Kara za obrazę uczuć religijnych zostaje - zdjęcie
27.09.14, 05:29fot.Wikipedia

Kara za obrazę uczuć religijnych zostaje

5

Sejm głosami PiS, PO i PSL nie zgodził się na zmiany w Kodeksie karnym.

Wykreślenia z niego art. 196 domagał się Twój Ruch. Jeszcze przed głosowaniem politycy TR argumentowali, że kodeks w obecnym kształcie daje możliwość kneblowania kultury.

Poseł Marzena Wróbel zwróciła się do wnioskodawców z pytaniem, czy w nowoczesnym i przyjaznym państwie normą powinno być obrażanie ludzi wierzących.

Jeśli ktoś z ludzi kultury, po to żeby zaistnieć, musi ranić innych, musi ranić wierzących, to powstaje pytanie: czy jest człowiekiem kultury i czy na to miano w ogóle zasługuje? Jeśli ktoś nie wyniósł dobrego wychowania i kultury z domu, to w tego typu sytuacjach reagować musi państwo – po to, aby bronić innych swoich obywateli – tych, którzy wierzą w Boga – mówiła polityk.     

Artykuł 196 Kodeksu karnego dotyczy przestępstwa obrazy uczuć religijnych polegającego na publicznym znieważaniu przedmiotu czci religijnej albo miejsca obrzędów religijnych. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dobrze, że nasi parlamentarzyści podjęli decyzję, która osobom obrażanym za swoje poglądy religijne, daje przyjemniej prawną możliwość do obrony. Szkoda, że tak często to prawo nie jest w naszym kraju przestrzegane. Przykładem choćby przyzwolenie na skandaliczne słowa i gesty Adama Nergala Darskiego...

ed/Radio Maryja 

Komentarze (5):

anonim2014.09.27 5:40
To już jest KONIEC TRupiego moczymordy z biłgoraja! TERAZ NASZ RUCH!!! BHO!!!
anonim2014.09.27 7:03
@Credidi Albo młody jesteś i ... albo głupio ironizujesz. Też jeżdżę na rowerze i nikt mnie nie obraża. Poruszaj się rozważniej. „kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności” Myślałem że wszyscy to wiedzą. Nie porównuj tych dwóch spraw, przykrość jaką jest obraza uczuć osoby wierzącej jest niczym w porównaniu ze zwykłą pyskówką. My chrześcijanie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, nas można znieważać bezkarnie.
anonim2014.09.27 7:35
Częstochowski [email protected] Tak! Wskazują na to ich czyny i głosowania, a ten wyjatek potwierdz regułę! Hipokryzja tego ugrupowania jest porażająca.
anonim2014.09.27 22:43
Ten zapis jest szkodliwy i bardzo niebezpieczny. I mowie to jako ktos kogo uczucia religijne mozna obrazic. Pozyjemy zobaczymy.
anonim2014.10.2 19:35
@Credidi To idź do Strasburga może przyjmą twoją skargę.