Koniec anarchii w sądach? To JEST możliwe - zdjęcie
08.12.19, 12:45Fot. via Pixabay

Koniec anarchii w sądach? To JEST możliwe

60

Ostatni wyrok Izby Pracy SN, który stwierdził, że „KRS nie daje gwarancji niezależności” to precedens. Jak podkreśla portal wpolityce.pl – tak naprawdę mamy do czynienia ze złamaniem konstytucji przez Sąd Najwyższy.

Taka sytuacja nie miała nigdy miejsca” - czytamy.

Autor podkreśla, że we wspomniane sprawie nie istnieją utarte drogi postępowania, gdyż nie istnieją przepisy prawa, które to regulują. Portal dodaje, że konieczne jest zatem zastosowanie rozwiązań bezprecedensowych, których może być kilka.

Przede wszystkim – to postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. Kłopot w tym, że SN i NSA nie podlegają rzecznikowi dyscyplinarnemu sądów powszechnych. Sprawę rozwiązać mogłaby zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym oraz reforma przepisów dotyczących Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak zaznacza portal:

Obecny skład SN jest zgodny z prawem, natomiast wydany przez nich wyrok w sprawie KRS w sposób jaskrawy wykracza poza posiadane przez nich kompetencje”.

Autor dodaje, że z tego względu wspomniany wyrok jest pustym wyrokiem i za działanie tego typu powinna obowiązywać odpowiedzialność dyscyplinarna. Konieczne byłoby, jak czytamy, powstanie instytucji jednego rzecznika dyscyplinarnego dla wszystkich sędziów, wskazanego na przykład przez sędziów SN i sędziów SA.

Portal wskazuje, że choć reformy są konieczne, to działania tego typu przed wyborami prezydenckimi mogłyby poważnie zaszkodzić Andrejowi Dudzie. „Sędziowie SN i NSA wyczuwają słabość rządzących spowodowanych zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, co sprawia, że najbliższe pół roku nie będzie sprzyjać rządzącym”

- czytamy.

Dlatego też sędziowie SN oraz NSA mogą doprowadzić do dalszej anarchii w państwie. Najbardziej zaś tracą na tym obywatele.

Autor tekstu stwierdza, że tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem przeciwko anarchii, do której zmierza wymiar sprawiedliwości, jest „opcja zero” w sądach. Przywołuje tu art. 180 ust. 5 konstytucji, którzy brzmi:

W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia”.

Jak czytamy, wspomniany zapis umożliwia przeprowadzenie gruntownej reorganizacji systemy sądowego jeśli chodzi o spłaszczenie struktury organizacyjnej. Dalej czytamy:

Kolejna rzecz, którą w tym zakresie należy zreformować to ujednolicić status sędziego. Powinny zniknąć podziały m.in. na sędziego rejonowego, okręgowego na rzecz jednolitego statusu sędziego Rzeczypospolitej. W sądach istnieje zbyt wiele struktur i hierarchii, co powoduje feudalizm sędziowski”.

Autor stwierdza również, że konieczne jest wprowadzenie kadencyjności sędziów, gdyż żadna władza w Polsce nie jest sprawowana dożywotnio. Podobnie jest ze sprawą rotacyjności sędziów – na przykład po trzech latach w sądzie okręgowym sędzia orzekałbym w sądzie rejonowym. Dodaje też, że do tego konieczne jest przeprowadzenie gruntownej reorganizacji sądów.

dam/wpolityce.pl,Fronda.pl

Komentarze (60):

