Komisja Europejska chwali polską gospodarkę - zdjęcie
27.02.19, 14:09Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Komisja Europejska chwali polską gospodarkę

4

Komisja Europejska oceniła pozytywnie stan polskiej gospodarki. W opublikowanym dziś raporcie napisała o dobrych warunkach ekonomicznych i poprawie finansów publicznych. Unijni komisarze zaakceptowali analizy dotyczące równowagi ekonomicznej i rekomendacje dla państw członkowskich.

W raporcie dotyczącym Polski napisali, że przeżywa ona dobry okres gospodarczy, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, a nierówności społeczne stopniowo maleją. Wnioski dotyczące Polski przedstawił też na konferencji wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

- Warunki ekonomiczne pozostają korzystne. Jest wysoki wzrost gospodarczy i dzięki temu wzrostowi sytuacja finansów publicznych stopniowo się poprawia. Mniejszy jest deficyt fiskalny. Widzimy też poprawę w ściągalności podatków. Tak więc w krótkiej perspektywie nie ma zagrożenia dla równowagi fiskalnej - powiedział wiceszef komisji.

Dodał, że w dłuższej perspektywie Bruksela dostrzega ryzyka dotyczące wydatków związanych z wiekiem emerytalnym i starzeniem się społeczeństwa. Eksperci komisji napisali też w raporcie, że problemem są niedobory wykwalifikowanej siły roboczej, które utrudniają rozwój w wielu sektorach. Kolejny raz komisja zwróciła uwagę na jej zdaniem utrudniony udział w rynku pracy z powodu niedostatecznej liczby placówek opieki nad dziećmi.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (4):

jerzy2019.02.27 16:56
Nie pamiętam , by kiedykolwiek KE chwaliła Polskę w tej sprawie.Czyli PIS dobrze rządzi , zagłosuję na PIS .
Magda2019.02.28 23:44
JERZY, TO PRAWDA! Pewnie ciężko im przeszło przez gardło! ale tak było! Wzrost gospodarczy Polski jest ponad 5%, gospodarka sie rozwija, nie tak jak w innych krajach.
Wiesław Kaloryfer2019.02.27 14:54
A w tym czasie prezydencki minister Andrzej Dera nie potrafi rozróżnić deficytu budżetowego od długu publicznego. Przynajmniej nie pracuje w ministerstwie finansów.
Majka2019.02.28 21:36
A ty pracujesz w Ministerstwie Finansów? To wytłumacz nam różnicę? Chętnie poczytam!.