Jerzy Bukowski: Szykuje się burza pod Wawelem - zdjęcie
24.10.19, 09:30fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Jerzy Bukowski: Szykuje się burza pod Wawelem

63

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz przewodniczący lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec zaproponował usunięcie z kapituły Medalu Cracoviae Merenti metropolity krakowskiego (obok niego zasiadają w niej prezydent podwawelskiego grodu i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Aby pozbyć się z tego gremium księdza arcybiskupa profesora Marka Jędraszewskiego, którego bojkot zapowiedział już wcześniej za obronę przez niego skazanego za pedofilię byłego metropolity Sydney i prefekta Sekretariatu do Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej kard. George’a Pella, Jaśkowiec zaproponował, żeby w skład kapituły wchodziło oprócz prezydenta i rektora dwóch przedstawicieli świata nauki oraz jeden środowisk twórczych wskazanych przez Komisję Kultury RMK.

- Uważam, że ze względu na bardzo kontrowersyjne wypowiedzi i działania poniżające ludzi o innych poglądach abp Marek Jędraszewski nie powinien zasiadać w kapitule najważniejszego, honorowego odznaczenia przyznawanego w Krakowie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dodając, że chodzi mu o całokształt wypowiedzi i działań metropolity, m.in. o jego wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych, relatywizowanie pedofilii oraz sposób zwolnienia pracownic Kurii.

Na ten pomysł zareagował natychmiast wiceprzewodniczący Rady Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości pisząc na Facebooku:

Dominikowi Jaśkowcowi nie podobają się poglądy abpa Jędraszewskiego, dlatego chce go wyrzucić z komisji medalu Cracoviae Merenti. Dodatkowo chce wprowadzić politycznie wybieranych członków, w tym jednego przez samego siebie.

Jaśkowiec chce też, aby medal został przyznany „Tygodnikowi Powszechnemu” za wkład w rozwój krakowskiej kultury i niezłomne propagowanie idei kościoła otwartego. Wiadomo zaś, że to czasopismo nie cieszy się sympatią Kurii Metropolitalnej w jej obecnym składzie personalnym.

Szykuje się polityczna burza pod Wawelem.

Jerzy Bukowski

Komentarze (63):

