W obecnych czasach zapadalność na nowotwory rośnie. Ma to związek ze skażeniem środowiska, przetworzeniem żywności, stosowaniem pestycydów i przede wszystkim źle skomponowaną dietą. Spożywamy za duże ilości mięsa, szczególnie wędlin będących źródłem rakotwórczych substancji azotowych. To jeden z przykładów dowodzący, że nowotwory są bezpośrednio związane z naszą dietą - informuje fakt.pl.

Oto niektóre antyrakowe propozycje do spożycia i do wypicia.

Antynowotworowe działanie herbaty zielonej

Herbata zielona jest bogata w polifenole (katechiny - zwłaszcza epigalocatechin galusan), które ograniczają rozwój naczyń krwionośnych potrzebnych nowotworowi do wzrostu i tworzenia przerzutów. Jest również silnym przeciwutleniaczem, gdyż aktywuje w wątrobie enzymy eliminujące toksyny z organizmu oraz przyspiesza samoistną śmierć komórek rakowych. Czarna herbata w odróżnieniu od zielonej poddawana jest procesom fermentacji, które niszczą znaczną część polifenoli.

Warzywa krzyżowe

Różne rodzaje kapusty (brukselka, kapusta, brokuły, kalafior) zawierają sulforafan i indolo - 3 carbinole, silne związki przeciwrakowe. Co bardzo ważne gotowanie niszczy powyższe substancje. Najlepiej więc dusić te warzywa krótko po przykryciem, mieszając z niewielką ilością oliwy z oliwek.

Czosnek, cebula, por i szczypiorek

Czosnek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Już w 1858 roku Ludwik Pasteur odkrył jego właściwości bakteriobójcze. W czasie pierwszej wojny światowej szeroko stosowano go na bandażach do zapobiegania infekcjom. Nie mając antybiotyków, sięgali po niego w takich ilościach, że czosnek zaczęto nazywać „ruską penicyliną".

Jarzyny i owoce bogate w karotenoidy

Marchew, cukinia, dynia, ziemniaki (bataty), morele, buraki oraz wszystkie owoce i warzywa o jasnym zabarwieniu: pomarańczowym, czerwonym, żółtym i zielonym - zawierają witaminę A i likopen, który to dowiódł skuteczności w ograniczeniu wzrostu kilku rodzajów raka, między innymi złośliwych, takich jak glejak.

Antynowotworowe działanie pomidorów i sosu pomidorowego

Pomidory są źródłem likopenu (czerwony barwnik). Badania potwierdzają, że ta substancja przedłużyła życie mężczyznom chorym raka, którzy przynajmniej dwa razy w tygodniu spożywali sos pomidorowy w czasie posiłku. Likopen z pomidorów wyzwala się pod wpływem obróbki cieplnej - czyli trzeba je po prostu ugotować.

Antynowotworowe działanie soi

Soja jest źródłem izoflawonów, które blokują stymulację komórek nowotworowych przez estrogeny i testosteron. Badania wśród Azjatek dowodzą mniejszą częstotliwość zachorowań na raka piersi u tych które spożywają soję od wieku dojrzewania. Działanie antynowotworowe soi nie dotyczy jednak suplementów żywnościowych, dowiedziono, że te pogarszają stan kobiet chorych na pewne rodzaje raka piersi. Działanie antynowotworowe dotyczy tylko soi spożywanej jako pokarm.

Antynowotworowe działanie ziół i przypraw

Rozmaryn, tymianek, oregano, bazylia i mięta mają również działanie przeciwnowotworowe. Zawierają olejki z rodziny terpenowych, które sprzyjają obumieraniu komórek rakowych, ograniczają ich rozwój, blokują działanie enzymów, których potrzebują do zaatakowania otaczających tkanek, np. rozmaryn zawiera karnozol, który jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Dowiedziono również jego zdolność do wzmacniania skutków niektórych chemioterapii. Również pietruszka i seler są źródłem apigeniny która wykazuje takie samo działanie przeciwnowotworowe.

Antynowotworowe działanie kurkumy i curry

Kurkuma (składnik żółtego curry) jest silnym środkiem przeciwzapalnym, wspomaga również naturalną śmierć komórek rakowych i zapobiega podobnie jak herbata zielona „rozwojowi" nowotworu. Co bardzo istotne, aby kurkuma została przyswojona przez organizm musi zostać zmieszana z czarnym pieprzem i papryką oraz rozpuszczona w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym bądź lnianym. W dostępnych mieszankach - curry, kurkuma stanowi jedynie 20%, dlatego też lepiej kupować kurkumę.

Antynowotworowe działanie kwasów tłuszczowych omega-3

Źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są głównie tłuste ryby, oraz m.in. siemię lniane. Kwasy te ograniczają rozrost wielu rodzajów komórek rakowych (płuc, piersi, okrężnicy, prostaty, nerek). Badania potwierdzają, że zagrożenie rakiem jest znacznie mniejsze u tych osób, które jedzą ryby co najmniej dwa razy w tygodniu. Należy zaznaczyć, że większe ryby, ze względu na wyższe miejsce w łańcuchu pokarmowym są bardziej zanieczyszczone m.in. rtęcią, dioksynami i innymi szkodliwymi substancjami. Najlepiej więc sięgaj po sardele, małe makrele i sardynki, ale w zalewie z oliwy z oliwek, a nie z oleju słonecznikowego (zawiera on za dużo kwasów tłuszczowych omega-6). Mrożenie ryb wpływa na stopniowe zmniejszanie zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Antynowotworowe działanie czerwonego wina

Czerwone wino jest doskonałym źródłem polifenoli, najlepiej poznany jest rezweratrol. W winie jest znacznie większa zawartość polifenoli, aniżeli w soku winogronowym, gdyż wydzielają się one w czasie fermentacji. Pochodzą, ze skórek i nasion winogron, dlatego też białe wino zawiera ich zdecydowanie mniej aniżeli czerwone. Rezweratrol chroni komórki przed starzeniem, może również spowalniać raka we wszystkich trzech fazach rozwoju. Zaleca się wypijanie jednego kieliszka wina czerwonego dziennie w celach profilaktycznych.

Antynowotworowe działanie gorzkiej czekolady
Gorzka czekolada o działaniu antynowotworowym to taka, która zawiera ponad 70% kakao. Jest bogata w przeciwutleniacze i polifenole. Co ciekawe tabliczka czekolady ma ich dwa razy więcej niż lampka czerwonego i prawie tyle samo co filiżanka prawidłowo zaparzonej zielonej herbaty. Spożycie 2 - 3 kostek dziennie skutecznie łagodzi apetyt, nie wnosi dużej ilości kcal, jest doskonałym źródłem magnezu i co wcześniej wspomniane działa antynowotworowo.

Więc zmień swoją dietę i zwalczaj potencjalnego raka!

mm

Fakt.pl