Jerzy Bukowski: Wierni Bogu, Polsce i bliźnim - zdjęcie
08.02.20, 17:55Fot. Rafał M. Socha (Azymut) via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jerzy Bukowski: Wierni Bogu, Polsce i bliźnim

11

Wierni Bogu, Polsce i bliźnim

Cieszę się, że harcerstwo, któremu poświęciłem kilkadziesiąt lat aktywnej działalności, nadal przyciąga dzieci i młodzież, chociaż mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach bezpowrotnie utraciło swoją atrakcyjność.

Na szczęście tak się nie stało i realizacja ideałów, za które często oddawali życie nasi poprzednicy w harcerskich mundurach jest ciągle ambitnym celem kolejnych pokoleń ich następców.

Specyfiką polskiego skautingu była zawsze walka o niepodległość, a także jej pielęgnowanie pod odzyskaniu połączone z gotowością do obrony granic, gdyby zaszła taka potrzeba. W tej materii nic się nie zmieniło, bo przecież kto jak kto, ale właśnie Polacy powinni stale pamiętać o starym, łacińskim przysłowiu: „si vis pacem, para bellum (chcesz pokoju, przygotuj się do wojny)”.

Jestem pewny, że harcerki i harcerze nigdy nie odmówią ofiary z życia, gdyby - czego oby nigdy już więcej nie było - Ojczyzna wezwie ich do spełnienia takiego obowiązku. Śpiewają przecież przy uroczystych okazjach hymn Szarych Szeregów, w którym padają słowa:

Gdy cisną nam wyzwanie z Zachodu i ze Wschodu,

Zawisza miecz nam poda, ruszymy do pochodu.

Zatętni ziemia twardo gąsienic kopytami

I iść będziemy w ogień szarymi szeregami.

Rozniosą się fanfary echami wysokim

Hen po piastowskiej ziemi szumami husarskimi.

Za nami pójdzie Naród z orłami, sztandarami

Powiedziem go szpalerem szarymi szeregami.

Czuwajcie, druhny i druhowie, „po życia skon u świętej sprawy złotych bram”.

harcmistrz Jerzy Bukowski

Harcerz Rzeczypospolitej

Komentarze (11):

Janina2020.02.9 11:46
Jestem starsza wiekiem harcerka i serce rosnie jak widze mlodych dla ktorych najcenniejsze w zyciu to Bog, honor i Ojczyzna.
Zdzisiek2020.02.9 9:44
Drogie Druhny i Druhowie ,pora ruszyć bryłę z posad świata,nawiązać ciągłością państwa do II Najświętszej Rzeczypospolitej-pora odbudować stanicę w Górkach Wlk k/Skoczowa Nie wolno mnożyć Rzeczypospolitych ale ją powiększać ideałem byłaby I Rzeczypospolita ale i druga -już republika-też Piękna.To straszne zaniedbanie,niemoc,a może wręcz obcy defetyzm,że stanica w Górkach Wlk straszy byłych harcerzy ,a nie wroga wewnętrznego i łże inwestorów.Trzeba się wykazać charakterem no-profit by wrócić mentalnie i duchowo do tego entuzjazmu ,który budował II RzP,a nie uczyć się od łajdaków ,którzy sprzedaliby nawet poligon,za wczasy w przychylnym im klimacie. Po za tym uważam ,że strzelanie szybowców z gumy jest tańsze
PochowaćBukowskiegoWNogachZimnegoLecha2020.02.9 0:03
Pomnikomaniak krakowski Bukowski jest nie tylko Naczelnym Kombatantem Kraju, ale też Ober Zuchem Ministranckich Zastępów. A każdy stołek, funkcja, prezesurka to okazja, żeby wypierdywać pod niebiosa podniosłe bzdury z byle powodu. Sławny odezwami, jestem z wami! Ja, Bukowski. Pomnikomaniak krakowski.
andrzejhahn32020.02.8 22:04
czyli katolickie zj........eby wierni ciemnocie i zacofaniu
ja2020.02.18 14:00
Więc może pochwalisz się co osiągnąłeś w życiu , gdzie pracujesz ile masz dzieci , jakie studia skończyłeś ? Porównamy ze mną takim katolickim wierzącym człowiekiem , który ponoć żyje w zacofaniu
Waldek2020.02.8 20:31
Panie Bukowski,harcerz ponoć nie pije alkoholu
ja2020.02.18 13:59
Ale Skaut to nie Harcerz
guess who 2020.02.8 18:02
Sąd uznał, że wrocławska i bydgoska kuria muszą wypłacić wspólnie 300 tys. zł mężczyźnie, który był molestowany i gwałcony przez byłego księdza Pawła Kanię. Wrocławska kuria odpowiada, że zastosuje się do prawomocnego orzeczenia sądu.
posłali i za to nigdy nie odpowiedzieli2020.02.8 18:13
Następny który posłaby młodych na śmierć.
Pati2020.02.8 20:44
....who...!! Skończ w koncu ! Zamknij się łaskawie ! Przecież ten wpis już jest w innym art.! ILE MOŻNA WYTRZYMAĆ??
Barbar2020.02.9 6:58
To taki rodzaj obsesji? Czy perwersyjnej radości na samo wyobrażenie reakcji "katoli"? Moja reakcja: pomodlę się za ciebie