Bogumil Oryszczak2019.12.11 19:17
KRS to banda oszustow i dowody na oszustwa wyslano do mnie a SA i SN to jeszcze wieksi oszusci na co tez dostalem dowody i z SN i z SA !!! Wiec co to oznacza . Jedna banda udaje ze sie kluca aby odwrucic uwage !!! Tyle ze do tej Mafii naleza tez , Prokuratorzy , inni prawnicy , politycy ,dziennikarze . Na wszystko mam dowody ale SN odeslal dowody do innego sadu a ten sad odeslal do mnie to co wyslalem do SN . SA warszawa pisalo do mnie ze klamstwo potwierdzone przez SO staje sie zgodnie z prawem prawda . RPO pisal ,,nie odebrano panu zadnych praw '' gdy prokurator odmowil zlozenia wyjasnien a w sadzie tez nic nie moglem powiedzec a prokurator terza jest sedzia - wiceprezesam SR Mokotow to oszust Grzegorz Krysztofiuk na lktorego doniesienie wraz z dowodami ukryto w PO warszawa dolaczajac do innej sprawy i informujac na pismie , ze ,, w zwiazku ze sprawa nie dotyczy sprawy do ktorej dolaczono powiadomienie o przestepstwie na Grzegorza Krysztofiuk pisma pozostaja w tej sprawie bez nadania biegu .
retro2019.12.11 14:00
skład TSUE jest wybierany przez polityków europejskich, czyli tez nie są niezawiśli i bezstornni według ich klucza którym atakuja Polskę ! Trzeba ten temat ogarnąć i skończyc z ta KARAMAZOWSZCZINĄ SĘDZIOWSKĄ !
west2019.12.9 13:58
Z kastą jest tak, że wystarczy im na parę miesięcy zawiesić wypłaty. Szybko by im zmiękła rura, oj szybko....
lapa2019.12.9 7:57
Herezja, fronda powołuje się na konstytucje.Do tej pory konstytucja była dla frondy na cenzurowanym no ale czasy się zmieniają.
lord hycel2019.12.8 23:59
Psie juchy.!!!!!!
Normalny Polak- katolik2019.12.8 22:30
Trzeba coś zrobić z tą nadętą kastą, bo wychodzą rządowi na głowę! zmienić tak prawo, aby im to uniemożliwić. Rząd ma rządzić i basta, bo ma do tego mandat narodu. Sędziowie to tylko uzurpatorzy!
Foster2019.12.8 17:21
Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku "Izba Dyscyplinarna" nie jest sądem. Skutek tego będzie taki, że żaden sędzie nie będzie stawiał się przed tą nie uznawaną za sąd Izbą. Do czego to doprowadzi ?. Chyba nikt nie ma takiej wyobraźni.
wicek2019.12.8 16:46
Polskie sądy dalej zostaną dwuinstancyjne . Instancja PO i PiS .
Ciekawy.2019.12.8 16:35
"Od samego początku żaden sędzia angażujący się politycznie, przypomnę sędziego Żurka, nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Rząd ze strachu wycofywał się ze wszystkiego, ponieważ sędziowie mają za sobą Komisję Europejską, a ta szantażuje Polskę odebraniem środków pomocowych. Jeśli nie będzie pieniędzy z Unii, to program PiS się załamie, ponieważ oparty jest nie na reformie państwa, a na transferach socjalnych. Dlatego rząd nadal nie odważy się na nic, a skutkiem kapitulacji będzie totalny Chaos i Upadek państwa". Co tu ująć? Widać nie zasługujemy na suwerenność.Tylko szkoda Tych co oddali życie za Polskę niepodległą.
Ciekawy.2019.12.8 16:25
"To jest grupa 10 tysięcy osób na usługach Berlina i Unii Europejskiej, która ma do dyspozycji dominującą siłę w mediach i poparcie Targowicy. To nie jest tylko 10 tysięcy- to są media, Berlin i Bruksela. Jeśli ktoś nie ma odwagi rzucić rękawicy, podjąć decyzji, to trudno. Ta grupa wie, że nikt nie ma odwagi, ta grupa wie, że będzie zawsze bezkarna, wie, że wygra. Bo rząd się wycofa - to jest tylko kwestia kilku dni albo godzin. Wycofa się ze wszystkiego pod hasłem nieantagonizowania i nieskalowania konfliktu, zwłaszcza przed wyborami prezydenckimi, a potem kapitulację przedstawi jako zwycięstwo". Nic dodać.
