Jerzy Bukowski: O tym jak ,,parszywieńki Zachód'' zdradził Polskę - zdjęcie
03.09.19, 07:05Keating G. (Lt), War Office official photographer (via Wikipedia, domena publiczna)

Jerzy Bukowski: O tym jak ,,parszywieńki Zachód'' zdradził Polskę

10

O tym jak „parszywieńki Zachód” zdradził Polskę

Dzisiaj przypada 80. rocznica wypowiedzenia przez Francję i Wielką Brytanię wojny III Rzeszy Niemieckiej. 3 września 1939 roku faktycznie rozpoczęła się II wojna światowa i sprawdziły prorocze słowa Józefa Piłsudskiego, które wypowiedział do najbliższych współpracowników niedługo przed śmiercią: „Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!”.

Pierwszemu Marszałkowi Polski chodziło oczywiście o zachowywanie równowagi pomiędzy dwoma odwiecznymi wrogami, czyli Niemcami i Rosją. Doskonale zdawał sobie sprawę, że nie da się na dłuższą metę - jak zwykł mawiać - „siedzieć na dwóch stołkach”, czyli utrzymywać przyjazne stosunki z oboma potencjalnymi nieprzyjaciółmi. Zastanawiał się tylko, z którego z nich najpierw spadniemy, nie dopuszczał natomiast myśli o wojnie na dwa fronty, bo - jak to obrazowo określił - oznaczała ona ginięcie „na placu Saskim z szablami w dłoni w obronie honoru narodowego”.

Wierny wykonawca jego koncepcji minister spraw zagranicznych Józef Beck starał się jak najdłużej utrzymać ów balans szukając sojuszników na zachodzie Europy. Wiedział bowiem, że tylko oni mogą stanąć w obronie Polski z czysto pragmatycznej przyczyny: aby nie dopuścić do realizacji ofensywnych planów Hitlera i Stalina, których celem miał być najpierw „bękart traktatu wersalskiego”, czyli nasz kraj, a następnie oni.

Beck konsekwentnie i stanowczo prowadził politykę zgodną z zamierzeniami Piłsudskiego. Czynienie mu zarzutu z tego, że nie sprzymierzył się z Niemcami, aby wspólnie zaatakować Sowiety, jest myśleniem ahistorycznym. W latach 30. XX wieku deklaracje poważnych mężów stanu miały jeszcze znaczenie i dlatego mógł on liczyć na wywiązanie się przez Francuzów i Brytyjczyków z ich obietnic względem Polski, chociaż w tyle głowy miał zapewne inne słowa Komendanta: „Ja nikomu prawie nie wierzę, a cóż dopiero Niemcom. Muszę jednak grać, bo Zachód jest obecnie parszywieńki”.

Obecnie można już śmiało sformułować tezę, że dla II Rzeczypospolitej nie było w 1939 roku żadnego dobrego rozwiązania. Jedyną nadzieję dla niej stanowiło to, że zachodni alianci rzeczywiście z całą mocą uderzą na Niemcy po dwóch tygodniach od ich agresji na Polskę, co z pewnością powstrzymałoby wywiązanie się Sowietów z zapisów traktatu Ribbentrop-Mołotow. Wypowiedzenie przez nich wojny III Rzeszy 80 lat temu mogło więc zostać potraktowane jako spełnienie się słów Piłsudskiego o podpaleniu świata. Niestety, w tym płomieniu na ponad pół wieku zgorzała także nasza niepodległość.

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie na stronie internetowej Radia RMF FM.

Jerzy Bukowski

Komentarze (10):

