23.06.19, 15:30fot. Mstyslav Chernov, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Jan Wójcik: Hipokryzja zwolenników przyjmowania uchodźców

Przy okazji Dnia Uchodźcy dotarł do mnie film UNHCR Polska, na którym „plejada polskich aktorów” odczytuje listę rzeczy, jakie uchodźcy zabraliby uciekając z domu. Film poruszający w zamiarze, wywołał jednak odwrotną od zamierzonej reakcję. 

Wygląda na to, że cztery lata po szczycie kryzysu imigracyjnego w dalszym ciągu gra się na reakcjach emocjonalnych społeczeństwa. Ta kolejna próba obudzenia wrażliwości, to prosta pedagogika. Przedstawienie cierpienia człowieka, postawienie się w jego sytuacji, ma nas skłonić do przyjęcia postaw, jakich życzyliby sobie twórcy filmu. Nie przedstawia się jednak żadnych propozycji rozwiązania, poza nieakceptowalnym, z punktu widzenia zdrowego rozsądku, otwarciem na masową migrację.

Czy trzeba uczyć wrażliwości?

Rozumiem osoby występujące w filmie. W wieku 18 lat też chciałem nagrać piosenkę o tym, jak zła jest wojna, wystawić sztukę o tym, jak planeta ginie (tak – wtedy już też o tym świat dyskutował). Człowiek czerpie z takiego działania poczucie, że coś robi i czuje się moralnie dobrze, żeby nie powiedzieć lepiej. Lepiej od innych. Tylko że te osoby nie mają już osiemnastu lat. A tak na marginesie, to zastanawia mnie, ile pieniędzy organizacje pozarządowe w Polsce przeznaczyły na taką promocję postaw versus rzeczywista pomoc uchodźcom?

Niestety, nie mam prawie wątpliwości, że cierpienie na Ziemi istniało, istnieje i istnieć będzie. Przeciętnie zorientowany człowiek jest w stanie wymienić naprędce wiele różnych sytuacji, w których ludziom – milionom ludzi – nie udziela się wystarczającej pomocy. Przemoc wobec kobiet, uzależnienia i handel narkotykami, współczesne niewolnictwo, praca dzieci, życie w stałej biedzie, głód, choroby cywilizacyjne, niewolnictwo seksualne… itd.

I nie sądzę, żeby trzeba było tłumaczyć, jak straszna jest wojna, co się dzieje, kiedy nie masz co jeść. Ludzie to rozumieją, ale brak ich otwartości polega na tym, że nie chcą rozwiązań, które ich narażą na przykre konsekwencje.

Pomagać uchodźcom i imigrantom z sensem

Świadomość ogromu cierpienia nie oznacza, że mamy się na nie uniewrażliwić, opancerzyć. Oznacza jednak, że jeżeli chcemy rozwiązywać takie problemy, musimy rozumieć ich skalę i charakter. Postępować rozsądnie, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko nie rozwiążemy problemów, ale sami zostaniemy nimi pochłonięci.

Ktoś powie: „Ale ludzie cierpią”. Tak jak napisałem wyżej – cierpią i będą cierpieli, i to nie tylko z powodu uchodźstwa. I jeżeli nie trafia do kogoś argument „zdrowego egoizmu”, to może zrozumie, że będąc sami pogrążeni w problemach utracimy możliwość pomagania. Europa nie pomoże Afryce stając się kontynentem targanym przez wewnętrzne konflikty, ze skrajnymi partiami u władzy i radykalnym islamem na ulicy oraz masą bezrobotnych do utrzymania. No chyba, że ktoś jeszcze wierzy w bajeczki o wielokulturowym państwie, w którym każdy żyje według własnych zasad, a homoseksualista z salafitą pod rękę pielęgnują wegański ogródek.

Otwierając szerzej drzwi spowodujemy, że coraz większe masy ludności będą chciały ruszyć do Europy. Jeżeli sąsiadowi się udało, to może ja spróbuję. To jest intuicyjny, zdroworozsądkowy mechanizm, ale to jest też zbadany mechanizm tzw. czynnika zachęcającego (pull-factor). Więcej o tym można przeczytać w książce Grzegorza Lindenberga „Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Europie”.

Czy naprawdę jesteśmy gotowi pomagać uchodźcom?

To co w związku z tym można robić? Na poziomie osobistym wspierać finansowo. Tu pojawia się pytanie, jak wybrać akurat te, a nie inne problemy. To już osobiste pieniądze i osobista decyzja. Na poziomie Unii Europejskiej – jeżeli tak naprawdę, a nie tylko deklaratywnie, chcemy rozwiązywać problemy – to może zastanówmy się nad wspólną polityką rolną i taryfami celnymi chroniącymi rolników. Pojawią się i środki pomocowe, a biedne kraje będą mogły wreszcie eksportować do nas żywność. Oczywiście, jeżeli nie zablokujemy tego eksportu tym argumentem, że w tamtych krajach stosuje się GMO i wtedy już nie mogą być naszym dostawcą.