marianl2019.10.25 10:34
Mały człowiek = pełne pogardy wypowiedzi - brak jakiegokolwiek poszanowania dla drugiego!
andrzejhahn32019.10.24 22:49
bukowski ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj
gosc2019.10.24 19:09
Przeciwnicy Kościoła nie mają prawa głosu w sprawach Kościoła. Wiec lepiej niech sie nie wypowiadają bo nie znają zasad wiary!!!!
Lennon2019.10.24 19:07
Nie chcą gościa to nie chcą. Wielkie mi halo.
Grażyna2019.10.24 14:02
I to ma być ta tolerancja. Boże miej w opiece biskupa Marka.
Jarek2019.10.24 19:32
santo subito!!
aaa2019.10.24 13:44
Jaśkowiec to homoseksualista?
Wowa2019.10.24 13:35
kard. George’a Pella został skazany na podstawie jednego zeznania bez świadków w bardzo nieprawdopodobnych okolicznościach. Można sobie poszukać dokładniejszych informacji po angielsku jak ktoś chce.
Jarek2019.10.24 13:40
@ Wowa To złóżcie razem z Jędraszewskim apelację.
Przeciw kretynom2019.10.24 14:20
A ty razem z innymi pedałami odpieprz się od Kościoła.
ZERRO2019.10.24 15:28
Pedał to jest abp. Paetz a pedofil Kardynał Pell, obydwaj tkwią w Kościele jak filary.
dfsghn2019.10.24 13:45
Jakoś większe mam zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, niż do krakowskiego bislupa... To chyba oczywieste :)
Przeciw kretynom2019.10.24 14:19
Oczywieste jest, że nie mam nawet krzty zaufania do australijskiego wymiaru sprawiedliwości. To akurat tam chcą karać księży za dotrzymywanie tajemnicy spowiedzi. Nie mam też żadnego zaufania do rewelacji podawanych przez antykatolickie media. To z pewnością oczywiste :)
s&p2019.10.24 19:25
Nie jest to oczywiste! Australijski wymiar NIEsprawiedliwości nadużył swoich kompetencji w sprawie kard. Pella. https://wpolityce.pl/kosciol/441933-czy-abp-jedraszewski-slusznie-uwaza-kard-pella-za-ofiare
Jarek2019.10.24 19:30
do kretyna "To akurat tam chcą karać księży za dotrzymywanie tajemnicy spowiedzi." I prawidłowo - wg prawa stanowionego nawet w Polsce, jeśli wiesz o popełnieniu przestępstwa, musisz zgłosić inaczej z automatu stajesz się współwinnym. Nie wiem czy Australia podpisała umowę konkordatową, jeśli nie, to księża i biskupi mogą opuścić Australię jeśli się im tam nie podoba. Po co ten larum? Tajemnica spowiedzi - jakoś zaraz po ogłoszeniu dogmatu o spowiedzi usznej na początku XIII w. nie przeszkadzało jej niedochowywanie - stosów św. inkwizycji nagle przybyło. Super wiedzieć, że ktoś zabił, zgwałcił, ukradł - i spać spokojnie. Zajefajne podejście do sprawy. Jakoś nie przeszkadzało proboszczom za komuny pozwalać SB montować podsłuchy w konfesjonałach.
s&p2019.10.24 22:34
Inkwizycja? oklepany, emocjonalny temat i stary jak świat wśród antyklerykałów. Jesteś protestantem, bo oni chętnie sięgają po takie inkwizycyjne „argumenty”? A może coś o protestanckiej inkwizycji, bo była niezwykle okrutna, a spowiedzi u nich żadnej NIE MA i nie było! - wieszali, torturowali, palili żywcem, szlachtowali, rzucali uznanych przez siebie heretyków na pożarcie dzikim zwierzętom, zagładzali na śmierć katolików, a ich dzieci nadziewali na rożen i piekli w obecności rodziców. W samych Niemczech inkwizycja protestancka zgładziła 100 000 istnień, co przekracza wielokrotnie liczbę ofiar katolickiej inkwizycji hiszpańskiej (uznawanej za najsurowszą). Natomiast ujawniający treść spowiedzi podlegają dekretowi o ekskomunice. "Kongregacja Nauki Wiary w celu ochrony świętości Sakramentu Pokuty oraz dla obrony praw szafarzy i wiernych chrześcijan związanych z tym Sakramentem, dotyczących znaku sakramentalnego i innych tajemnic połączonych ze Spowiedzią, na mocy specjalnej władzy udzielonej przez najwyższy autorytet Kościoła (Kan. 20), postanowiła, że: Niezmiennie pozostaje w mocy przepis Kan. 1388, że ktokolwiek nagrywa przy pomocy jakiegokolwiek urządzenia technicznego to, co w Spowiedzi sakramentalnej, prawdziwej lub symulowanej, własnej lub kogoś innego, jest mówione przez spowiednika lub przez penitenta, czy upowszechnia to za pośrednictwem środków masowego przekazu, popada w ekskomunikę latae sententiae".
