'Jesteśmy o jeden krok bliżej do brexitu'. Izba Gmin przyjęła projekt porozumienia w sprawie wyjścia z UE - zdjęcie
20.12.19, 17:41Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

'Jesteśmy o jeden krok bliżej do brexitu'. Izba Gmin przyjęła projekt porozumienia w sprawie wyjścia z UE

4

W piątek brytyjska Izba Gmin już w pierwszym głosowaniu poparła projekt o porozumieniu w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Ustawa nazwana w skrócie WAB trafi teraz do dalszych prac w komisjach.

Za projektem ustawy zagłosowało 358 posłów, przeciw - 234, co oznacza, że przeszła ona różnicą 124 głosów - zauważalnie większą niż wynosi przewaga Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin. Oprócz konserwatystów, za ustawą zagłosowało sześciu laburzystów, natomiast kolejnych 32 wstrzymało się od głosu- w obu przypadkach wbrew zaleceniom Jeremy'ego Corbyna, szefa Partii Pracy, który polecił swoim posłom głosowanie przeciwko projektowi. 

Parlamentarzyści poparli także proponowany przez rząd harmonogram prac nad ustawą, zakładający, że po przerwie świąteczno-noworocznej prace w Izbie Gmin nad ustawą będą trwały tylko trzy dni - od wtorku 7 stycznia do czwartku 9 stycznia, po czym zostanie ona przesłana do Izby Lordów. 

"Jesteśmy o jeden krok bliżej do brexitu"- powiedział brytyjski premier Boris Johnson już po głosowaniu. 

Piątkowe głosowanie było dopiero pierwszym etapem ścieżki legislacyjnej i oznacza zgodę posłów na przesłanie ustawy do pracy w komisjach.

Zważywszy na fakt, że Partia Konserwatywna ma przewagę 80 mandatów, przyjęcie ustawy w proponowanym przez rząd brzmieniu i terminie wydaje się przesądzone.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (4):

GabaGaba2019.12.20 22:03
Jak nie zazdroscic brytyjczykom suwerennosci i jednak zdrowego rozsadku?
remJe2019.12.20 19:29
@yenn Zatrudnij encję mdash ;-)
lech keller-krawczyk ohydny staruch2019.12.20 19:17
Desperacja ogarnia żyda! Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata", "Bjorn z Rogiem w Doopie"... Jest 𝐒𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych idiotycznych pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-"genetyk słowianszczyzny" jest rzeczywiście 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 kręci się koło szkół i 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐢𝐧𝐠 chłopczyków. Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
anonim2019.12.20 18:46
PiS nie będzie musiał robić polexitu UE sama polskę wypie-rdoli poza unię!