Które środowiska polityczne staną przeciwko ekologom i europejskim rolnikom? Co zrobi Francja, największy beneficjent obecnej polityki rolnej UE, której prezydent najgłośniej gardłuje za karaniem Polski za antyuchodźcze stanowisko?

Możemy podnieść podatki o 100 euro rocznie na fundusz uchodźców (w takiej czy w innej formie, proporcjonalnej do najniższej krajowej, wyłączającej z podatku najbiedniejszych). 50 miliardów euro mogłoby zasilić programy edukacji, rozwoju gospodarczego, pomocy w ośrodkach dla uchodźców. Zgodzimy się na kolejne podatki?

Potrzebujemy też silniejszej armii, zdolnej reagować, wspierać takie misje za granicą, chronić ludzi. Znowu potrzebne są środki.

Może problem jest z radykalnym i konserwatywnym islamem. Może lata wiary w wielokulturowość, w trakcie których przyzwoliliśmy na rozrost postaw odrzucających demokrację i nasze społeczeństwa, odbijają się teraz czkawką. Ponieważ każdy następny imigrant z tych regionów świata kojarzy się z problemami. Może powinniśmy powrócić jednak do sytuacji, że kraje europejskie, jako przyjmujące, włączają przyjeżdżających do swojej kultury. Tylko że wśród tych samych środowisk, które zalecają otwarcie się na imigrację, jest sprzeciw wobec integracji. I bądź tu mądry.

Hipokryzja zwolenników przyjmowania

Te wszystkie deklaratywne postawy prouchodźcze zostały znakomicie obnażone w różnego rodzaju prowokacjach. Okazuje się bowiem, że z chęcią gardłujemy za przyjmowaniem, kiedy nas to nie dotyczy. Z chęcią wystąpilibyśmy w sztuce, gorzej z życiem pod jednym dachem. Osoba zapytana na ulicy, czy przyjęłaby uchodźców pod dach, odpowiada twierdząco, gdy okazuje się jednak, że uchodźca stoi obok i jest gotowy do wprowadzenia się, zaczynają się wykręty.

Więc skoro już wiemy, że nie zmienimy naszej polityki rolnej, nie obniżymy ceł ani „ekologicznych” wymogów, nie podniesiemy podatków, nie zmienimy wielokulturowości w asymilację, nie zgodzimy się na kolejne użycie armii poza granicami kraju… wystawmy sztukę z okazji Dnia Uchodźcy o przyjmowaniu uchodźców.

