Kard. Ranjith o zamachach na Sri Lance. ,,Wciąż owiane są tajemnicą'' - zdjęcie
19.07.19, 17:44(fot. twitter)

Kard. Ranjith o zamachach na Sri Lance. ,,Wciąż owiane są tajemnicą''

4

- Minęły trzy miesiące od ataków terrorystycznych na Sri Lance, w których zginęło 258 osób, a ponad 600 zostało rannych. My tymczasem nadal nie znamy prawdy. To, co się wydarzyło ciągle jest owiane tajemnicą – mówi metropolita Kolombo. Kard. Malcolm Ranjith oskarżył rząd o nieudolność i zbytnią uległość wobec sił międzynarodowych.
 

Lankijski hierarcha w wywiadzie dla agencji Asia News przypomniał pamiętny dzień zamachu, 21 kwietnia.

- To, co zobaczyłem, po przyjeździe na miejsce zamachu było wprost niewiarygodne. Płakałem. Nie mogłem znieść cierpienia tak wielu zrozpaczonych ludzi. Nigdy w życiu nie widziałem takiego cierpienia, nigdy tego nie zapomnę - mówił

Dodał, że dziś kościoły, które po zamachu zostały zamknięte na kilka tygodni, funkcjonują już na 90 procent. Jednak przy okazji wielkich celebracji podejmowane są szczególne środki ostrożności, aby zapewnić wiernym bezpieczeństwo.

Kard. Ranjith odniósł się także do relacji z muzułmanami. Podkreślił, że katolicy nigdy nie mieli z tym problemu. Ostatnie lata jednak przyniosły stopniową radykalizację szczególnie wśród młodych muzułmanów.

- Z naszej strony robimy wszystko, aby na poziomie lokalnym mieć z nimi dobre kontakty, unikamy konfrontacji i szukamy pokojowego współżycia - zaznaczył

Zwrócił jednak uwagę, że muzułmanie muszą zdać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą radykalizacja. Winni więc eliminować wszelkie ekstremizmy i blokować ten ruch, który rozprzestrzenia się w całym świecie.

Metropolita Kolombo dodał także, że ruch ekstremistyczny finansowany jest prze niektóre kraje Bliskiego Wschodu. Dlatego też wspólnota międzynarodowa, w szczególności Stany Zjednoczone, muszą mieć odwagę, aby potępić tego typu działania, a przede wszystkim powinni przestać sprzedawać im broń.

- Część krajów rozwiniętych nie jest szczera i na tym buduje swoje interesy polityczne -stwierdził
 

 

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (4):

Mejer2019.07.20 6:04
"niedostarczenie broni" to półsrodki. Oni zabijają bo czytają koran i hadisty o tym mordercy zwanym mahometem - wiec to to te lektury są zagrożeniem. Zabranie broni zaburzonemu psychicznie nic nie da - trzeba go jeszcze leczyć a co najmniej oddzielić od przestrzni która generuje w nim ten stan.
kili2019.07.19 19:58
najważniejsze z tego artykułu jest na końcu: ''a przede wszystkim powinni przestać sprzedawać im broń'' pozdro...
xyz2019.07.19 18:01
Ale jak to wyznawcy Jehowy zaatakowali wyznawców Jehowy???? Do tego właśnie prowadzi POZWOLENIE ludziom o IQ<50 na pokazywanie swoich pazurków... Zagonić do ROBOTY!!!!
Jan Radziszewski2019.11.6 23:06
muzułmanie duraku nie czczą Boga Ja Jestem - tylko Lucyfera demona z piekła rodem /Jaśniejący Syn Jutrzenki Iz 14,12-15 - Sura 113,1 nn "szukam schronienia u Pana Justrzenki