Jarosław Gowin: Kard. Dziwisz hamował wyjaśnienie oskarżeń wobec abpa Paetza - zdjęcie
14.11.20, 13:33Fot. screenshot - YouTube (Radio ZET)

Jarosław Gowin: Kard. Dziwisz hamował wyjaśnienie oskarżeń wobec abpa Paetza

23

Wicepremier Jarosław Gowin skomentował w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM wątpliwości dot. kard. Stanisława Dziwisza, które pojawiły się po emisji reportażu „Don Stanislao” w TVN24. Według reportażu osobisty sekretarz św. Jana Pawła II miał brać udział w tuszowaniu nadużyć seksualnych duchownych na całym świecie.

W ocenie wicepremiera Jarosława Gowina, kard. Stanisław Dziwisz powinien stanąć przed kościelnym trybunałem, aby wyjaśnić wydarzenia zaprezentowane w reportażu TVN24, ale również inne wątpliwości dot. jego osoby. Gowin wskazał m.in. na własne doświadczenie starań podejmowanych w celu odwołania abpa Juliusza Peatza, którym kard. Stanisław Dziwisz miał stawiać opór.

- „Okoliczności, na które wskazuje ten film i wcześniejsza książka, i wiele innych wydarzeń, których część pamiętam z własnej biografii, bo byłem jedną z osób, które doprowadziły do odwołania arcybiskupa Juliusza Paetza, wtedy w naszych działaniach często napotykaliśmy na mur oporu ze strony instytucji kościelnej. Kluczową cegłą w tym murze był ówczesny sekretarz św. Jana Pawła II” – powiedział szef Porozumienia w RMF FM.

Podkreślił, że wyjaśnienie roli kard. Stanisława Dziwisza w tuszowaniu nadużyć seksualnych księży jest konieczne również ze względu na pamięć o św. Janie Pawle II.

- „Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz musi stanąć w prawdzie przed stwórcą, przed Panem Bogiem. Dlatego że te całe wydarzenia rzucają cień na osobę, w moim przekonaniu nieposzlakowaną, na osobę Jana Pawła II. I wyznanie prawdy należy się pamięci Ojca Świętego, ale także ono się należy tym wielu wspaniałym siostrom zakonnym, zakonnikom czy księżom, których spotkałem na swojej drodze i których uważam za najlepszych ludzi, jakich znam” – mówił polityk.

kak/rmf24.pl

Komentarze (23):