Jan Wójcik

Euroislam.pl

Komentarze

robaczek 2019.06.24 15:14
MIŁOŚĆ !!1 wszędzie widze chrzescijanska miłość!!! ile wy Boga w sobie macie!!! no zaimponowaliscie mi teraz!!!! kto jak kto ale polacy potrafia wprowadzac w zycie nauki Jezusa!!! ;] moje kochane patokatusie polskie ;] uwielbiam was ;]
ANDRZEJ2019.06.24 15:32
w RPA niedawno wykluczono białych z rynku pracy,w Afryce codziennie morduje sie Chrześcijan ,w Polsce codziennie obrażani sa Katolicy profanowane Katolickie zwyczaje i wierni ,zagraniczne portale typu ONET już dawno zlikwidowały mozliwośc komentowania swoich wypocin dlatego taka obsrana sierota jak ty siedzi tutaj i wyciera sobie usmarkaną mordę Kotolikami ,bo jeszcze tutaj mozna ,żałosny jesteś szmaciarzu
robaczek 2019.06.24 15:38
;] ileż milości chrzescijanskiej ;] wy to jednak bierzecie do serca nauki jezuska waszego ;] masz racje. juz prawie wytępiono katolików. kilku w Polsce ty;llko zostało. oj alez wy tępi jestescie. glupi, tępi, niewykształceni, zasciankowi, prosci, zgorzkniali nieudacznicy. tyle ;] tak bede tutaj pisal uswiadamiajac wam wasze warcholstwo. BOLI? no boli.
meru2019.06.24 11:36
i będą skomleć i usiłować wymuszenie na nas ich brania najwyżej zajmie to im więcej czasu ale zrobią to przyrost afryki mówi sam za siebie a ue to czerwona bezbożna niewola to jest zydowska zemsta ne europie za ich liczne przegonienia z europy
Jan Radziszewski2019.06.24 10:31
Pan + 25 październik 2015r. Kochane dzieci Boże jesteście kąsane nieustannie przez złe moce. Chcecie kroczyć Bożą Drogą, ale zagubiłyście się myląc priorytety. Pomoc bliźniemu jest dobrą, a nawet chwalebną rzeczą, ale powinna być uczyniona we właściwy sposób. Każdy mężczyzna i każda kobieta ma osobiste priorytety pomocy i działania. Najpierw mają być czynione wobec współmałżonka, wobec rodziny, a dopiero na trzecim miejscu są pozostali, którym udzielać można skutecznej, właściwej pomocy. Pomoc uchodźcom jest dobrą i chwalebną rzeczą, ale pomagać zawsze należy z niezbędną roztropnością. Pomocy udzielamy po dokładnym rozpoznaniu, osobom prawdziwie jej potrzebującym, cierpiącym w wyniku prześladowań. Nie można pomagać mordercom, złodziejom, bandytom, malwersantom, oszustom, tym, którym ofiarowana pomoc jest niepotrzebna, a pomoc otrzymaną wykorzystają do mnożenia swoich grzechów i nieprawości. + W takim przypadku należy stanowczo przeciwdziałać, aby nie mieć z nimi współudziału, jako w grzechu cudzym. Skuteczna pomoc rzeczowa powinna obejmować tych uchodźców w ich własnych krajach. + Pomoc, która bez przerwy tylko daje, nie ucząc obdarowanego wdzięczności, częstokroć uczy takie osoby lenistwa, a to jest współudział w grzechu cudzym. Skuteczna pomoc sprawia, że obdarowany nauczy się sam radzić, a pracując, sam może pomagać innym, będącym w podobnej sytuacji. Pozwalając na przybycie do waszych krajów, wielu morderców i złodziei, dajecie im możliwość czynienia zła u siebie, co czyni was winnymi grzechów cudzych w stopniu świadomości, którym dysponujecie. Nie można pozwalać się dobrowolnie zabijać, okradać, oszukiwać, bo to jest także grzech cudzy. Módlcie się wiele oddając wszystko do Bożej dyspozycji poprzez Moją Świętą Mamę. Czas nagli, a potrzeb jest wiele.
Maria Blaszczyk2019.06.23 21:16
Znam całe mnóstwo ludzi, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach. Dużo więcej, którzy wspierają finansowo i pracują społecznie na ich rzecz. Więc nie wiem, o kim konkretnie autor pisze. A polityka asymilacji prowadzona jest przede wszystkim w dwóch krajach - Francji i Belgii. Ze znanymi skutkami. Polityka wielokulturowości prowadzona jest z sukcesem przez Kanadę, Niemcy czy Holandię. Szybkie porównanie liczby zamachów, gettoizacji itd pokazuje, że model wielokulturowy jest znacznie efektywniejszy.
Zerr02019.06.24 0:10
Przyjęli? To sa bardzo źli ludzie, głęboko zdemoralizowani, a wkrótcze będa pośrednio winni niewyobrażalnych zbrodni.
robaczek 2019.06.24 15:17
skad ta wiedza ? czyżby stereotypy powielane przeez proboszcza i kebelsa kurskiego? ;] oj chyba sam nie znasz ani jednego co? no przyznaj sie? ;] skąd masz wiedze? ;] misiu
Zerr02019.06.24 15:22
Z obserwacji, mądrych lewackich książek i własnego rozumowana Styka?
Milka2019.06.24 8:13
Model wielokulturowy jest efektywny - do wytępienia chrześcijaństwa i łacińskiej kultury. W niczym innym nie, ponieważ przybyszom brak etosu pracy, kobiety nie pracuja zawodowo a ich pozycja w rodzinie całkowicie odbiega od europejskiej.
672019.06.24 8:16
prowadzona jest z sukcesem ? Niemcy wzrost napadów, gwałtów, chorób
robaczek 2019.06.24 15:35
źródło? proboszcz czy tvp ? ;] oj misiu;]
Aq2019.06.24 9:27
