Konserwatyści znaczącą siłą w Europie - zdjęcie
27.05.14, 14:07fot. Wikimedia Commons

Konserwatyści znaczącą siłą w Europie

2

Dotyczczas uwaga rodzimego elektoratu była skierowana ku grupie EKR, zdominowanej przez brytyjskich konserwatystów i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem Partia Konserwatywna straciła poparcie w Wielkiej Brytanii i szeregi frakcji muszą być zasilone przez dokooptywanych polityków z innych ugrupowań. 

Rosną więc w siłe inne grupy polityczne. Zwycięska UKIP Nigela Farage'a będzie trzonem ugrupowania Europa Wolności i Demokracji (EWD). Ten blok będzie współtworzyła także Duńska Partia Ludowa pod wodzą Mortena Messerschmidta.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Fronda.pl do ugrupowania dołączy prawdopodobnie także Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke, a być może również któraś z mniejszych partii prawicowych np. Alternatywa dla Niemiec czy Niezależni Grecy.

Z kolei francuski Frond Narodowy będzie filarem Europejskiego Sojuszu dla Wolności. W tej grupie najpewniej znajdą się także Holendrzy z Partii Wolności, belgijscy Flamandzi, Austriacy z Partii Wolności oraz posłowie z włoskiej Ligi Północnej.

Jeśli wszystkie trzy wymienione frakcje będą efektywnie współpracowały w Europarlamencie, wolnościowcy, konserwatyści i narodowcy mogą stanowić trzecią równoważąc siłę polityczną centroprawicy i socjaldemokracji.

Tomasz Teluk

 

Komentarze (2):

anonim2014.05.27 15:46
Jeszcze nie objęli władzy, a już się dzielą. Powtarzają błędy polskiej prawicy.
anonim2014.05.27 19:26
Frond Narodowy... matko jedyna...