Jan Radziszewski2020.11.16 1:30
Już na dniach Prześwietlenie Sumień tj Ducha św a więc Bóg cię osądzi już wkrótce bo i Reż. Sekielski zdechł z tego powodu 10.10 2020 zgodnie z Zapowiedzią Pana i Boga "Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko ++ - skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. ++ Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? +++ - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020.-
Jan Radziszewski2020.11.15 12:57
Ci, co dali się omamić fałszywą potęgą diabła i nie mają z tego tytułu wyrzutów sumienia, jak określa się, na własnej skórze poznają, czym są piekielne tortury, czekające ich w jego towarzystwie. + Nie tylko, że razem będą współdzielić z nim niewyobrażalne męki, lecz również będą przez niego torturowani, proporcjonalnie do ich zasług dla piekła, tj. do swoich przysług wyświadczonych mu za życia. + Złe duchy zawsze pełne są wszelkiej nienawiści, zawiści, piją ją jak wodę. . + Dlatego szatan nie rozpoznaje tych wielkich, znaczących zasług tych, co dla niego pracowali na ziemi, a nawet z swojej przewrotności, traktuje ich gorzej niż innych, . * Ponieważ również proporcjonalnie wrosły jego męki w piekle, tj. tego diabła lub diabłów, który skusił do grzechu, którzy skusili do złego, namówił do grzechu, namówili do zła, dokonując dzieła diabelskie, wykonując plan piekła, sprawiając, że ten wybraniec zła potępił się
Jan Radziszewski2020.11.15 12:56
ABp Paetz nie jest pedofilem - a oskarżał go kleryk pełnoletni który tez ma pełną świadomość swojej winy jako Sodomity tak ostatnio propagowanej przez GW i inne lewackie piśmidła - i dodam pod wpływem wice-rektora Seminarium który liczył szantażując Abp że zostanie Bp i gdyby była to prawdziwa Prawda toby nie opuścił stanu Kapłańskiego i Niech nie liczy G W że ich redaktorzy w NIEBIE BUDIET - bo już dawno w PIEKLE mają miejsce zaklepane u swojego cezara /J 19,15) Ojciec kłamstwa /8,44) ich przygarnie na pewno, bo już im przygotował odpowiednie do win miejsce wiecznej kary
Da2020.11.15 9:24
Gowin Ty zdrajco-w ważnych sprawach zawsze podkładasz ogień!
Sebastian2020.11.14 19:04
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
Japa2020.11.14 19:24
Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji " A to ciekawe . Pan " Sebastian " sprawdził prawdziwość ? A niby jak.Był naocznym świadkiem tych bezeceństw ?
Jan Radziszewski2020.11.15 13:10
żydzie w tym pedofilskim Interesie żydów NIKT nie przebije bo ją mają nakazane najwyższym Prawem Najświętszego jakoby Talmudu tzn Prawem ważniejszym niż PISMO św ST -- + -- Co rodzynki diabła myślicie, że żydzi to jedyni sprawiedliwi i w tym względzie zachowują się inaczej tzn zgodnie normami obyczajowymi ? Talmud księga ważniejsza niż PISMO św. tak uczy ! +++ "Trzyletnia córka goja /nie żyda/ może być gwałcona przez żyda " (Aboda Sarah 37a.) +++ "żyd może gwałcić dziewczynę nie żydówkę, ale nie może jej poślubić" /Gad . Shas. 2..2.) +++ "żyd może nadużywać nie żydówkę udając wb niej , że to jest normalne" /Maimonides Jak Chaseka 2,2. +++ żyd może robić z nie- żydówką, co mu się tylko podoba! Może ją traktować jak kawałek mięsa (Nadarine 20, B.) +++ żyd może gwałcić, oszukiwać, i fałszywie przysięgać , ale to musi robić tak aby jego czyn nie wyszły na jaw , i aby Izrael z tego powodu nie ucierpiał ( Schulchan Aruch Jore Dia)
man.of.Stagira2020.11.14 16:58
ULICA, kaplica i zagranica. Ot, co..
Anonim2020.11.15 6:30
Ładnie powtarzacie komunistyczne hasła. Macie w tym wprawę, towarzyszu.
Obywatel2020.11.14 16:23
Za zgoda Kard. S. Dziwisza na Wawelu spoczywa Prezydent L. Kaczynski z zona Maria'
A Goownin nie podejmował spraw prowadzących2020.11.14 16:12