Konstytucja2019.12.8 15:28
Art. 8 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Zarówno wyroki TSUE jak i wyroki SN nie mogą więc skutkować w polskim porządku prawnym łamaniem przepisów Konstytucji ...
paul2019.12.8 15:41
czyli gdu sad stosuje konst bezposrednio jest ok ? sam sobie przeczysz
Konstytucja2019.12.8 22:39
W którym miejscu sąd zastosował konstytucję bezpośrednio w tej sprawie ??? Gdzie sobie przeczę ??? O czym ty bredzisz ???
Konstytucja2019.12.8 15:27
Przypominam ,że do uznania nielegalności Izby Dyscyplinarnej SN okaz KRS powołanych i działających na mocy obowiązujących sejmowych Ustaw konieczna jest podstawa prawna a w polskim porządku konstytucyjnym może nią być jedynie orzeczenie TK stwierdzające niezgodność w tym zakresie przepisów Ustawy o SN oraz przepisów Ustawy o KRS z Konstytucją lub Traktatem Europejskim. Jak dotąd TK nie wydał takich orzeczeń a więc nie może być mowy o zdelegalizowaniu Izby Dyscyplinarnej i KRS jakimikolwiek wyrokami przez SN który nie posiada do takich działań żadnych podstaw prawnych oraz konstytucyjnych uprawnień i kompetencji ...
paul2019.12.8 15:38
Czy ktoś coś wyrokował o legalności .... orzekał jedynie o art 4 karty praw.... i stwierdził ...że nie jest sądem ...a nie że nie jest legalnie powołany.....nie jest sadem gdyż nie ma atrybutu niezależności - czy trzeba być mądrym żeby myśleć inaczej - nie sądzę
Konstytucja2019.12.8 15:26
Art. 7 "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa." ... SN nie ma prawa wchodzić w konstytucyjne kompetencje TK i orzekać w swych wyrokach czy Izba Dyscyplinarna SN ,albo KRS funkcjonują zgodnie lub niezgodnie z Konstytucją oraz Traktatem Europejskim ,gdyż takie kwestie to wyłączna konstytucyjna kompetencja TK ,a SN nie może sobie takich praw bezprawnie uzurpować ... TSUE nie ma prawa przyznawać SN dodatkowych kompetencji ,których nie daje mu polska Konstytucja ! Równie dobrze TSUE mógłby przyznać SN prawo do zbadania i orzekania o legalności polskiego Rządu ,Sejmu ,Prezydenta albo TK tyle tylko ,że SN nie posiada do tego żadnych konstytucyjnych kompetencji podobnie jak w sprawie orzekania przez SN o legalności Izby Dyscyplinarnej SN oraz niezależności KRS ...
paul2019.12.8 15:43
prosze nie wkladac w wyrok sn swoijej psychodelicznej interpretacjii
stan2019.12.8 18:15
To nie jest interpretacja wyroku SN, bo SN nie ma takich kompetencji w tej sprawie. To jest zapis w Konstytucji, która jest ponad sądami.
Konstytucja2019.12.8 15:25
Przypominam ,że Izba Dyscyplinarna SN oraz KRS zostały powołane i działają na podstawie obowiązujących przepisów sejmowych Ustaw ,a jakiekolwiek rozstrzyganie wyrokami przez SN o prawnej zgodności lub niezgodności funkcjonowania tych organów z polską Konstytucją oraz przepisami Traktatu Europejskiego nie leży w konstytucyjnych kompetencjach SN lecz zgodnie z Konstytucją jest do tego uprawniony jedynie TK ... Art. 188 Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach: 1. zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, 2. zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, 3. zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, 4. ... Art. 189 Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Art. 190 1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. 2. ...