Ja tez znam. Tego, tamtego, nikogo. A internet wszystko przyjmie.
Zerr02019.06.24 15:20
czyli tak... model asymilacji polega na tym, że przybysze dostosowuja sie do standardów europejskich, i to sie nie udaje... model multikulti polega na tym, że przybysze NIE dostosowuja się do standardów europejskich, dostosować musza się lokalsy. I to się udaje... udaje sie może nie tyle dostosować lokalesów, ile wbic im do łbów, że sa guanem i maja ustępować na każdym kroku. Kiedys prusacy aplikowali takie multukulti z Zaborze Pruskim i nazywano to Kulturkampf. Teraz aplikują to wszystkim oczadziałym białasom. Czyli jest jak piszę - Inwazja Imigrancka jest prowadzona w celu wytępienia Kultur Europejskich
robaczek 2019.06.24 15:22
;] patokatusie i tak wiedza lepiej. tutaj nie licza sie fakty a emocje. im odpowiada emocja agresji tutaj ;] wszak "nasze" atakują. teraz mają cel i w mare wytlumaczone o co chodzi. wiecej myslec nie trzeba i git ;] gdyby sie zastanowili, jeszcze nie daj boze, doszli by do wniosków im nie pasujących. i co wtedy? ;] więc zostają przy emocji ktora jeszcze łechta ich ego (bo są lepsi od kogos w koncu i to nie nimi pomiatają) fakty nie mają żadnego znaczenia. klasyczne przesladowanie slabszego ;] to co im w szkole robili ;] caly czas powtarzam ze rzadzacy to ci ktorych cala klasa w podstawowce przesladowala. te niedorajdy z konta klasy. z zasmarkanym swetrem. no niestety, doszli do wladzy i sie mszczą ;] zlosliwe patokatusie ;] uwielbiam*******
Zerr02019.06.23 18:21
Migracje to broń masowej zagłady. Wytępienie ludności europejskiej było postulowane w kręgach Oligarchii Finansowej już przed 2WS (patrz: "Praktischer Idealismus" hr. Richard Kalergie). Ponownie ten pomysł wypłynął zaraz po 2WS (patrz: "Germany must perish" Teodor Kauffman; "Hooton Plan" Harvard University) Postulowano tam wymuszone mieszanie ras tak aby rasa biała została zniszczona. Najpierw indoktrynuje sie lokalsów na kształt zboczonych heteroseksualnych gejów. Temu służy zmasowana brutalna indoktrynacja w duchu Sekty LGBT popierana przez Międzynarodowy Kapitał i Korporacje Później (czyli teraz), gdy już są skrupulatnie pozbawieni zdolności do samoobrony - spprowadza się milionowe hordy ludności z Afryki i Azji - w przytłaczającej większości młodych mężczyzn, całkiem różnych od białych popaprańców. W ciągu pokolenie następuje Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Białego człowieka.
bea2019.06.23 17:51
uchodzcy uciekaja przed swoja religia bo na ich wartosciach islam powstal ktory niszczy godnosc do wolnosci czlowieka niestety ale w Europie sie nie integruja ale nawet sa nietolerancyjni dla Chrzescjan paradoksy
PIS TO POLSKA POZOSTALI TO ROSJA NIEMCY I ZYDKI2019.06.23 16:33
w polsce najwiecej emigrantow za parti oszustow bylo z izraela bez zadnych ograniczen wyawano paszporty polskie dla potomkow ubekow.
Rozciągnięta Guma od Majtek2019.06.23 21:47
Brawo PIS Brawo tym ludziom zesłanych przez Boga.
Jan Radziszewski2019.06.24 10:23
ot. zapomniałeś o Chazarach tj żydkach z plemion tureckich tzn. z Importu tj wysłanych z Rosji rządzonej przez ich Kagana tj Kaganowicza i kagan beka tj Beka Jude Stalina do Polski po to aby w niej rządzić po Radziecku.
Hi, hi ..2019.06.23 16:06
Jonasik Daj dobry przyklad, przyjmij do swego M3 na Osiedlu XX-lecia gminie Cycow uchodzce z Podlasia.
Lewacka szmata®2019.06.23 18:31
Понял. Приём. Over. Ja także nadaję z ROSJI. Moje IP: 169.254.250.255 Każdy może sprawdzić.
JONASIK2019.06.23 15:59
Trzeba koniecznie zabronić migrowania. Na wyjazd, np. do innego miasta, powinno się uzyskiwać specjalne pozwolenie. A zgodę na przesiedlenie powinno się wydawać tylko w nielicznych przypadkach, np. łączenie rodzin. Taka polityka wzmocni rodziny, lokalne społeczności, tradycję i wiarę.
Zerr02019.06.23 18:27
dla ciebie sprzeciw wobec wymuszonch przesiedleń ludności równa się postulatowi zakazu migrowania. Ot, lewacka szitlogika...
JONASIK2019.06.23 18:47
Wszystkiego trzeba zakazać i dodatkowo podnieść kary, najlepiej wszystko karać śmiercią. Taka mi się marzy Pislandia :)
Zerr02019.06.23 19:18
Norymberga dla wlewaków!
JONASIK2019.06.23 19:41
Kolejka dla wlewaów! Wasze zdrowie!
luc2019.06.23 22:06
ale ty tak na serio? nie wiem co bierzesz ale ja tez bym chciał próbowac bo widzę że odlot niezły
ja2019.06.24 8:28
Jak ma się coś debilnego do powiedzenia to lepiej milczeć. Nie wiem czy trolujesz czy po prostu masz tak straszne problemy z logiką ale naprawdę możesz coś z tym jeszcze zrobić...
robaczek 2019.06.24 15:16
i zgoda proboszcza na wyjazd!! koniecznie! proboszcz wszak wie wszystko najlepiej! i wychowanie seksualne tez poprowadzi ;] if ju noł łot aj min ;]