Jarek2019.10.25 11:00
@ s&p ""Kongregacja Nauki Wiary w celu ochrony świętości Sakramentu Pokuty oraz dla obrony praw szafarzy ..." Nie jestem protestantem - skąd te przypuszczenia, inni tutaj podejrzewają, że jestem świadkiem Jehowy bo znam Biblię. Myśl co chcesz o mnie wolno Ci - Bóg dał Ci wolną wolę a nie Owsiak. Zapewne wiesz, że spowiedź uszna została wprowadzona dogmatem na początku XIII w. Dlaczego? - ze zwykłego wścibstwa. XII wieków po Chrystusie nagle spowiedź serca okazała się zła. Wróćmy do korzeni, czyli do Ewangelii: <Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".> Czy Chrystus nakazał "spowiadajcie"? Czy sam spowiadał? Na oba pytanie odpowiedź jest: nie. Sam odpuszczał grzechy, gdyż wiedział komu odpuścić. Co pisał Jezus na piasku jak chcieli kamienować jawnogrzesznice - grzechy, tych, którzy ją chcieli kamienować, czy ich spowiadał? Tchnął na apostołów Duch Św, aby i oni wiedzieli komu grzechy odpuścić bez spowiedzi. Tylko mi nie pisz, że pierwsi chrześcijanie na głos wyznawali swoje grzechy - kto im to bronił, nakazu nie było. Spowiedź uszna nie została ustanowiona przez Chrystusa, tylko wścibskich klechów. A tajemnica spowiedzi - to w wielu przypadkach przestępstwo. Mnie też wolno tak myśleć i mówić, mnie też Bóg dał wolną wolę. Kto nakłada ekskomunikę, Chrystus, czy urzędnik KK?
twit2019.10.24 19:13
Jeśli chodzi o kard.Pella to masz rację. Cały ten proces sądowy, poprzedzony nagonką lewackich mediów na kardynała, jest szyty grubymi nićmi. Nawet „łowcy” pedofili wśród duchownych, nie uznający żadnych kompromisów, uważają, że kard. Pell jest niewinny, bo tak jak wspomniałeś, oskarżenie opiera się wyłącznie na jednym świadectwie, które jest niewiarygodne. Popularny felietonista australijski niejaki Bolt napisał, że „choć nie jest katolikiem, ani nawet chrześcijaninem, to musi uczciwie przyznać, że przytłaczające dowody świadczą o niewinności hierarchy i według niego skazany dostojnik nie jest wcale pedofilem, lecz kozłem ofiarnym.” Okazuje się też, że drugi z rzekomo zgwałconych chłopców zmarł w 2014 roku z powodu przedawkowania heroiny i przed śmiercią zdążył wyznać swojej matce, że nigdy nie był wykorzystywany seksualnie. Ciekawe, że do niedawna kard Pell sprawował ważną funkcję w Watykanie jako prefekt nadzorujący finanse i administrację w Stolicy Apostolskiej, gdzie miał wykorzenić korupcję i skończyć z aferami finansowymi - a ponoć był znany ze swojej skuteczności w tych sprawach. Nie zdążył niestety, ponieważ musiał wracać do Australii na proces, dlatego w Rzymie spekuluje się, że kardynał padł ofiarą spisku.
JanP2019.10.24 13:32
Jaka burza? Wszystko rozejdzie się po kościach a niedługo Franciszek tego arcybiskupa wyśle na zasłużony odpoczynek i powoła na jego miejsce kogoś młodszego.
aaa2019.10.24 13:45
nie młodszego a niewierzącego
s2019.10.24 13:06
Burza? To raczej próba zawłaszczenia instytucji przez lewactwo. Niewierzący chcieliby wybierać wierzącym hierarchów Kościoła i modyfikować nam religię. Abp Jędraszewski to człowiek światły, oczytany, widzący więcej niż przeciętniak. Jego przekazy nie trafiają do ludzi prymitywnych, którym tylko się wydaje, że są inteligentni. Nie znają ani literatury polskiej, ani wiary katolickiej. Gdyby byli na wyższym poziomie intelektualnym nie wypisywaliby w komentarzach takich głupstw, ani nie wypowiadali niedorzeczności w mediach.
Moshe Cvel2019.10.24 12:08
Każdy kto odmawia w Polsce innemu Polakowi prawa do swobodnej wypowiedzi sądów i myśli zasługuje na potępienie. Mnie akurat wystąpienia Ks.Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego bardzo się podobają ze wszględu na ich głębię myslową oraz jasną i prostą forme przekazu. Kto jest w jakimś gremium to określaja Regulaminy , statuty i inne prawne dokumenty. Jak je zmienimy zgodnie z Prawem to będą obowiązywać nowe Regulaminy Statuty itd. Jak na razie pan "Grubasek" prowadezi raczej działalność dziennikarsko-polityczną. A powinien prowadzić działalność społeczną.
