Jerzy Bukowski: Maseczki, dyscyplina, wolność - zdjęcie
07.05.20, 10:40Screenshot Youtube - ipn kraków

Jerzy Bukowski: Maseczki, dyscyplina, wolność

9

Maseczki, dyscyplina, wolność

Opinie na temat sensowności noszenia - podczas pandemii koronawirusa - w miejscach publicznych maseczek zakrywających usta i nos są na całym świecie podzielone, podobnie jak w każdej sprawie interesującej ogół społeczeństwa. Jedni posłusznie stosują się do zaleceń w tej materii, inni nie chcą się im podporządkować nawet pod groźbą zapłacenia wysokiej grzywny.

W Polsce zdecydowana większość osób nosi maseczki, chociaż nie wszyscy nakładają je prawidłowo; z pewnością podobnie jest też z ich ściąganiem, chociaż szeroko rozpowszechnione są instrukcje dotyczące tej kwestii (analogiczne dotyczą odpowiedniego zdejmowania rękawiczek).

Jest to budujące zjawisko, ponieważ nasi rodacy są z natury przekorni, nie lubią więc realizować żadnych odgórnych nakazów widząc w nich przede wszystkim zamach na swoją wolność tudzież na prawa człowieka i obywatela. Takie mamy historyczne dziedzictwo, głównie z okresów zaborów i okupacji. Bojkotowanie zarządzeń obcych nam władz stanowiło przecież przez wiele dziesięcioleci jeden z przejawów patriotyzmu.

Obowiązek noszenia maseczek nie ma jednak nic wspólnego z polityką, a tym bardziej z walką o niepodległość, ma nas jedynie uchronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nieprzestrzeganie go śmiało można utożsamić z lekceważeniem zdrowia własnego i mnóstwa osób, z którymi się codziennie stykamy (chyba że ktoś pozostaje w izolacji lub na kwarantannie konsekwentnie przestrzegając ich zasad).

Ilekroć widzę na ulicy, w sklepie, w tramwaju czy w autobusie człowieka nie przysłaniającego twarzy, tylekroć widzę w nim nie reprezentanta obywatelskiego nieposłuszeństwa, ale skłaniającego się ku anarchii i warcholstwu nieodpowiedzialnego rodaka.

Jerzy Bukowski

Komentarze (9):

AAAtomek2020.05.18 12:59
Brawo Bodakowski! "Ilekroć widzę na ulicy, w sklepie, w tramwaju czy w autobusie człowieka nie przysłaniającego twarzy, tylekroć widzę w nim nie reprezentanta obywatelskiego nieposłuszeństwa, ale skłaniającego się ku anarchii i warcholstwu nieodpowiedzialnego rodaka." Tutaj przykłady: www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25860818,bez-masek-rekawiczek-w-grupie-internauci-krytykuja-postawe.html www.se.pl/wiadomosci/polityka/jaroslaw-kaczynski-modlil-sie-na-grobie-mamy-pokonal-wlasne-slabosci-zdjecia-aa-HRjL-vWpR-6EqK.html
Kargul2020.05.7 22:31
Nie nosze maseczki, bo to nie pomaga W NICZYM.
violencja2020.05.7 21:28
buuuuuuuuuuuuuuu, reprezentant obywatelskiego nieposłuszeństwa-te maseczki nic nie chronią , wirus jest mniejszy od splotów tej tkaniny w maseczce , jaka jest gwarancja higieny?Kto pierze te maseczki co chwilkę, w wysokich temperaturach?!Co ze sterylizacją. Noszę to coś , bo boję się kar finansowych , ale gdzie tylko można odsłaniam swoje drogi oddechowe, bo mi duszno , nie wiem jak będzie z nami jak przyjdą upały , chowam się wszędzie jak można I jeszcze o bliskości rodzinnej...:(członkowie rodziny-dzieci i małżonkowie przebywają w swojej bliskości , ale już w terenie ogólnodostępnym nie można/Śmieszne , głupie zarządzenia . Z mężem , z którym śpię w małej sypialni , i z którym spożywam posiłki oraz wykonuję wiele prac razem -nie mogę iść po ulicy razem-więż ulega degradacji. Chory Pis
Cierpliwy..2020.05.7 20:41
Gdzieś w PRL też słyszałem o warchołach. No ,ale to chyba Urban w stanie wojennym stosował taką socjotechnikę.
Agnie2020.05.7 18:07
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.05.7 12:53
Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, szczepionki co "morduja", CO2, CHEMTRAILS, innymi słowy jest to FAKE SHIT. A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS! Pamietaj: SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ!
anonim2020.05.7 12:48
Tak dla przypomnienia wypowiedż pana Szumińskiego w sprawie maseczek https://www.youtube.com/watch?v=EkzkM2Twv1M
st2020.05.7 11:08
Puknij się w czerep.
anonim2020.05.7 12:22
A co z własnym zdrowiem. jeżeli ktoś nie może nosić z powodów zdrowotnych to ma zabić się dla ideii ,bo jak taki ktoś jak pan nazwie go inaczej anarcistą ,albo warchołem ,skąd pan wie czy ten człowiek bez maseczki nie jest chory . Pan Szumiński sam nie nosi ,bo ma alergię ,wielu ludzi ma alergię i inne schorzenia ,które utrudniają oddychanie i maseczki im bardzo szkodzą ,młodzi ludzie też chorują i też nie wszyscy mogą nosić .