KE nie ma wątpliwości. Polska najstabilniejszym finansowo krajem wspólnoty - zdjęcie
09.02.21, 19:40

KE nie ma wątpliwości. Polska najstabilniejszym finansowo krajem wspólnoty

5

Z opublikowanego przez Komisja Europejską raportu wynika, że pod kątem stabilności finansowej Polska wypada najlepiej w całej Unii Europejskiej. Jako jedyny ze wszystkich państw nasz kraj otrzymał same zielone wskaźniki.

„Monitor stabilności zadłużenia” to coroczny raport Komisji Europejskiej, który określa prognozowaną stabilność finansów poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Państwa otrzymują wskaźniki: zielony, pomarańczowy lub czerwony. W najnowszym raporcie Polska jest jedynym krajem, który w każdym scenariuszu został oznaczony na zielono.

- „Polska jako jedyny kraj w nadchodzącej dekadzie nie ma przed sobą żadnych poważnych wyzwań i zagrożeń fiskalnych” – mówi w rozmowie z portalem tvp.info.pl główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP, Piotr Bujak.

Ekspert wskazuje, że z raportu KE jasno wynika, że stabilność finansów publicznych w Polsce jest bezpieczna w ciągu najbliższych 10 lat. Zwraca uwagę, że mimo ogromnych programów pomocowych dla przedsiębiorców związanych z pandemią koronawirusa, odnotowaliśmy jeden z najniższych spadków PKB. Zachowaliśmy też wysokie prognozy wzrostu PKB w 2021 roku.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (5):

ale2021.02.10 18:48
Ale mi ulżyło!
Dam2021.02.10 7:19
I to wszystko pomimo galopującej inflacji (najwyższej w UE). Widać Polacy potrafią swoją wolą walki udźwignąć kraj nawet pomimo rządów populistów-socjalistów.
Autokracja Anarchia2021.02.10 6:33
WOLNOŚĆ SŁOWA UMIERA W CISZY. DZIŚ BARDZO GŁOŚNO APELUJEMY DO POLITYKÓW O ODEJŚCIE OD POMYSŁU NOWEGO PODATKU OD MEDIÓW -MEDIA BEZ WYBORU Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Ruszyła akcja Media bez wyboru. Przeczytaj nasz list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polski. Dla nas najważniejsze jest, abyś TY miał wybór. Dziękujemy użytkownikom i partnerom handlowym za zrozumienie i wsparcie. Szanowny użytkowniku! Podejmujemy dziś krok, którego nikt z nas podejmować nie chce, bo idzie wbrew wszystkim wartościom, jakie jako dziennikarze wyznajemy. Na 24 godziny znikają wszystkie serwisy Ringier Axel Springer Polska. Bierzemy udział w tym proteście razem z dziennikarzami wielu innych tytułów i serwisów należących do polskich i zagranicznych właścicieli, bo wierzymy, że nie mamy innego wyboru. Propozycja nowego podatku od mediów jest kolejnym już w ostatnich latach ciosem zadanym mediom w Polsce. Nowy podatek uderzy w nasze redakcje, już bardzo mocne doświadczone epidemią niszczącą naszą gospodarkę. Z powodu trwającego już prawie rok lockdown’u cierpią nasi reklamodawcy i nasi czytelnicy. Spadają nakłady gazet, maleją wydatki na reklamę. Teraz państwo chce zrzucić na nas dodatkowe, wielomilionowe obciążenia. Nasi wydawcy w liście do polskich władz słusznie ostrzegają, że nowy podatek uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę oraz ograniczy możliwość finansowania treści jakościowych, a także lokalnych, jednocześnie zwiększając i tak już potężny wpływ władzy na rynek medialny w Polsce. Dziś wszyscy przekonamy się, jak wygląda Polska bez wolnych mediów. Wierzymy jednak, że tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności. Nie liczymy już na to, że władza pomoże tym mediom, zwłaszcza mniejszym, które z powodu epidemii znalazły się na skraju upadłości. Liczymy jednak na to, że władza zrozumie, jak ważne są dziś słowa Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli naszego najbliższego sojusznika, który już 234 lata temu wiedział, jak ważne dla demokracji są wolne media: “Gdybym to ja miał podjąć decyzję, czy powinniśmy mieć rząd bez gazet, czy gazety bez rządu, nie wahałbym się ani chwili i wybrałbym to drugie”.
Anonim2021.02.9 20:02
Chvjowo ale stabilnie 🤣
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.02.9 20:01
o... to super! ciachnąć dotacje i dać wszystko biednym Włochom i Hiszpanom.