Ojczyzną kardamonu są kraje Dalekiego Wschodu. Porasta również tereny Tanzanii.  Kardamon zielony pochodzi z Indii oraz Sri Lanki, gdzie rośnie obficie w lasach na wysokości 800 – 1.500 m nad poziomem morza. Kardamon czarny rośnie w Himalajach, Indonezji oraz w Gwatemali. Te niewielkie nasionka znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu. Wykorzystywali go do pielęgnacji jamy ustnej.
 
Kardamon ma ostry, korzenny, słodki i piekący smak oraz cytrynowo–imbirowy zapach, dzięki czemu pobudza apetyt. W związku z tym polecany jest niejadkom. Poza tym zawarte w kardamonie olejki eteryczne działają rozkurczająco na żołądek i pobudzają wydzielanie soków trawiennych, dlatego powinny po niego sięgać osoby z problemami trawiennymi i nieżytem żołądka. Ponadto kardamon niszczy szkodliwe dla organizmu bakterie H. pylori, będące przyczyną powstawania wrzodów. W przypadku dolegliwości żołądkowych można sięgać nie tylko po sproszkowany kardamon, lecz także po olejek kardamonowy, który ma właściwości rozkurczowe i aseptyczne. Wystarczy 4-5 kropli olejku rozpuścić w mleku z miodem (lub tylko w miodzie) i pić 3 razy dziennie.

Kardamon pomaga także w schorzeniach dróg oddechowych, w tym oskrzeli oraz astmy. Kardamon złagodzi kaszel, udrożni zatkany nos, wzmocni odporność. Dlatego w okresie jesienno-zimowych zachorowań warto sięgnąć po herbatę z kardamonem. Wystarczy tradycyjną, czarną herbatę lub zieloną wsypać do dzbanka, dodać do niej kilka zmiażdżonych w moździerzu ziarenek kardamonu, zalać gorącą (85 st. C) wodą i odstawić na 5 min do zaparzenia. Można również wykonać inhalację z olejku kardamonowego, która pomoże uporać się zwłaszcza z uporczywym kaszlem.

Kardamon wchodzi w skład mieszanek na detoks, ma właściwości moczopędne, oczyszcza drogi moczowe, pomaga usuwać toksyny z organizmu poprzez nerki, usuwa nadmiar soli przez co znacząco obniża ciśnienie krwi a także zapobiega tworzeniu niebezpiecznych skrzepów krwi, zapobiegając agregacji płytek krwi i przyklejaniu do ścian tętnic.

Kardamon zapobiega nadmiernym kilogramom także poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Dzięki temu przyspiesza przemianę materii. Jest stosowany m.in. w diecie 3D chili. Poza tym kardamon pomaga pozbyć się toksyn i produktów ubocznych przemiany materii, dlatego jest zalecany w dietach odchudzająco-oczyszczających.

Kardamon wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu odświeża oddech – wystarczy przez chwilę żuć jego ziarenka. Warto wiedzieć, że w ten sposób starożytni Egipcjanie oczyszczali zęby. W hinduskich restauracjach kardamon jest tradycyjnie podawany po posiłku jako odświeżacz oddechu. Warto wiedzieć, że kardamon pomaga też uporać się z czkawką.
 
Jak kupować?

Przede wszystkim zioło należy kupować w całości i bezpośrednio przed użyciem rozłupywać łupinki i miażdżyć ziarenka, ponieważ jeśli jest trzymane w sypkiej postaci szybko traci nie tylko aromat, ale i właściwości lecznicze. Najlepszy jest ponadto kardamon malabarski, nawet, jeżeli nie należy do najtańszych.



mod