paul2019.12.8 15:34
wystarczy przeczytać konstytucję całą - nie tylko art 183...- aby wiedzieć czemu ma służyć KRS i czy obecnie to czyni - i pamiętać o wcześniejszej praktyce wyboru (nie mówię o sposobie) to potwierdzającej aby wiedzieć, że KRS obecna została powołana wbrew konstytucji...konstytucję naprawdę pisali eksperci ...i niedobrze gdy amatorzy próbują jej po amatorsku "nie łamać". Natomiast powołanie sędziego przez Prezydenta nie spowoduje, że sędzia pijący piwo w restauracji uczyni z restauracji Izbę Sądową. Obowiązek badania czy sędzia jest niezawisły wynika z wyroku SN i nie jest w sprzeczności z ww przepisami Konstytucji
Ciekawy.2019.12.8 14:49
"Dodaje też, że do tego konieczne jest przeprowadzenie gruntownej reorganizacji sądów". No to po herbacie. Będzie jak było. Szkoda tych ofiar życia poniesionych przez patriotów dla wywalczenia suwerenności Ojczyzny.
Torchwood2019.12.8 14:39
Ciekawe, że jak był 3 tygodnie temu wyrok TSEU w sprawie KRS, to Fronda pisała, jak ten wyrok nic nie zmienia i jest korzystny dla PiS. Teraz, kiedy SN ten wyrok zastosował jest nagle chaos i anarchia?
B522019.12.8 14:22
ja bym was tak załatwił ławnicy powołani losowo osądzają sprawę a sędzia odczytuje wyrok
Mariusz Traczyk2019.12.8 14:12
Logicznie myślący obywatele zgadzają się, że sędziowie powinni być niezawiśli, ale nie bezkarni. Dlaczego znawcy prawa, konstytucjonaliści, analitycy i sami politycy nie prowadzą debaty publicznej: jak konkretnie pogodzić te dwa podstawowe postulaty w przepisach, z Konstytucją RP włącznie?!
Pilne! Mamy to!2019.12.8 13:45
Nie tylko anarchia w sądach ma się ku końcowi. https://expressilustrowany.pl/500-plus-zniknie-w-2020-roku-to-nie-zart-rzad-nie-ma-pieniedzy-na-wyplate-swiadczenia-500-plus-na-dzieci-8122019/ar/c1-14402501
Urszula2019.12.8 14:09
Będzie płacz i zgrzytanie zębów bo nie będzie na flaszkę. :D
Małgorzata2019.12.8 13:38
Zrozumcie wreszcie wy PO-je-by lewackie, że reforma sądownictwa nie jest robiona dla was !! Ona jest robiona NA WAS !!! Będziemy was gonić, ścigać, sądzić i zamykać za wszystkie czasy od 1945 do chwili obecnej. Będziemy was kastrować chemicznie lub chirurgicznie i wysiedlać na wschód !!! Będzie wesoło - oj będzie !
Urszula2019.12.8 13:43
Ty będziesz nas gonić i ścigać? Za krótka jesteś. Choć przyznam, że to ściganie byłoby mi na rękę - wystąpiłabym o zadośćuczynienie, a ponieważ jestem uparta to dopięłabym swego o czym się przekonali już pewien adwokat, lekarz i dyrektor szpitala. No, to kto chce mnie skrzywdzić? Potrzebuję kasy. :D Jesteś chętna, PiSdo?
anarchia2019.12.8 13:50
Malgoska, tyś głupia jak but. Po zmianie władzy my (PO-je-by lewackie ) będziemy was (w prawo wykolejonych) gonić, ścigać, sądzić i zamykać za wszystkie czasy od INKWIZYCJI do chwili obecnej.
BOGAnieMA2019.12.8 13:36
