W czasopiśmie naukowym „The Dorchester Review” ukazał się artykuł Jacques’a Rouillarda, emerytowanego profesora na Wydziale Historii Uniwersytetu w Montrealu, który przekonuje, że mamy w całej sprawie do czynienia z mistyfikacją.

Sprawa rzekomego odkrycia masowych grobów indiańskich dzieci, które miały być tłoczone w prowadzonych przez europejskich kolonistów tzw. szkołach rezydencjonalnych napędziła falę antychrześcijańskich zamieszek w Kanadzie.

Jednak zdaniem prof. Rouillarda fundamentalnym błędem w badaniu nad rzekomymi masowymi grobami indiańskich dzieci było użycie georadaru zamiast oparcia się na rzeczywistym przekopaniu ziemi.

Również antropolog Scott Hamilton podważył skuteczność użycia georadaru w dokładnym ustalaniu tego, co znajduje się pod ziemią.

Hipoteza o masowych grobach indiańskich dzieci osadzanych w rezydencjonalnych szkołach wywołała prawdziwą falę antychrześcijańskiej agresji, w wyniku której niszczono katolickie świątynie, a kanadyjski premier Justin Trudeau domagał się od Franciszka wypłacenia odszkodowań przez Kościół.

 

ren/dorzeczy.pl, pch24.pl