Kard. Gracias: Kobiety mogą zarządzać parafiami - zdjęcie
25.10.19, 08:50fot. David Liff, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Kard. Gracias: Kobiety mogą zarządzać parafiami

14

Synod o Amazonii pokazuje, że nadszedł czas zmiany mentalności w Kościele. Kobiety powinny zacząć pełnić bardziej odpowiedzialne role i mieć większy udział w zarządzaniu Kościołem. Wskazuje na to pochodzący z Indii kard. Oswald Gracias, który należy do Rady Kardynałów pomagających Papieżowi Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.

 

„Kobiety nie mogą spowiadać czy sprawować Eucharystii, ale poza tym mogą pełnić w Kościele praktycznie wszystkie role” – podkreśla kard. Gracias. Wskazuje że bez problemu mogą np. zarządzać parafiami. „Musimy zmienić naszą mentalność i dążyć do decentralizacji władzy. Kobiety nie tylko powinny być głosem doradczym, ale mieć też rolę decyzyjną, np. w radach parafialnych” – zauważa hierarcha. Wskazuje, że Synod dla Amazonii próbuje „wyciągnąć kobiety z cienia i ostatnich miejsc w Kościele”.

Opinię tę podziela boliwijski bp Ricardo Ernesto Centellas Guzmán. „Wiele w czasie obrad mówiono o konieczności docenienia normalnych posług, którymi kobiety ubogacają wspólnotę kościelną. Kiedy mówimy, że chcemy iść razem drogą synodalną musi to oznaczać przyznanie im większej odpowiedzialności za posługi nie wynikające ze święceń” - podkreśla bp Centellas Guzmán. Zauważa, że Kościół wychodzący to taki, który wspólnie idzie i wspólnie decyduje, niezależnie na płeć. „W przeciwnym wypadku zamiast iść razem nowymi drogami, będziemy na nich jedynie mocno kuleć” – zaznacza boliwijski ojciec synodalny.

bsw/Beata Zajączkowska, Vaticannews.va

Komentarze (14):

Karl2019.10.25 14:01
Chcąc rozwalić dotychczasowe nauki najlepiej zacząć od Kobiet. Aby przeciwstawić je tym, którzy skrytykują zwiększenie ich roli.
Wies2019.10.25 10:36
Myślałem że parafią zarządza proboszcz a nie gosposia.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 10:11
25 października młodzież szkolna świętuje Tęczowy Piątek – dzień, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty, to dla młodych osób LGBT codzienność. "Jak wynika z badań w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie" - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. Sposobów na wsparcie młodzieży świętującej 25 października Tęczowy Piątek jest cała masa. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób dorośli mogą wesprzeć młodzież przygotowującą się do Tęczowego Piątku przy użyciu mediów społecznościowych: 1. Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe [nakładka dostępna TUTAJ http://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=1190093661178816 2. Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek 3. Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji [pobierz ją TUTAJ https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/t%C4%99czowy_pi%C4%85tek_board.pdf]. Takie zdjęcie możesz też udostępnić również na Facebooku i Twitterze. 4. Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze 5. Media społecznościowe: udostępnij na Facebooku, Twitterze lub Instagramie jedno lub więcej nagrań z serii „Stoję po stronie młodzieży” i napisz kilka słów wsparcia [kanał youtube KPH dostępny TUTAJ https://www.youtube.com/channel/UCojA1DLlDKWJOMYz487aQuQ Młodzież LGBT z pewnością odczyta te działania jako znak wsparcia. Nic jednak nie zastąpi rozmowy. Dlatego, jeżeli znasz jakiegoś nastolatka lub nastolatkę świętująca Tęczowy Piątek, powiedz jemu lub jej, że ją wspierasz i że jest OK.
grzesznik2019.10.25 9:42
Szkoda, że spowiadać nie. Poszedłbym...
XXX2019.10.25 9:41
Nadchodzą ciężkie czasy. Franciszek mnie niepokoi swoją wizją powolnego i systematycznego rozwalania doktryny katolickiej. Tolerowania gejów w Watykanie i pedofilów. Organizowanie dziwacznych synodów doprowadza do coraz ostrzejszych pytań w sprawie poglądów polskich hierarchów: kardynałów i biskupów. A tak nawiasem, dlaczego lewactwo nie uświadamia innych religii aby kobiety zastąpiły imamów w islamie, mnichów w buddyzmie czy rabinów w judaizmie?
Michał Pasierb 2019.10.25 9:46
Dobre pytanie.
Pisowiec2019.10.25 9:37
Kardynał Gracias to agent Kremla, to jest chyba jasne?!!! Oddelegowany do rozbijania Kościoła od środka!! Won za Don ruska onuco, paszoł won!!!!!
Felek2019.10.25 9:17
A przez ile to lat kobiety byly marginalizowane w kosciele katolickim. Byly sprowadzane do roli kobyl rozrodczych i sluzalnic mezczyzn. Siostry zakonne tez byly tylko przybocznym elemnetem bez waznego glosu. Nie mowiac juz o ukrywanych ciazach cvzy gwaltach na kobietach przez ksiezy. Dramaty tych kobiet byly zamiatane pod dywan dla "dobra kosciola". Kosciol nie moze uniknac reform i wiekszej transparetnosci tje instytucji. Wielu sie temu sprzeciwia bo boi sie prawdy i woli stary porzadek ale zmiany sa nieuniknione jesli chcecie zachowac wiernych.
Przeciw kretynom2019.10.25 12:53
To wskaż mi ewangeliczny przykład. Czy Pan wybrał chociaż jedną kobietę na apostoła? Każdy, kto wprowadza zmiany jest sługą szatana. Tyle.
Felek2019.10.25 13:21
Acha bo w Bibli tak napisali. Moze Chrystus lubil mezczyzn ? A moze w tamtych czasach po prostu kobiety glosu nie mialy i dzieki zmianom społecznym ktore nastapily przez stulecia juz sa traktowane z nalezytym szacunkiem? Jesli bedziemy podazac slepo za zbiorem pism napisanym tysiace lat temu to nigdy nie wyjdziemy z "mentalnego sredniowecza".
Michał Pasierb 2019.10.25 9:15
"Kościół wychodzący to taki, który wspólnie idzie i wspólnie decyduje, niezależnie na płeć"- to ja się pytam, gdzie są pasterze na wzór naszego PANA i owce, które idą za pasterzem ??
katolik2019.10.25 9:14
szatan zstąpił na ziemię
Jarek2019.10.25 9:44
Spotkaliście się?
katolik2019.10.25 10:54
ty na pewno