24.06.15, 08:13

Jurek: W Polsce jasno zagwarantowane są prawa dziecka poczętego

Prezes Prawicy Rzeczypospolitej oraz eurodeputowany PiS odniósł się do tezy, że ustawa o in vitro poprawia dotychczas nieuregulowany stan prawny tego zjawiska.

– Chodzi mi o to, by wysłuchać w tej debacie wybitnych naukowców, którzy wykonują zabiegi in vitro. Dzisiaj nie ma żadnych regulacji, funkcjonuje tzw. wolna amerykanka. W interesie wszystkich, także przeciwników, jest przyjęcie tej ustawy, bo tam są określone procedury postępowania – mówiła Katarzyna Piekarska.

Zdaniem polityk SLD medycyna potrafi dziś leczyć niepłodność, a coraz więcej par cierpi na tę dolegliwość. – Nie można odbierać ludziom szansy na posiadanie dzieci – podkreślała.

– Ta ustawa mówi wprost o selekcji. Jeżeli zakłada tworzenie sześciu zarodków tylko po to, by jedno dziecko mogło się rozwijać, to o czym innym mowa – mówił z kolei Marek Jurek.

– Dokładnie spełniam wymóg pani Piekarskiej, słucham autorytetów lekarskich, którzy rekomendują in vitro – dodał eurodeputowany z ramienia PiS. Podał przy tym przykład genetyka, członka prezydium PAN prof. Jacka Zaremby, który twierdził, że niepełnosprawność u dzieci poczętych in vitro jest wyższa niż normalnie. – To on mówił o badaniach dla rodziców, by uniknąć takich sytuacji, w których dziecko mogłoby się urodzić niepełnosprawne – dodał szef Prawicy Rzeczypospolitej.

– Kobieta ma prawo wykonanie badań prenatalnych. Można usunąć ciążę, kiedy płód jest poważnie uszkodzony, tak stanowi polskie prawo – odpowiadała Katarzyna Piekarska.

Marek Jurek odniósł się też do wcześniejszych słów Piekarskiej. – Pani Piekarska powtórzyła mit, zapewne w dobrej wierze, o tym, jakoby w tej chwili praktyka in vitro odbywała się w próżni prawnej. Ta ustawa to skandal wywołany przez rząd. W Polsce jasno zagwarantowane są prawa dziecka poczętego – podkreślał Jurek.

– Jeżeli nie ma tych regulacji, to nie wiadomo, co ma się dziać z zarodkami, z procedurami. Chodzi też o dokładną kontrolę klinik oferujących zabieg in vitro – oceniła Piekarska.

Jurek zaznaczył, że nie jest ważne, czy dziecko zostaje poczęte w łonie matki, czy „na szkle”, bowiem od momentu poczęcia jest chronione przez polskie prawo. – Oni się zachowują tak, jakby tego prawa nie było – mówił.

 – W sprawie in vitro, tak jak w sprawie rozwodów, czy antykoncepcji możemy mieć zupełnie inne opinie, ale mnie interesuje stanowisko Rzeczypospolitej, które podkreśla prawo do życia. Powinniśmy zagwarantować, że prawo które już uchwaliliśmy, będzie rzeczywiście działać i chronić życie – skwitował Marek Jurek.

MT/Telewizja Republika 

Komentarze

anonim2015.06.24 9:41
Poglady Jurka sa powszechnie znane, przypomne tylko jakis program z przed lat, w ktorym jakis rodzic zadal Jurkowi pytanie w programie na zywo a co by zrobil gdyby pana corka badz zona zostala zgwalcona l, czy zmusilby ja pan do urodzenia dziecka poczetego w wyniku gwaltu? A co jesli panska zona lub corka nigdy nie bedzie mogla poczac dzieckA w sposob naturalny to czy zaleci jej pan modlitwe a nie np in vitro? Co na to Jurek? Zmienil temat...i wszystko w tym temacie
anonim2015.06.24 10:17
Odsyłam Panów Kingtom/AirWolf do zapoznania się choćby z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka która zawiera definicję "dziecka". (od momentu POCZĘCIA). Jest tam wyraźnie określone oczywiste prawo do życia, ochrona życia i zdrowia. Jeśli nasze konstytucyjne prawodawstwo również do panów nie przemawia to zachęcam do zapoznania się z ustawą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z listopada 2011 która traktuje o tym samym... NIKT nie ma może decydować czy ktoś ma prawo do życia czy nie... To prawo jest naturalne i każdy człowiek je posiada. (niezależnie od stadium jego rozwoju). Decyzja o aborcji (choć często podejmowana w bólu) jest decyzją o pozbawieniu człowieka tego prawa (decyzją o pozbawieniu życia) i nic tego nie zmieni. ŻYCIE ludzkie jest wartością najwyższą a nasza postawa w trudnych sytuacjach jest miarą naszego człowieczeństwa- dlatego konieczne jest ujednolicenie ustawodawstwa w taki sposób aby całkowicie zabezpieczyć prawną ochronę życia KAŻDEGO dziecka na etapie prenatalnym i wyraźnie podkreślić jego podmiotowość. ... Z Panem Jurkiem się nie zgadzam co do kwestii że "nie jest ważne, czy dziecko zostaje poczęte w łonie matki, czy „na szkle”...
anonim2015.06.24 10:23
.... Oczywiście niezależnie od tego jak dziecko zostało poczęte- prawa posiada takie same!