Ks.  Andrzej Kobyliński: W Kościele w Polsce trwa dziś religijna wojna - zdjęcie
08.04.19, 12:00

Ks. Andrzej Kobyliński: W Kościele w Polsce trwa dziś religijna wojna

41

W Kościele katolickim w Polsce trwa wojna - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński. Nasze religijne myślenie jest zarażane szamańskim i magicznym podejściem. Analfabetyzm religijny sprawia, że nie tylko zwykli wierni, ale i księża ulegają zwodniczym naukom zagranicznych kaznodziejów, którzy głoszą absurdalne nauki i mamią ludzi. W rozmowie z Piotrem Olejarczykiem z Onetu ks. Kobyliński mówił o takich fundamnetalnych problemach jak tak zwane furtki złego ducha czy spoczynek w duchu.

Powodem rozmowy była głośna sprawa spalenia książek i symboli religii pogańskich przed kościołem w Gdańsku.

,,Tzw. furtki złego ducha i spowiedź furtkowa łączą się bardzo ściśle z paleniem książek i innych przedmiotów. Mamy pewien pakiet nowych synkretycznych zjawisk o charakterze religijnym. Niszczenie przedmiotów, spowiedź furtkowa, rachunki sumienia furtkowe, furtki złego ducha – to są elementy pewnej większej całości. Chodzi w tym wszystkim o szamańską, afrykańską wizję obecności złych duchów w życiu człowieka. I właśnie w Kościele katolickim to magiczne przekonanie przyjęło postać chorej, niebezpiecznej formy praktykowania spowiedzi'' - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński.

,,Spowiedź furtkowa jest pewną deformacją katolickiego rozumienia tego sakramentu. Istotą spowiedzi furtkowej jest przekonanie, że trzeba podczas sprawowania tego sakramentu identyfikować te furtki, przez które rzekomo złe duchy przechodzą do człowieka. I żeby te furtki – mówiąc metaforycznie – zamykać albo niszczyć'' - wyjaśnił.

Według uczonego można mówić, że w Polsce toczy się prawdziwa wojna.

,,To jest brutalna wojna religijna. Nazywam ten ostry spór doktrynalny "hybrydową wojną religijną". Ta wojna przetacza się przez cały świat, także przez Polskę. Dzieli rodziny, znajomych, księży, zakonników, biskupów'' - powiedział.

Zdaniem kapłana niestety to strona promująca irracjonalną, szamańską wiarę wiedzie dziś w Polse prym. ,, Jeżeli zapytamy, kto dzisiaj trzyma rząd dusz w polskim Kościele, to odpowiedziałbym, że dominują środowiska wyznające różne formy religijności synkretycznej, wymieszanej z treściami o charakterze narodowym, patriotycznym. Proces głębokich zmian naszej religijności bardzo przyspieszył po 2007 roku, gdy zaczęto zapraszać do Polski z innych kontynentów wielu ewangelizatorów, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przemawiali w kościołach, na stadionach, w telewizji, w radiu oraz w Internecie do milionów mieszkańców naszego kraju. Najbardziej znane postaci to Gloria Polo z Kolumbii, James Manjackal i Jose Maniparambil z Indii, Maria Vadia z USA, John Bashobora z Ugandy, Myrna Nazzour z Syrii, włoscy duchowni Antonello Cadeddu i Enrico Porcu, którzy obecnie pracują w Brazylii itd.'' - podkreślił.

Jak dodawał, cierpią na tym dzieci i młodzież, bo straszy się je na przykład złymi duchami poprzez pełne błędów filmy o egzorcystach, praktykuje się na nich skandaliczne rzeczy, jak spoczynek w duchu (hipnoza, mesmeryzm, trans, autosugestia)...
,,Główna przyczyna to analfabetyzm religijny. Dla wielu osób edukacja religijna kończy się na przygotowaniu do pierwszej komunii świętej czy bierzmowania. Z tym dziecinnym rozumieniem religii idziemy w życie dorosłe. Jeżeli zrobimy ankietę, jaką świadomość swojej religii mają dorośli katolicy w naszym kraju, to będziemy tym przerażeni'' - powiedział kapłan.

bsw/Onet.pl

Komentarze (41):