Sędzia Źurek mówi, że to nie jest KRS tylko NEO-KRS, a uczestnicy w Studiu Otwartym 7.12.2019 mówią, że lewaccy sędziowie, to nie sędziowie lecz bandyci ! No to kto ma wreszcie rację ?!
Anna SN2019.12.8 13:35
PO-jeb Gawłowski reprezentuje wyborców z Koszalina w Senacie. Ten reprezentant to złodziej i łapówkarz z prokuratorskimi zarzutami za skasowanie ok. 700 tys. zą łapówek. Sąd będzie się długo zastanawiał jak tego złodzieja oczyścić. To jest ale patologia !!!
Zosia2019.12.8 13:34
Polacy, widzieliście zeznanie majątkowe prezes sądu najwyższego Gensdorf (po polsku: Gęsia Wieś) ?! Ja Pie-rd-olę , to babsko ma tyle waluty, tyle nieruchomości, ma nawet łąkę ! No to powiedzcie mi, jak oni mają z tych ciepłych posadek zrezygnować ?! Oni walczą o to żeby było jak było jak lwy i lwice – po trupach !!! Jestem ciekawy majątku sędziego Iwulskiego, kapitana LWP i służb specjalnych ?! Może ktoś to opublikuje ?!
Urszula2019.12.8 13:38
Ty się majątkiem pisdzielców zainteresuj, np. takiego obatela.
Jack Em2019.12.8 13:34
Sędziowie KRS i TK proponowani przez sejm, czyli Naród w latach 2015-2019 i powołani przez Prezadenta, NIE są zdaniem kilku przygłupów z Sądu Najwyższego niezależni , bezstronni i niezawiśli od władzy wykonawczej, czyli rządu Zjednocuonej Prawicy i ustawodawczej, czyli sejmu i senatu. Natomiast ci sędziowie, którzy byli powołani przez Radę Państwa totalitarnego PRL są w pełni niezależni , niezawiśli i całkowicie bezstronni od PZPR – jedynie słusznej partii komunistycznej ! Rozumowanie debili z PGR-u.
paul2019.12.8 15:30
wystarczy przeczytać konstytucję całą - nie tylko art 183...- aby wiedzieć czemu ma służyć KRS i czy obecnie to czyni - i pamiętać o wcześniejszej praktyce wyboru (nie mówię o sposobie) to potwierdzającej aby wiedzieć, że KRS obecna została powołana wbrew konstytucji...konstytucję naprawdę pisali eksperci ...i niedobrze gdy amatorzy próbują jej po amatorsku "nie łamać"
Ciekawy.2019.12.8 16:41
"Eksperci" od Ministra sportu w rządzie Jaruzelskiego. Po linii Wasilewskiej i PKWN.
stan2019.12.8 18:07
Ekspert Mazowiecki, Geremek i Kwaśniewski?
Zyg2019.12.8 13:33
KRS lub TK powinien wydać uchwałę mówiącą o tym, że wszystkie postanowienia Sądu Najwyższego są nieważne - dopóki sędziami w Sądzie Najwyższym są byli członkowie PZPR – systemu totalitarnego i politycznej organizacji przestępczej !!! Najlepszym przykładem tego jest sędzia Iwulski – kapitan LWP i Służb Specjalnych, a także sędzina Gensdorf !!! Jak podaje sędzia Zaradkiewicz mamy obecnie aż 747 sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. Dominują lata 80-te, w tym lata stanu wojennego !
Urszula2019.12.8 13:37
No i Wolfgangowa do nich się zalicza, ale jakoś wam to nie przeszkadza. Co więcej dostała fuchę w Trybunale Konstytucyjnym. Dzielisz komuchów na lepszych i gorszych? Wg jakiej skali, hipokryto?
paul2019.12.8 16:12
tracisz kontak ? zobac§z sklad orzekajacy - sami mlodzo...
stan2019.12.8 18:05
Młodzi potomkowie starych komuchów. Czym się różnią poza młodością? Nie wiesz, że studia prawnicze po 1989 r. mógł ukończyć każdy zainteresowany, natomiast aplikacje sędziowskie zastrzeżone były tylko dla tych z klanu? Tak było do niedawna.
Urszula2019.12.8 13:32
