'Klątwa': Znowu chcą bluźnić na scenie!!! Jest protest arcybiskupa - zdjęcie
30.07.17, 19:00Screenshot TVP Info

'Klątwa': Znowu chcą bluźnić na scenie!!! Jest protest arcybiskupa

W przyszłym tygodniu w Chorzowie w Teatrze Rozrywki ma zostać wystawiona „Klątwa”. Bluźniercza prowokacja już teraz spotkała się ze stanowczą reakcją. Protestuje abp Wiktor Skworc – wezwał wiernych i księży do podjęcia dzieł ekspiacji, postu oraz modlitwy. Zaapelował także, aby przedstawienie odwołać.

Premiera „Klątwy” miała miejsce 18 lutego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W komunikacie wydanym przez metropolitę katowickiego, a który podpisany został również przez duszpasterzy chorzowskich czytamy między innymi: „[…] planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia”.

Podkreślono także:

Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania”.

Zaznaczono także, że ta „świadoma prowokacja” sfinansowana zostanie ze środków publicznych. Dodano, że spektakl ten nie buduje dobra wspólnego, przeciwnie – „zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów – dyrektora teatru i rady programowej - dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących”.

Zaapelowano również:

Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu”.

dam/PAP,Fronda.pl