Mirrro2019.04.9 22:44
"Spowiedź furtkowa" już dawno została opisana i zakazana przez episkopat. Ks Kobyliński późno jarzy. Co do zapraszanych gości, niech się zwróci do biskupów- oni to akceptują. A nie jątrzy. "Spoczynki w Duchu" są wielokrotnie opisywane i krytykowane (nie mam zdania) i ks Kobyliński nie ma monopolu na nieomylność. Niech dyskutuje ze specjalistami.
anonim2019.04.9 19:42
A kot opracował program nauczania katechezy? Czy lekcje religii nie powinny mieć za zadanie przekazać podstawowej wiedzy?
anonim2019.04.9 16:06
Jeżeli jest wojna religijna, to wyrżnąć klechów, i nie będzie powodu do wojny.
Gamberro2019.04.9 14:22
Często biega do TVN. I tam jest bardzo, bardzo grzeczny.
anonim2019.04.9 8:10
nie rozumiem ateizmu jest tyle dobrych powodow na istnienie boga np biblia
mietek2019.04.8 21:48
W/z , że postawiłem sugerującą hipotezę to w zgodzie ze swoim sumieniem odpowiadam na nią. Tak
mietek2019.04.8 21:22
Jeżeli tak się stanie, że ten wpis przeczyta Ks A. Kobyliński . To proszę o skomentowanie hipotezy. Czy polski charyzmatyk Marcin Zieliński jest ulepszoną wersją Harrisa z lat 90 polskiego KK.
Janek2019.04.8 18:34
Takie wypowiedzi jak Księdza Profesora dają nadzieję myślącym katolikom że nie wszystko stracone. Brawo
Adam2019.04.8 18:25
Nawet najbardziej zatwardziali ateiści i komuniści nie szczekają na księzy katolickich tak mocno jak frondowe mędrki! Jakby sądzić tylko po komentarzach to można by sobie pomyśleć, że Fronda to jest strona dla jakiegoś mocno antykleryklanego lewactwa!
Ewa Maria2019.04.8 14:48
W przypadku ks. Kobylińskiego demon nie musiał otwierać żadnych furtek. Miał wrota jego umysłu otwarte na oścież. Katolicyzm otwarty - skąd my to znamy?
athos2019.04.8 13:54
" Dla wielu osób edukacja religijna kończy się na przygotowaniu do pierwszej komunii świętej czy bierzmowania." Ks. Kobyliński ma fałszywe informacje. Ci, którzy tu polemizują z księdzem dobrze orientują się w kwestiach religijnych i teologicznych. Czytają, należą do grup o pogłębionej formacji religijnej, studiują filozofię i teologię. O nich ks. Kobyliński nic nie wie, lecz wydaje mu się, że ma do czynienia wyłącznie z ludźmi, którzy kiedyś przygotowywali się do pierwszej komunii czy bierzmowania i że na tym się ich edukacja religijna zakończyła. Dziś wielu świeckich ma odpowiednią wiedzę i doskonale orientuje się, co się w Kościele dzieje. Nie warto ich nie doceniać, wmawiając sobie i innym, że są to głupie owieczki, które ledwie znak krzyża uczynić potrafią. Nie, tak nie jest. Ks. Kobyliński w tej kwestii jak i w kilku innym ma po prostu braki w wiedzy, które powinien uzupełnić.
Antyathos2019.04.8 17:17
Może wielu świeckich się doskonale orientuje...jednak nie należy do nich analfabeta religijny athos! Nawróc się heretyku!
słowiczek poznański2019.04.8 13:38
Czy byłeś kiedykolwiek księże Kobyliński w życiu pracodawcą? Tzn. czy miałeś prywatną firmę do której rekrutowałeś pracowników? Jeżeli tego nie masz w swoim CV, shut the fuck up !
Ryszard Olejniczak2019.04.8 13:40
Nie każdy nadaje się na nadzorcę niewolników.
Anarchosyndykalizm Antykatolicki2019.04.8 13:45
Słowiczek, lubiłeś jak cię Krolopp je-bał w dup-ala?
anonim2019.04.8 13:38
najgorsze jet to że katolicy głosują na PO oraz biedronia czyli na antychrysta
Anarchosyndykalizm Antykatolicki2019.04.8 13:36
I mam nadzieję, że katole ją przegrają.
bea2019.04.8 13:49
moze na Ziemi tak przegraja jak Chrystus ale w Niebie w Krolestwie Chrystusowym Nie
Ryszard Olejniczak2019.04.8 13:35
Toczy się wojna o zniewolenie Polski a do tego potrzebna jest wojna religijna, więc ona jest.
