Jest oświadczenie i apel polskiego MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi - zdjęcie
10.08.20, 06:45Fot. Lukas Plewnia via Wikipedia, CC 2.0

Jest oświadczenie i apel polskiego MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi

8

W obliczu trwających na Białorusi wydarzeń, MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronach rządowych.

Po wyborach na Białorusi doszło do zamieszek, w tym także do starć z policją. Wedle najnowszych informacji zginęła w nich jedna osoba. Sam Łukaszenka, choć wedle oficjalnych informacji wybory wygrał uzyskując ponad 80 proc. głosów, miał uciec do Turcji.

Poniżej prezentujemy całość oświadczenia opublikowanego przez Biuro Rzecznika Prasowego MSZ:

W obliczu trwających na Białorusi wydarzeń, MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania. Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka”.

dam/gov.pl,Fronda.pl

Komentarze (8):

Basia2020.08.10 11:10
W Warszawie i Mińsku podobne sceny. A ostrzegaliśmy, że Polska stacza się w kierunku Białorusi.
Tytus2020.08.10 7:03
Trza wysłać na pomoc dzielnych pogromców manifestacji LGBT. Najważniejszy jest spokój u naszych granic.
Żegnam żydokomunę.2020.08.10 6:56
Zablokowałem w swojej tv sat dobrowolnie cały TVN. Na wyszukiwarce dobrowolnie zablokowałem onet/interię i wp.
Ala2020.08.10 11:09
Nie chcesz znać prawdy o świecie ? Ja bym się nie przyznawał
Dam2020.08.10 12:53
Na własne życzenie zamykasz się w bańce informacyjnej i jeszcze się tym chwalisz. Jesteś idealnym wyborcą, takim którym będzie łatwo sterować.
Jan Paweł II2020.08.10 6:55
Białoruska demokracja idzie w ślady tej polskiej, pisowskiej.
Nigdy Tęcza w PL2020.08.10 6:57
a ty nie na wp? Zabłądziłeś?
ladychapel2020.08.10 6:52
Warto przypomnieć słowa pana Stanisława Karczewskiego, który pełniąc obowiązki marszałka senatu podczas rządów PiS tak mówił po odbyciu swej wizyty na Białorusi o panu Łukaszence: - Jeśli chodzi o ten ludzki [wymiar - red.], to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - powiedział Karczewski w 2016 roku. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.