anonim2019.10.24 12:07
IDEOLOGIA NEOMARKSISTOWSKA LGBT/GENDER W NATARCIU - mają sojusznika Jaśkowica, Módlmy się bo jak naszych pasterzy atakują to co będzie z naszymi dziećmi !!!!!!!!!!!!!
Jarek2019.10.24 12:03
Już pisałem - w Krakowie będzie wielkie święto gdy Jędraszewski opuści na stałe to miasto. Impreza będzie większa niż była w Łodzi. Jędraszewskiego wychwalają tylko Ci co ich przywiozą do Krakowa.
Przeciw kretynom2019.10.24 13:05
Nieprawda, bo jak na razie, to do Krakowa tylko lgbt przywożą.
Andrzej 2019.10.24 11:16
Musimy bronić z całej siły jednego z nielicznych obrońców naszego Kościoła. Nasz Arcybiskup dał się poznać jako osoba o głębokiej wierze i idąca drogą Jezusa Chrystusa. W sprawach wiary jest człowiekiem opierającym swoje myśli i poglądy na Ewangelii. Dlatego może się nie podobać niektórym osobom świeckim czy nawet hierarchom Kościoła. Nie chce taniego poklasku. Jest przede wszystkim pasterzem Kościoła krakowskiego.
Jarek2019.10.24 12:05
hahahahaha Ominęły go czerwone szatki - Papież wie co robi. Brońcie go ile chcecie - to nie jest duchowny. Duchowni nie nawołują do nienawiści i nie bronią grzeszników.
Andrzej 2019.10.24 13:14
On nie zabiega o chwałę tu na ziemi chłopcze. Wszystkie purpury tego świata miną, także tobie, czy się komuś podoba czy nie. Wszystko przemija, nawet ludzka głupota niektórych ludzi i ich niewyparzony język
Jarek2019.10.24 13:43
@ Andrzej chłopcze. Skąd wiesz o co on zabiega? Właśnie na to liczymy my Krakusy, że Jędraszewski szybko przeminie!
Przeciw kretynom2019.10.24 14:35
Łżesz jak pies. Krakusy szanują swojego metropolitę, a tylko nieliczne łajzy go atakują.
Przeciw kretynom2019.10.24 13:07
Dokładnie tak. To jeden z nielicznych hierarchów Kościoła, który z taką stanowczością głosi pradawną i niezmienną prawdę.
DefenestracjaArcykleruchaRazemZFotelemIMedalem2019.10.24 10:44
Młodzi kleruchacze, jak Tymuś Szydło, sami już chętnie się usuwają ze zdrowego społeczeństwa, wybierają urlopy na Malediwach albo parady tęczowej równości. Niedługo zrzucą przebranie klerucha i od razu znormalnieją, przy kobiecie, dzieciach i produktywnej robocie. Tylko klero-arcy-staruchy ze złotych pałaców trzymają się foteli, funkcji, zaszczytów, kapituł i kolegiów tak kurczowo, że trzeba im upierścienione pazury rozwierać obcęgami.
anonim2019.10.24 10:59
Lecz się człowieku,póki czas ,bo może być za późno.
Jarek2019.10.24 12:08
Dużo w tym prawdy co napisał. Jaki jest stan powołań w Polsce? ("tłumy" nieprzebrane w seminariach. Księża odchodzą - czyja to wina? Obłudy w KK.
Przeciw kretynom2019.10.24 13:09
Nie. To wasza wina i zdacie z tego sprawę. To jedyna rzecz, której możesz być pewien. Umrzesz jak każdy i staniesz przed sędzią jak każdy. Drżyj.
gewaf2019.10.24 13:51
A czy to nie jest tak, że to bóg daje do kapłaństwa powołanie? Skor mniej ich powołuje, znaczy mniej mu ich potrzeba... czy nie tak?
Przeciw kretynom2019.10.24 14:23
O mądrala! jak ja lubię :). No to odpowiedz mi mądralo na to: To Bóg powołuję każdego do świętości, jedni to powołanie przyjmują inni nie. A ty? Wziąłeś sobie do serca powołanie do świętości? Nie wygląda. Pomądrzysz się jeszcze?
ZERRO2019.10.24 10:12
Z życiorysu arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zamieszczonego na stronie Archidiecezji Krakowskiej zniknęły dwa kontrowersyjne nazwiska. W biogramie duchownego nie przeczytamy już o abp Juliuszu Paetzu oskarżonym o molestowanie kleryków, ani o abp Marianie Przykuckim, który miał ukrywać księży pedofilów. Od pierwszego abp Jędraszewski otrzymał święcenia biskupie. Drugi był współkonsekratorem.