Stanislaw znad Dunajca2019.04.8 13:20
,,To jest brutalna wojna religijna." - - To zdanie będzie cytowane w Europie. Zanim dotrze do Lisbony, będzie ono mówiło o lejącej się krwi, spalonych domostwach, rozwalonych ołtarzach w kościołach... Pytam, czy wiecie, co piszecie? Czy macie choć trochę rozumu?
Ryszard Olejniczak2019.04.8 13:38
Ono było cytowane zanim nawet coś się zaczęło - więc nie bądź naiwny
Stanislaw znad Dunajca2019.04.8 16:06
To nie dolewaj oliwa do ognia już rozpalonego. Znasz to przysłowie?
łapie powietrze na raz2019.04.8 13:19
Wojny nie ma, ale są skrajne środowiska które ośmieszają katolików, a które zasłaniają się bogiem tylko i wyłącznie w celach politycznych. Jak katolik bardzo mnie brzydzą te wszystkie polityczne karykatury, które pod płaszczykiem religii przemycają raka, takiego jak nienawiść, pogarda dla życia, nacjonalizm czy zacofanie.
Grzegorz2019.04.8 13:18
Ks. Kobyliński już sam nie wie, na jaki temat gadać, byler gadać. Okazuje się on być specjalistą od uzielonoświątkowienia Kościoła, homoseksualizmu i pedofilii, a teraz także szamanizmu i furtek złego ducha. Ma chłop niewątpliwie "parcie na szkło", ale może by tak trochę pokory księże drogi?
violencja2019.04.8 13:04
Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?-Jezus Chrystus
Foster2019.04.9 16:24
Powinno być Syn Boży, a nie Człowieczy - bo synem człowieka jesteś Ty.
Marek2019.04.8 13:02
Ile jeszcze Frondo będziesz cytowała tego pseudo kapłana Kobylińskiego,to co właśnie ten ksiądz wygaduje to granda i zaprzeczenie ewangelii,znalazł sobie nisze do tak zwanych pseudo badań(z tego co inni mądrzy punktowali jego podejście warsztatowe) i tak na tym bazuje,jego forma to zaprzeczać i mącić(nawet nie potrafi jasno i klarownie powiedzieć o co mu chodzi),niech powie,jasno, które punty katechizmu kościoła katolickiego mu się nie podobają a nie duka coś mówi ,nie dopowieda , po prostu zwodzi.Zamiast powiedzieć jasno ,żeby wierni wiedzieli z jakim mają do czynienia,co sądzi o celibacie w kościele,jago stosunek do homo itd,ale nie on woli oczerniać kapłanów którzy są nadzieją dla kościoła katolickiego czy obrażać wiernych o brak wiedzy teologicznej jeśli tak to co można powiedzieć o ks Kobylińskim czy on wie co to jest ewangelia i dobrze rozumie co powiedział Jezus
Joanna2019.04.9 19:21
Marku, przeczytaj ty jeszcze raz artykuł, bo chyba go nie zrozumiałeś! Ludzie nie znają absolutnie Prawd Wiary nie mówiąc o Magisterium Kościoła. Kierują się gusłami, zamiast wiarę ogarniać rozumem, które nie mają nic wspólnego z pogłębianiem więzi z osobowym Bogiem. Oczekują cudowności i magiczności, a przecież relacja z Bogiem jest intymną więzią, która ma odmieniać życie i pozwolić kroczyć śladami Chrystusa. Tak się składa, że wielu osób nie rozumie Misterium Tajemnicy Mszy Świętej. Przykład - panie osobliwie odmawiające różaniec na Eucharystii. A poza tym budowanie wiary na strachu przed szatanem to bardzo smutne i bardzo nieroztropne. I jeszcze jedno - osoba, która dba o rozwój duchowy doskonale wie jak nie wpadać w sidła demoniczne - wróżby, horoskopy i inne, ale to powinno wynikać również ze znajomości Pisma Św, a także z przykazań.
Janek2019.04.10 1:59
Odmawianie różańca na mszy ma swoje korzenie w czasach kiedy liturgię sprawowano po łacinie i lud nie rozumiał jej słów, a więc księża namawiali wiernych skoro nie zrozumiecie to chociaż się módlcie, a tak na marginesie horoskopy to bzdury bo gwiazdy pokazują to co było, a wróżby są na tyle nie bezpieczne ze człowiek podświadomie dąży do ich spełnienia, często ignorując wszystkich łącznie z Bogiem.
