Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Szef PKW odpowiada - zdjęcie
11.06.20, 07:45Fot. via Pixabay - wynpnt

Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Szef PKW odpowiada

3

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się ostatecznie 28 czerwca. W związku z wyjątkowymi okolicznościami przygotowywania wyborów oraz faktem, że część głosowania odbędzie się w sposób korespondencyjny, powstaje pytanie – kiedy poznamy oficjalne wyniki? Na to pytanie odpowiadał dziś szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, we wtorek mija termin zgłaszania zamiaru głosowania w sposób korespondencyjny. Jak podkreślił Marciniak – wtedy będziemy mogli zorientować się, ile osób przyśle pakiety korespondencyjne, a ile osób może pójść do urn w lokalach wyborczych.

Na to jak długo potrwa liczenie głosów wpływać będzie między innymi ilość członków w obwodowych komisjach wyborczych – czy będą to maksymalne składy, czy minimalne – trzyosobowe. Dużo zależy też od zagranicznych komisji. Wiele zależy od czynników, na które organy wyborcze w ogóle nie mają wpływu.

Zapytany o to, kiedy możemy się spodziewać oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, odparł że najpóźniej w środę (1 lipca) rano.

Dodał:

Wówczas jest szansa, że druk kart i doręczenie pakietów korespondencyjnych przed drugą turą powinno się powieść. Ale to wszystko jest na styk. Później to będzie nie tylko utrudnione, ale może okazać się niemożliwe”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (3):

gumowa kaczka2020.06.11 9:38
wyniki są już znane na nowgrodzkiej ,czas na wybory
czekista2020.06.11 8:14
Nawet jutro, jak sie w komisjach uwina.
[email protected]2020.06.11 15:22
Rzeczywiście czekista.