nie będzie bronić niepodległości Polski. Jego zadaniem jest niesienie Słowa Bożego, a nie wtrącanie się w politykę. Jeśli tylko nadszedłby jakiś okupant i zapewnił wolność wyznania katolickiego to spokojnie Kościół to zaakceptuje. I trudno by mieć pretensje, kiedy wolność niesienie Słowa Bożego zostaje zachowana. Były już takie przypadki w historii Polski. Ksiądz doktor kłamie w żywe oczy.
JONASIK2019.11.12 8:59
"Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski" Kościół jest globalny. Dowodzony jest z Watykanu (Watykan to inne państwo niż Polska) Dlaczego niby ma szczególnie bronić polskiej niepodległości? A jeśli nie szczególnie i będzie równie mocno bronić niepodległości Rosji, Niemiec, Słowacji, Ukrainy itd, itd to może sobie w d. wsadzić taką "obronę"
Dam2019.11.12 8:11
Szczególnie bronił w 1792 w Targowicy i w 1832 w ramach powstania listopadowego. Kłamcy i obłudnicy. Gardzę wami.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.12 6:26
No przecież Kościół doprowadził do rozbiorów, a potem potępił wszystkie powstania. Teraz kreuje się na nie wiadomo kogo.
Żyd Lech Keller-Krawczyk homo i pedofil2019.11.11 20:08
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd - "genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 i tu ma racje. Żyd 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 "anty-syjonista" krytykuje żonę prezydenta, że jest "żydówka" - co za żydowska hipokryzja! Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
2019.11.11 21:20
Co ze mną, przygłupie? Czuję się pominięty Józek. :(
WyburzyćWyprzedaćStrząsnąćZPolskiOkupacjęWatykanu2019.11.11 20:08
Kato-kleruchy watykańskie zdradzą Polskę przy pierwszej okazji. Jak zawsze staną przy nowych okupantach czy zaborcach. Taka jest pragmatyka Watykanu - największego okupanta w dziejach. Gdzie władza, tak mamona. Tam musi więc stać klecha watykański. Także udający patriotę w Polsce.
mendy mendy "świętują" 2019.11.11 20:02
Mendy blogowe, teolodzy z PRL-u powyłaziły z nor. Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd- "genetyk słowianszczyzny" 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - 𝐧𝐢𝐤𝐭. Menda 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 - extra VERGIN, oil do smarowania odbytnicy Menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 griling and trolling, getting fuck in the ass and jerking off vigouroulsly - mulititasking asshole. Menda 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡𝐮 spełnia marzenia życiowe; changing diapres.
Rozbawiony 2019.11.11 19:53
Bo trzyma nas za morde
Agnieszka2019.11.11 19:45
"Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski". Szkoda, że nie hierarchowie i kapłani.
2019.11.11 19:44
A gdzie jest nasz frondowy cwel? Maje-cwel-stika brakło. Niedziela minęła. Święto minęło. Gdzie ta stalkerska qrrwa? Matka ci zabroniła Matuszewski? :)
zerrO2019.11.11 19:55
Ogląda TVN.
2019.11.11 20:00
No chyba żartujesz? Stalker kobiet, absolutny wyznawca pissoideologi, tchórz, miałby oglągdać TVN? Przecież by nie zrozumiał.
KKK2019.11.11 19:27
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
JA2019.11.11 20:50
Nie podniecaj sie tak, bo mokrych snow dostaniesz.
Zosia2019.11.11 19:26
Skoro lewacy i komuchy nie wierzą w Boga, to czemu protestują przeciwko temu, że my wierzymy ? Co im to przeszkadza ? Dlaczego zajmują się Bogiem, Kościołem i wiarą katolicką ?! Przecież my katolicy nie zmuszamy ich do wiary. Wręcz przeciwnie – nie chcemy ich w kościele. No ludzie, skoro ja nie wierzę w komunizm, to nie jadę do mauzoleum Lenina żeby go zobaczyć i pozdrowić ! Niech sobie mają ten komunizm tam gdzie chcą i niech są z tego szczęśliwi ! Czemu oni nie zajmą się tym w co wierzą, tym co lubią, tym w czym są dobrzy, tym z czego mają przyjemność. Oni mają chore umysły, bo chcą żeby wszędzie było tak jak oni uważają !
Urszula2019.11.11 19:42
Skoro ja się nie zgadzam z kłamstwami kościoła i pisdzielców tzn. że jestem komuchem? Coś ci mózg szwankuje. Myślisz czasami samodzielnie?
JONASIK2019.11.12 8:52
W Polsce są setki kościołów. Nawet nie zaglądam na ich strony. Są mi obojętne. Tobie pewnie też. Ale wpadam np. tu na frądle. Dlaczego? Powód jest prosty. To jedyna religia, która realnie wp... się w moje życie (w szkole, urzędzie, w TV, w prawie, na uroczystościach państwowych itp) Jestem pewien, że zrobisz to samo jak np. w Twoje życie zacznie się wp...ć nie Twoja religia, np Islam. Zaprotestujesz przeciwko państwowej szkole koranicznej, przeciwko wpisywania Mahometa do Konstytucji itp. Mylę się? Więc powtarzam, my tu nie protestujemy przeciwko temu w co ktoś wierzy. My się bronimy przed religijną przemocą.
