Jędraszewski: Pamięć o Smoleńsku to nasz obowiązek narodowy - zdjęcie
16.08.17, 08:20Fot. Youtube

Jędraszewski: Pamięć o Smoleńsku to nasz obowiązek narodowy

"Odnosi się wrażenie jakby nas też chciano doprowadzić do takiej fałszywej amnezji, zapomnienia o rzeczach, które powinny stanowić trwałą tkankę naszej narodowej i państwowej także pamięci" - mówił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w "Gościu Wiadomości" w TVP, odnosząc się do kwestii miesięcznic smoleńskich i towarzyszących im ostatnio kontrmanifestacji.

"Przypomina mi się, jak moi koledzy księża podczas stanu wojennego byli prześladowani przez SB, dlatego że mieli odwagę podczas mszy świętej modlić się za internowanych, uwięzionych członków parafii. Nie wolno było o nich pamiętać, nie wolno było o nich mówić" - mówił arcybiskup, nawiązując do protestów urządzanych w dniach miesięcznic przez środowiska nieprzychylne rządowi.

Jędraszewski podkreślał, że pamięć o tych, którzy zginęli w Smoleńsku to nasz narodowy obowiązek. Dodawał, że to kwestia pamięci o Polsce i reprezentantach narodu i społeczeństwa polskiego.

"Polska ze swoją tradycją, przywiązaniem do wolności i demokracji, a także wartości chrześcijańskich „nie pasuje” pewnym ludziom odpowiedzialnym za kształt współczesnej Europy" - stwierdził metropolita krakowski.

przk/tvp.info