Adam2019.09.3 13:35
Patrząc jak zachowują się Polacy wcale mnie to nie dziwi. Gdyby dziś Polska została zaatakowana, nie przyłożyłbym reki do obrony tego kraju. Co więcej, odradzałbym niesienie pomocy zarówno Anglikom, jak i Francuzom. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy wyjechali z Polski nie mogac wytrzymac z tymi ludzmi!
Luzifer®2019.09.3 13:06
Skoro Najjasniejsza Pomroczna permanentnie , na kolanach, robi laske jankesom, to rowniez dzis "parszywienki" zachod olalby ten kraik dziwnych ludzi.
Olej2019.09.3 10:11
W dzisiejszej dobie ten Zachód też jest parszywieńki. Polska nie ma armii, przynajmniej w rozumieniu jak pojmują tę kwestię poważne państwa. Liczymy na USA i się możemy przeliczyć jak w 1939. Polska nie ma gwarancji odwetu atomowego jaki do niedawna mieli Niemcy i Zachód. Nasz obszar uważany jest za tzw. głębię strategiczną czyli obszar teatru wojny. Wszystkich tych durniów, którzy zmarnowali 30 lat spokoju, rozbroili państwo powinien spotkać pluton egzekucyjny. Tymczasem oni biorą milionowe emerytury i odprawy. Tak jak w planach Układy Warszawskiego i NATO za zimnej wojny. Z Polski miał pozostać lej lub atomowy stos. Tak i obecnie szykują nas na ,,całopalną ofiarę’’ Tak mówi rozsądek wobec dziejących się faktów. A fakty, które być powinny by wierzyć w słowa to; 500 tysięczna polska armia uzbrojona w stopniu zaawansowania technicznego porównywalnie z armią izraelską, turecką lub południowo koreańską. To przemysł zbrojeniowy produkujący 1 samolot, czołg dziennie, to wielowymiarowe uzbrojenie dla każdego mężczyzny i kobiety od lat 18 do 55. Wreszcie to gospodarka, której powiązania kapitałowe z USA osiągające poziom zmuszający do ich obrony. Na koniec w podsumowaniu; objęcie Polski i Europy Środkowej parasolem atomowym Zachodu i Ameryki. Tak by wreszcie Europa Środkowa była traktowana jako część kontynentu, który musi być broniony ze względu na konieczność ekonomiczną i polityczną niezbędną aby Zachód przetrwał. Aby ten warunek był spełniony Polska musi być wartością mierzoną miliardami amerykańskich aktywów kapitałowych, inwestycji i zaangażowania gospodarczego w całą Europę Środkową.
Szendzielarz2019.09.3 8:55
dzisiaj jest już "parszywy"
Pyjter2019.09.3 8:35
1. Od 1934 Polska współpracowała z Niemcami odrzucając propozycje Francji i Anglii. 2. Wspólnie z Niemcami Polska dokonała rozbioru Czechosłowacji w 1938r. 3. Niemcy nie chciały atakować sojusznika Polski lecz Francję. 4. Ciekawe czy Polska zaatakowała by Niemcy w przypadku wcześniejszego ataku Niemiec i czy Polacy gineliby za Paryż ?. To a pro po polskiej narracji historycznej znanaj tylko w Polsce. Cały świat zna inna historię.
Darek2019.09.3 8:47
Drogi Pyjter o co Ci chodzi w twoich pytaniach bo trudno doszukać się sensu? Poczytaj trochę więcej książek historycznych w których znajdziesz odpowiedzi na dręczące Cię pytania. A powiedz o co Ci chodzi że Polska odrzucała propozycję Anglii i Francji i w jakiej dziedzinie współpracowała z Niemcami? A zupełna katastrofa to pkt3 O CO CI CHODZI? A to ostatnie Twoje zdanie, to weź je usuń bo wstyd sobie robisz
Adrian2019.09.3 10:41
Ktore konkretnie ksiazki Dareczku? Moze: Gorski: Wrzesien 39, Moze: Michulec: Ku wrzesniowi Moze Lojek i jego kalendrza historyczny? No dalej Dareczku, popisz sie!
Pyjter2019.09.3 12:20
1. Hitler zamierzał wziąść odwet na Francji za wojnę światową i potrzebował sojusznika ze wschodu.Po co mu biedna Polska Francja była o wiele bogatsza. Francja i Anglia zwracały się do Polski o pomoc w sprawie Czechosłowacji, wcześniej jeszcze w 1920 o pomoc w rozbiciu bolszewików. Piłsudski wołał Rosję Radziecką.Plan ataku na Polską został sporządzony dopiero w 1939r. po nieudanych negocjacjach w sprawie korytarza i Gdańska. howgh
otto2019.09.4 1:07
Jak rozumiem Łubianka jest dla ciebie całym śiwatem. Współczuję, tawariszcz..
polak2019.09.3 8:00
francuzi i anglicy winni parcytypować w wypłaceniu odszkodowania za śmierć 60 mil. ludzi w II wojnie światowej ich tchórzalskie podejście do wojny tak się skończyło .z nimi podpisywanie jakichś porozumięć to jakaś katastrofa. oni Polaków mają tam gdzie tuSSk