Torchwood2019.11.12 9:35
Dlatego, że kościół wtrąca się w nasze życie. Chce decydować kto może, a kto nie może zawierać małżeństwa, chce karać więzieniem za edukację seksualną, zmuszać kobiety do rodzenia uszkodzonych płodów, wyciąga rękę po publiczne pieniądze uczenie dzieci swoich sprzecznych z nauką zabobów, itd.
Bat na pisowskich debili2019.11.11 19:26
Kościół zawsze stawał po stronie dyktatur a w dpie miał uciśniony lud! Wystarczy popatrzeć co dzieje się teraz i jak zbratał się z PiSowskimi mordercami dzieci nienarodzonych! za przywileje i kasę wielkorotnie sprzedawał Boga i wiarę!
ktoś tam2019.11.11 19:32
Powiedział @Björn Karlsson.
Piotr Nowak2019.11.11 19:25
Zastanawiam się dlaczego ateiści i śmierdzące lewactwo tak chętnie zajmują się Kościołem ? Przecież nie wierząc w Boga, nie chodząc do kościoła, nie ucząc się religii – nie mają zielonego pojęcia co to jest wiara – a mimo to dyskutują jak najęci. Skoro ja, katolik nie jestem islamistą czy buddystą, to nie dyskutuję na ten temat, bo się na tym nie znam. Nie dyskutuję także na temat Lenina czy Hitlera – przywódców ateistów, bo mnie to nie obchodzi ! Zwierzęta będąc ateistami też nie dyskutują o wierze – to dlaczego ateiści Homo sapiens to robią, a właściwie nie dyskutują tylko wymyślają głupoty i bluzgają jadem ?! To niekończąca się nienawiść – nienawiść prowadząca do profanacji symboli religijnych i nienawiść do tych, którzy wierzą w Boga. Ponieważ nikt tych osobników nie namawia do wiary, nie woła do kościoła, nie zmusza do nauki religii – no to dlaczego cierpią w takiej zajadłej nienawiści ?! Wyjaśnieniem tego zjawiska może być to, że ci ludzie nie należą do Homo sapiens – bo ta łacińska nazwa znaczy „człowiek myślący”. Ateiści natomiast należą do Homo insipiens, gdzie jednym z podgatunków jest Homo sovieticus, a ten rodzaj ludzki „rozumuje” tak, że wszystko co inne należy zniszczyć, zabić – czyli kompletny debilizm. Wszystko jasne !
MirekT2019.11.11 19:35
Nowak ty cioto do obory bo krowy nie wydojone, świnie głodne, jutro musisz stać w kolejce po zasiłek,a ty się na Frońdzi produkujesz. Kulawy z Żoliborza nie pochwali ciebie za takie traktowanie zwierzaków.
2019.11.11 19:40
nie nazywaj debila moim nazwiskiem, bo podszywa się turbo-debil pode mnie tak samo jak pod ciebie. Mów do niego Józef. Zaufaj mi :)
MirekT2019.11.11 19:52
Ato Józef Stalin jeszcze żyje?
2019.11.11 19:55
Stalin to stalin... A to tylko frondowy przygłup.
Jasiek2019.11.11 19:24
Takie radosne żwięto niepodległości, a to śmierdzące lewactwo jątrzy ! Są dwa rodzaje czerwonych bydlaków: ci których nie lubię i ci którymi gardzę !!! Wyście oszaleli z nienawiści. Wy otumanieni lewaccy pomyleńcy cuchniecie kłamstwami i złodziejstwem, debilostwem i innymi uszczerbkami na zdrowiu psychicznym ! Wy jesteście wrzodem na du-pie Narodu Polskiego !!! Skąd wy, plugawi i wredni ateistyczni degeneraci się bierzecie? Kto i po co daje wam jeść? To marnowanie żywności. Weźmiemy się za was , za to, że feszerujecie Polaków strachem i nienawiścią, zdradą, smrodem i nienormalnością !
Andrzej2019.11.11 19:32
Jak już się za nich weźmiecie to kto będzie na was, ubogich umysłowo i materialnie, pracował?
MirekT2019.11.11 19:22
Kościół puki co broni pedofilów, zasobności tacy i funduszu kościelnego!!!
Edward2019.11.11 19:20
CZY KOŚCIÓŁ I PAPIEŻ PRZEPROSILI ZA KONFEDERACJĘ TARGOWICKĄ, KTÓREJ JEDNYMI Z INICJATORÓW BYLI BISKUPI I PRYMAS, A NAWET BŁOGOSŁAWIŁ JEJ PAPIEŻ.
Doctur z Pułtuska2019.11.11 19:19
Na pewno - zwłaszcza pod kierownictwem Franciszka i Prymasa "Polaka"
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.11 19:18
Głodne kawałki, jak co roku. https://wpolityce.pl/polityka/134044-180-lat-temu-watykan-potepil-powstanie-listopadowe-jako-bunt-podjety-przeciwko-legalnej-wladzy-cara Biskupi-targowiczanie: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski