Kolejny atak hakerów w Polsce! Przejęto profil prezes Polskiego Radia  - zdjęcie
30.04.21, 06:56Fot. Adrian Grycuk via: Wikipedia CC 3.0/screenshot - YouTube (RMF24)

Kolejny atak hakerów w Polsce! Przejęto profil prezes Polskiego Radia

8

Wczoraj media obiegł raport amerykańskiej firmy zajmującej się cyberprzestępczością Mandiant, której eksperci dowiedli, że za ostatnie przejęcia kont polityków Zjednoczonej Prawicy, w tym posła Marka Suskiego, odpowiedzialni są hakerzy określani jako „Ghostwriter”, mogący być związani z rosyjskimi służbami. Wczoraj doszło też do kolejnego ataku. Przejęto konta prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej.

- „Wszystkie konta prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej w mediach społecznościowych zostały w czwartek zaatakowane”

- przekazało Polskie Radio.

Wyjaśniono, że wpisy, które pojawiły się wczoraj, nie są autorstwa prezes Kamińskiej. Polskie Radio podkreśla również, że „odpowiednie procedury wyjaśniające i działania przewidziane przepisami prawa w tym zakresie”.

To kolejny tego typu atak hakerów w Polsce. Wczoraj amerykańska firma Mandiat opublikowała raport na temat ataków przeprowadzonych na konta polityków Zjednoczonej Prawicy między październikiem 2020 r. a styczniem 2021 r. W styczniu głośna była sprawa przejęcia kont posła Marka Suskiego, na którego profilu opublikowano zdjęcia półnagiej kobiety.

W rozmowie z Fronda.pl poseł Suski nie wykluczał wówczas, że za atak mogą odpowiadać zewnętrzne służby. Te przypuszczenia potwierdza Mandiat, który dowodzi, że za włamania odpowiedzialna jest obserwowana przez nią grupa hakerów, określana mianem „Ghostwriter”. Grupa ta ma już od 2016 roku prowadzić zorganizowaną kampanię dezinformacyjną. Celem ataków była nie tylko Polska, ale też Litwa i Łotwa. Według ekspertów „Ghostwriter” współpracował z grupą UNC1151, podejrzewaną o związki z władzami Rosji.

Mandiant podkreśla, że celem ataków jest podważenie sensu obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, pogłębienie wewnętrznych podziałów politycznych i zdyskredytowanie europejskich rządów.

kak/PAP, Onet.pl

Komentarze (8):

sławek2021.05.1 13:30
Media to zasadniczy front walki. Tutaj uciera się opinie, modeluje nastroje, niszczy lub promuje ludzi. Ten kto dysponuje mediami ten dyktuje temat narracji, która pozostaje w głowach użytkowników. Wielokrotnie stwierdziłem, że komentarze są " kontrolowane ". Niezgodne z linią portalu usuwane, wiele jest pisanych przez stajnie komentatorów.
robaczek2021.04.30 8:22
SUSKIEGO???????????................................. ;] .............................. toz ON SAM JEST CHODZĄCYM MEMEM. ....................... jezeli tacy ludzie rzadza w kraju................................................... JESTESMY ZGUBIENI ............................ brawo pisiurki................................ GODNIE WAS REPREZENTUJE !!!!!!
Grizzly2021.04.30 7:46
Dlaczego artykół jest zilustrowany zdjęciem Suskiego? Chyba istnieją jakieś granice przyzwoitości, nie przekraczaj ich tak często Frądo.
bękart wojny2021.04.30 7:20
bez śledztwa na 100% winnym będzie Putin,
Krakus2021.04.30 8:42
Tuska wina. No i oczywiście Trzaskowskiego :D :D :D
dziwne, że nie przejmują ruskie2021.04.30 7:14
redio Nowy Świat czy radia Agory. Bo piją Sok z buraka
anonim2021.04.30 7:12
to robota rudego folksdojcza z zoppot malej sycylii platnika z brukseli
zbadałem kod DNA POplatfusa2021.04.30 7:15
wykryto białko WSI i ruskie sputnika