s2019.10.24 12:58
I co z tego? Czy to wina Jacka Kurskiego, że ma brata michnikoida?
ZERRO2019.10.24 15:45
To z tego że jest owocem Homopedofilskiej Mafii w Kościele.
tremolo2019.10.24 10:09
Towarzysz Jaśkowiec na froncie jedynie słusznej walki z klerykalną reakcją. Ale to już było...
xx2019.10.24 10:02
Po co mają się ścierać różne poglądy skoro można po prostu wywalić niewygodnych, w imię lewackiej tolerancji i różnorodności oczywiście.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.24 10:42
Jędraszewski nie powinien być usuwany z kapituły - powinien być kopniakiem wyrzucony "na zbity pysk" - za podjudzanie wiernych, za mowę nienawiści w kierunku ludzi obdarzonych przez naturę mniejszościowymi orientacjami seksualnymi. Trzymanie go w kościele - jest natomiast wewnętrzną sprawą kościoła.
Przeciw kretynom2019.10.24 12:26
A ja myślę, że kopem w dupę powinno się wywalić ciebie, debilu. Prawda głoszona przez abp. Jędraszewskiego jest solą w oku lewactwa, czyli szkodników społecznych.
wfqeaed2019.10.24 13:43
Ten pan powinien zniknąć z przyczyn estetycznych...
Przeciw kretynom2019.10.24 14:15
Ura-Bura? Zgadzam się.
Wojtek Polak2019.10.24 14:34
''za mowę nienawiści w kierunku ludzi obdarzonych przez naturę mniejszościowymi orientacjami seksualnymi {zboczeńcy i dewianci}'' o tuż natura nie tworzy zboczeńców bo natura nie dąży do samo zniszczenia.
BabaJaga2019.10.24 10:00
Gdyby Kościół miał więcej takich biskupów frekwencja na lekcjach religii spadłaby do zera.
Moshe Cvel2019.10.24 12:10
Wprost przeciwnie Ks.Arcybiskup Jędraszewdki jest profesorem z ogromnym i wartościowym dorobkiem naukowym zna sie na tym co mówi i jest świetnym duszpasterzem.
janie2019.10.24 15:52
Przypominan Kpinomira - kompromitacja
Andrzej Malik2019.10.24 9:59
...ale jaka burza? Jędraszewski traktowany jest jako ciało obce...
Przeciw kretynom2019.10.24 13:16
Jest solą w oku lewactwa. Przypominanie grzesznikom, że grzeszą, przyprawia ich o drżenie. Klasyczny syndrom wyparcia, jak zamykają oczy, to myślą że potwór znika. Nie znika. Grzech jest nadal grzechem i zgorszeniem dla tych najmniejszych.
janusz2019.10.24 9:45
gdyby kosciol mial wielu takich biskupow satanizm i sodomia sponsorowane przez sorosa zostalyby dawno wymiecione z polski
sarenka2019.10.24 10:29
a czarownice bysmy znowu na stosach palili:)….ku uciesze wszystkich Januszow i calej reszty gawiedzi:)
Przeciw kretynom2019.10.24 12:23
To prawda. Wy protestanci zawsze paliliście czarownice, a my katolicy nie mieliśmy na to wpływu. Co będziecie robić teraz, to wasza sprawa.
geanx2019.10.24 13:48
Taki quiz - kto napisał "Młot na czarownice"? I do jakiego należał katolickiego zakonu? Aleś się podłożył :):):)
K.K.2019.10.24 14:00
Nie odróżniasz pisania od palenia? Aleś się wygłupił:(:(:(
gewaf2019.10.24 20:05
Na podstawie tego podręcznika przez dwieście lat palono czarownice. Zaczyna się od słów...
Przeciw kretynom2019.10.24 13:14
Jest solą w oku lewactwa. Przypominanie grzesznikom, że grzeszą, przyprawia ich o drżenie. Klasyczny syndrom wyparcia, jak zamykają oczy, to myślą że potwór znika. Nie znika. grzech jest nadal grzechem i zgorszeniem dla tych najmniejszych.
axjnrgaed2019.10.24 13:42
Grzech, w rozumieniu KK, nie istnieje, niezależnie od stanu oczu... Istnieje za to dobro i zło moralne. Tego drugiego w KK więcej niż pierwszego...
K.K.2019.10.24 14:06
Rzecz w tym, że lewactwo nie uznaje obiektywnych kategorii. Nie ma więc według lewactwa obiektywnie stwierdzanego zła oraz dobra. O czym więc waść prawisz?
Przeciw kretynom2019.10.24 14:14
O własnym urojeniu, jak nic. Kolejny oświecony, co to wie, co istnieje, a co nie. Kolejny kretyn zdemaskowany. :)
gewaf2019.10.24 20:04
Dla objaśnienia świata hipoteza boga jest zbędna. Zatem wsystkie legendy z nim związane i na nich oparte poglądy, w tym poglądy na tzw. grzech, są nieuprawnione. To takie proste... :)