Kard. Sarah: Brutalność wobec Benedykta rani moje serce - zdjęcie
28.01.20, 12:30fot. Episkopat.pl

Kard. Sarah: Brutalność wobec Benedykta rani moje serce

1

„To, co łamie mi serce i rani mnie głęboko, to brutalność, brak szacunku, brak rozwagi i nieprzyzwoitość, z jaką potraktowano Benedykta XVI” – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Foglio, który ukazał się 25 stycznia. Kardynał odniósł się do ataków, z jakimi spotkał się papież senior po wiadomości o publikacji ich książki Z głębi naszych serc.

 

Kard. Sarah zwrócił uwagę, że ich książka została napisana bez „animozji, bez atakowania kogokolwiek”. Ich intencją było natomiast zaprezentowanie „refleksji z jasnością, rygorem i wiernością prawdzie na temat istotnego zagadnienia: katolickiego kapłaństwa i celibatu”. Zaznaczył, że swoją publikacją chcieli „podtrzymać i zachęcić” zarówno „biskupów, księży i wiernych na całym świecie”, aby „pogłębili swoją refleksję” bez ulegania wpływowi mediów głównego nurtu i nie „oferowali pospiesznych, ideologicznych czy czysto ludzkich rozwiązań”.

Hierarcha podkreślił także, że ani nim, ani Benedyktem XVI nie kierowała żadna wrogość wobec papieża Franciszka. Sam zaś papież senior powitał z radością publikację książki i był „zadowolony z jej wydania”. Tymczasem „absurdalne kontrowersje, ordynarne kłamstwa i okropne upokorzenia następowały jedne po drugim”, a wymierzone były one zarówno w Benedykta XVI, jak i w samego kardynała. Kardynał zaznaczył, że najbardziej ranią go ataki wobec papieża seniora.

Kard. Sarah poprosił o zakończenie „jałowych polemik”. Odniósł się też do tematyki książki, która mówi o tym, że „jeśli prawo celibatu zostanie osłabione, nawet dla jednego regionu, wyrządzi szkodę, ranę w tajemnicy Kościoła”. Jego zdaniem kapłaństwo żonatych mężczyzn dokonałoby szkód w „kapłaństwie Jezusa Chrystusa i Jego oblubienicy – Kościoła”.

Odnosząc się do pomysłów kapłaństwa kobiet, zwrócił uwagę, że zagadnienie to zostało już rozstrzygnięto przez Jana Pawła II, który w liście apostolskim Mulieris dignitam podkreślił jednocześnie centralną rolę kobiet. Zdaniem kardynała w tej kwestii albo dążymy do „wierności Bogu, albo idziemy za modą”.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (1):

Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.29 9:17
Ratzlinger mógł się nie angażować w to watykańskie bagno jeśli myslał, że to taki miód.