"Portal wskazuje, że choć reformy są konieczne, to działania tego typu przed wyborami prezydenckimi mogłyby poważnie zaszkodzić Andrejowi Dudzie." Tzn. że postępowanie rządu PiS jest bezprawne skoro ma zaszkodzić Dudzie.To już wiemy. Wiemy, że PiS chce całkowicie podporządkować sobie sądy co dla obywateli może być niekorzystne. To co Ziobro i jego poplecznicy wyrabiają z sędziami świadczy dobitnie o pisowskich zakusach. Słyszymy o "kaście" a tą kastą jest Ziobro i reszta. PiS za wszelką ceną chce uciszyć niepokornych sędziów, którzy nie zgadzają się na zawłaszczanie przez PiS wymiaru sprawiedliwości, który jest ostatnim bastionem demokracji w Polsce. Potem będzie już tylko zamordyzm.
B522019.12.8 14:28
to jesteście oblężeni został wam ostatni bastion towarzyszko
Ciekawy.2019.12.8 16:38
Uważaj, bo ten się śmieje co się śmieje ostatni.
stan2019.12.8 18:01
Chyba nie słyszałeś o kaście z właściwych ust. To sędzia Krzywicka powiedziała "jesteście nadzwyczajną kastą" na spotkaniu sędziów i później "będę szczera - pragnę zemsty". Więc przypisuj słowa odpowiednim autorom. Poza tym, jak sędzia niezawisły, bezstronny może mówić "pragnę zemsty", przy aplauzie innych. Ten fakt przekreśla ich predyspozycje do zawodu sędziego. Proszę o więcej uczciwości w dyskusji.
Sariel2019.12.8 13:31
Sędzia Andrzejewski mówi, że sędziowie Sądu najwyższego to przestępcy ! Oni wypowiedzieli posłuszeństwa wobec Polski ! To sdrajcy narodu polskiego !!! A więc: sąd pod sąd !
Urszula2019.12.8 13:33
Nie uważam ich za zdrajców i wielu Polaków również tak uważa więc nie wypowiadaj się w imieniu narodu.
fthdfgh2019.12.8 13:30
kadencyjnosc sedziow wiele by dobrego uczynila, skonczyloby sie sobie panstwo i rozroznianie w osadzaniu najsztuba od zwyklego polaka, no i do tego skonczylby sie beton komunistyczny
Dam2019.12.9 10:49
W sejmie i senacie jest kadencyjność, a ludzie i tak wybierają komuchów. A nawet jak nie wybiorą, to ich PIS wciśnie do TK.
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.8 13:26
Portal wpolityce.pl to może podkreślać ile kasy ze Spółek Skarbu Państwa dostało.!!! Skończy się Pis, nie będzie portalu, z trzeciorzędnymi, jałowymi pismakami, katolskiego bredzenia.!!!
Sariel2019.12.8 13:32
Wy-pie-rda-lać stąd na onet.pl wy czerwone bydlaki, wy pomyleńcy, złodzieje i zdrajcy, wy wieprze i lochy czerwonej i tęczowej zarazy. WON !!!!!!!!!
Zosia.2019.12.8 13:43
Połknij szybko spermę z reki bo klawiaturę pochlapiesz, nałogowy onanisto.!!!
anonim2019.12.8 19:50
Głodnej sperma na myśli.
Urszula2019.12.8 14:05
Sie chłop podniecił. :D A na sumie był? Opłatek łyknął?
GORAL2019.12.8 18:57
To jeszcze w KRAKOWIE takie SUTENERY mieszkaja. konieczne leczenie w WARIATKOWIE...
poPIS2019.12.8 19:17
Skonczy sie PIS to dalej jak bylo rzadzic beda pogrobowcy czerwonej zarazy z kasta POpaprancow i czyscicielami kamienic.tego chcesz nieuku z Krakowa!!!
Leon Zawodowiec2019.12.8 13:22
Gnoje zwane dla niepoznaki "sedziowie" fikaja coraz bardziej.Mają w dooopie konstytucje
paul2019.12.8 16:14
co ty wiesz o zabijaniu leon ?
Marian2019.12.8 13:08
Sedziowska nezawislosc pomylila im sie z bezkarnoscia,lamia wiec prawo bez skrupulow.
paul2019.12.8 16:14
bzdura ....najpierw udownij ze sie myla a potem zarzycaj...