Kresowa Droga Krzyżowa w Radwanowicach - zdjęcie
08.02.21, 11:35Fot. via Pixabay

Kresowa Droga Krzyżowa w Radwanowicach

2

Kresowa Droga Krzyżowa w Radwanowicach

Na terenie należącego do Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach - placówki macierzystej Fundacji im. Brata Alberta parku powstaje plenerowa Droga Krzyżowa dedykowana wszystkim tym, którzy w XX wieku oddali swe życie w obronie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej  Polskiej - poinformował na swoim blogu prezes Zarządu Fundacji ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Dwie pierwsze stacje dedykowane zostały Orlętom Lwowskim i gen. Józefowi Rozwadowskiemu, XII - największa Golgota (z Krzyżem i figurami) Ofiarom  Ludobójstwa na Wołyniu, a XIV, ostatnia obywatelem polskim ekspatriowanym z Kresów. Dedykacje pozostałych są w trakcie ustalania.

„Poszczególne stacje, w kształcie kapliczek, zostały podarowane przez Diecezję Bielsko-Żywiecką. Do tej pory znajdowały się one na terenie Domu Rekolekcyjnego koło Szczyrku, a obecnie są zmagazynowane w Radwanowicach. Stan ich jest bardzo dobry. Wykonane zostały w 2013 r.”- czytamy w blogu.

Zarząd Fundacji im. Brata Alberta opracował projekt architektoniczny całej kompozycji, którego realizacja będzie wiązała się m.in. z budową utwardzonej drogi i instalacji oświetleniowej, a także z wylaniem fundamentów pod poszczególne stacje i usypaniem wspomnianej Golgoty.

Całość wyceniona została na 20 tysięcy. złotych., co oznacza, że koszt ustawienia jednej stacji będzie wynosił 1500 zł. W tej chwili prywatni darczyńcy zadeklarowali pokrycie kosztów pięciu stacji-kapliczek. Ks. Zaleski zwraca się z apelem w sprawie ufundowania pozostałych stacji. Każdy z darczyńców będzie mógł wybrać sobie daną stację i dedykację. Zainteresowani mogą pisać na e-mail: [email protected]  

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (2):

Jordan2021.02.10 11:02
Śp. Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski, ziemski wykonawca Cudu nad Wisłą i ofiara knowań agenta Piłsudskiego. 21 listopada 1918 roku generał Tadeusz Jordan Rozwadowski był w Krakowie i spotkał się z przedstawicielem S.A. Skoda, który do niego specjalnie został wysłany. Ten przedstawiciel Skody zaproponował, że Skoda przeniesie własnym kosztem swoje zakłady do Polski, na wskazane miejsce przez Rząd Polski. Całe dotychczas wyprodukowane uzbrojenie z magazynów Skody zostanie przekazane Wojsku Polskiemu. Państwo Polskie otrzyma 50% udziałów, obywatele Polscy 25% udziałów, a Skoda pozostawia sobie 25 % udziałów. Warto zauważyć, że Skoda podczas I Wojny Światowej produkowała dla armii austriackiej najnowocześniejsze i największe armaty 150 mm. Gen. Rozwadowski tą propozycję przekazał ówczesnemu premierowi Jędrzejowi Moraczewskiemu. Fagasowi Piłsudskiego. A ten tą propozycję odrzucił!!! Spółka Akcyjna Skoda po zakończeniu I wojny światowej, obawiała się przejęcia przez Niemcy i stąd ta propozycja. Ale Piłsudski agent niemiecki bronił interesów swoich mocodawców i dlatego Polska została pozbawiona uzbrojenia. A za półtora roku Polska musiała przepłacać za złom, na wojnę z bolszewikami! Nie ma co gdybać, ale jeśli zakłady Skody mielibyśmy w Polsce i kto inny byłby sprawował rządy, to II wojna światowa wybuchnęłaby kilka lat później. A i efekt mógłby być inny. Choć kto inny decydował o terminie wojny, bo miał w tym interes! Ale tu nie czas, ani miejsce na takie dywagacje. Mądremu dość! A pan Bukowski kontynuje kłamstwa Piłsudskiego, szczególnie w budowaniu mitu o tym zbrodniarzu - nieszczęściu dla Polski!
podatnik2021.02.8 13:52
Kto jest sponsorem?