Marek2019.04.8 12:59
Go co ksiadz Kobylinski tutaj przeczytaj to Grand sie umiatkowana wersja Tygodnika Powszechnego. Monogam "przypadkiem"genannt Böses teologiczne zmieszane ze wstretnymi tresciami "narodowo patriotycznymi". Pewnie du maluczcy a porownaniu z ksiedzem profesorem o teologii wiedza nie wile, ale wierza i staraja sie Jeusa nasladowac. Podobnie jak i kardynalowie mowiacy o rozroscie homolobby za Franciszka jakos niewiarygodni. Kosciol winny, zly, wierza cy glupi... Skad ja to znam? Z "Wyborczej"? TVN?
Mateusz2019.04.8 12:53
,,Proces głębokich zmian naszej religijności bardzo przyspieszył po 2007 roku, gdy zaczęto zapraszać do Polski z innych kontynentów wielu ewangelizatorów, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przemawiali w kościołach, na stadionach, w telewizji, w radiu oraz w Internecie do milionów mieszkańców naszego kraju.'' Od komunizmu, do katolicyzmu. W tym kraju jednak nic się nie zmieni.
anonim2019.04.8 12:43
To coś z tą niewiedzą trzeba zrobić. W momencie frontalnego starcia wierni pozostają bezbronni.
matis892019.04.8 12:35
Tyle że wojnę religijną wywołują lewakoateiści i to najbardziej fanatycznie religijnie. To lewakoateiści odpowiadają za islamizację UE wbrew interesowi Europy, wbrew zdrowemu rozsądkowi. Poza tym lewakoateiści mają swoich kapłanów w KK których wielbią, a obecnie stali się grupą która najniżej ze wszystkich pada na kolana przed Głową Watykanu, broni ją przed katolikami a nawet ubóstwia. Jak startując w Wawie jasno powiedział, że sprawy religijno światopoglądowe nie będą go interesowały. Ale wygrał lewakoateista Trzaskowski i ideologia, religia i światopogład od razu stają się fanatycznie na pierwszym miejscu, reszta wręcz się nie liczy. LEwakoateizm dzisiaj bardzo sympatyzuje z innymi religiami, bożkami, w chrześcijaństwie bardzo sympatyzują z protestanttmi, a w KK z Kościołem w stylu Niemców oczywiście. Tak ateizmu już nie ma, Bergoglio go zlikwidował, a lewakoateiści nie dązą już do żadnego ateizmu tylko fanatycznie do Religii Światowej masonerii.
anonim2019.04.8 12:56
Wciąż macie ból du py, o to że się odłączyli od was, i chcieli wrócić z sekty do chrześcijaństwa?.
Mateusz2019.04.8 12:31
Sami tą wojnę wywołaliście, i sami ją przegracie.
ZERR02019.04.8 12:37
Co też mateusz bredzi? Wojnę wywołali marksiści, i jest to ta sama wojna co w 1917. Wojna o ostateczne zniewolenie człowieka. marny twój los.
Mateusz2019.04.8 12:41
Za to wy już jesteście zniewoleni przez swoją religie, i jeszcze chcecie w to wciągać innych.
Cogito ergo sum2019.04.8 12:30
Poprzednie pokolenie było kuszone przez komunizm. Tam przynajmniej było jakieś racjonalne jądro. Domagano się sprawiedliwości społecznej, równego dostępu do dóbr wytworzonych praw socjalnych itp. Obecne kuszenie Gender zaczyna się i kończy na ptaszku. Szybko ci zwolennicy nowej cywilizacji znajdą się na śmietniku historii jak ich protoplaści marksiści. To kuszenie jest wyjątkowo głupie ale i groźne
bea2019.04.8 13:43
to rowniez new age ktore od trzydziestu lat panoszy sie w Polsce wiec jest to dzialanie zlego ducha
denaturat artystyczny2019.04.8 12:21
To jest wojna Mordoru przeciwko chrześcijańskiej cywilizacji. Ateistyczne orki ciężko pracują w swoich kuźniach kłamstwa
Agnieszka2019.04.8 15:02
Watpie zeby ateistow interesowalo czy Pan/Pan jest osoba wierzaca czy nie. Co wiecej, mamy za duzo za glowie (praca, kariera, rodzina) i nie mamy czasu ani ochoty zeby "ciezko pracowac w swoich kuzniach klamstwa". Pozdrawiam