do reżyserów, polityków, celebrytów, aktorów, oficerów policji i wojska, nauczycieli itd. A może podejmował ? Może się mylę? Jeśli TAK, to PRZEPRASZAM.
Alojzy Cedzidło2020.11.14 16:12
No i mamy nowego misjonarza walczącego z chorobą kościoła .Jakie ambicje ma ten nasz pan Gowin ? Albo głupi i nie widzi klimatu obecnej walki z kościołem , pomagając swoją mową tym , którzy akurat po swojemu pojmują " uzdrowienie " kościoła, albo świadomie .......... łHmmmm Może już latem wywinął fikoła {iS-owi
Jarek2020.11.14 17:16
Drogi "Alojzy" daruj sobie wycieczki. Że tak powiem, nie wiesz nic w temacie, to siedź cicho. Tak się składa, że robi się dużo złego wokół JPII. I to za sprawą Dziwisza. To o czym mówi Gowin odnośnie Paetza, to prawda. Dziwisz nie zgadzał się na zgłoszenie przypadku do JPII "broniąc" dobrego imienia KK w Polsce. Widzisz Alojzy - tak się składa, że jednym głupim ruchem można przekreślić wiele lat zasług. Ludzie dostrzegają zło ze zwiększoną siłą. JPII miał wielu nieprzychylnych ludzi na świecie. Dla nas Polaków jest ikoną. Ale Dziwisz upierając się przy swoim kładzie coraz większy cień na osobie JPII. Czytałem na portalach amerykańskich, że jakaś ofiara McCarrica domaga się usunięcia JPII z grona świętych. To dopiero początek. Możesz sobie pisać tu na frondzie swoje niezadowolenie aż Ci palce spuchną i tak, to nic nie da. W tych czasach Gowin działał blisko z księdzem Tischnerem.
Alojzy Cedzidło2020.11.14 21:20
Gdzie mi tam do Pana wiedzy , panie " Jarku " , gdzie . Mam głupi charakter . Nie lubię przepowiadać przyszłości w oparciu o cudze obserwację . Tak więc i tu nie będę konkurował z Pana wiedzą , nie wiedząc o co ona oparta .Bo że nie jest bezstronna a i niepełna , to ostatnie zdanie z Pana wpisu najlepiej to uwidacznia O ks. Tischnerze wiem co nieco.. Słuchałem Jego kazań przeplatanych gwarą góralską , z otwartą japą , Były cudowne . Były . Do chwili kiedy się z redaktorem Michnikiem nie zwąchał. Razem książkę napisali. . I kazań dobrych u św. Kingi w Starym Saczu już nie było . I na koniec . Ma Pan w 100% rację ( taki jestem , mam odwagę to napisać) twierdząc ,że pisanie na Frondzie nic nie da . Nic oprócz zabawy . Mam dobry ubaw kiedy kogoś zdenerwuję a ten ktoś pokaże swój chamski charakterek.
HE HE NOTOWANIA PIS-DY2020.11.14 15:13
LECOM W DUŁ. SYPIE SIE SOJUSZ WŁADZY I TRONU
A2020.11.14 15:12
„Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz musi stanąć w prawdzie przed stwórcą, przed Panem Bogiem." OK, ale najpierw sugerowałbym prokuratora.
Piotr Brochwicz2020.11.14 14:40
Po raz pierwszy , od dawna , czytam wypowiedź Pana Gowina i się z nią zgadzam.
Japa2020.11.14 21:34
Faktycznie panie "Piotrze B. " ,pan Gowin nie palił się do wypowiedzi. A już na tematy porządku w naszym kościele wcale . Tu stanął po stronie tych co to domagają się od kościoła zajmowania się wyłącznie wiarą . Oni zaś walczą o prawo do jego naprawy. Gdyby to przynajmniej prawdziwi katolicy a nie , jego , kościoła wrogowie .Może to ten wirus ukoronowany u Niego zadziałał .
Marek2020.11.14 14:34
widać że Gowin to zdrajca już oficjalnie kopie JPII. Co on jeszcze i ta partyjka robi w rządzie. Panie Prezesie widzę że zamkneli panaw szafie.
Jarek2020.11.14 15:41
@Marek, poćwicz czytanie ze zrozumieniem, dopiero potrem pisz komentarze. Gdzie dostrzegłeś kopanie JPII? Jeśli kogokolwiek "kopie", to Dziwisza
Alojzy Cedzidło2020.11.14 16:59
Tak myślisz " Jareczku " Nie czytał ze zrozumieniem ? No to ja też czytałem bez zrozumienai i mam takie same zdanie jak "Marek" Kopie się w polityce na rózne sposoby .. To kopnięcie św. Jana Pawła jest paskudnie zakamuflowane A to jest najpaskudniejszy sposób kopania
Wirke2020.11.14 14:05
Odwalta sie od staszka wdowy!!!🚬
Konfederata2020.11.14 13:59
siegodnia bydlo nie majut zadnu swientosti. Cias eto zmieniat