Jan Bodakowski: Ekspert z muzeum Polin dyskutuje w Rosji o roli teatru w obronie demokracji w Polsce - zdjęcie
25.11.19, 08:03(fot. pixabay)

Jan Bodakowski: Ekspert z muzeum Polin dyskutuje w Rosji o roli teatru w obronie demokracji w Polsce

14

Współczesna sztuka sceniczna w Polsce, finansowana z pieniędzy podatników, jest zdaniem wielu konserwatystów kontrowersyjna, wroga tożsamości narodowej i katolickiej. Prawica dopatruje się w tym procesie tylko wpływów z zachodu. Jednak jak można wnioskować z artykułu na rosyjskim portalu dla Polaków, inspiracje dla współczesnego teatru w Polsce płyną też z Rosji.

 

AntyPiSowskie środowiska ludzi kultury w swojej walce w strasznym reżimem kaczystowskim otrzymują duchowe wsparcie z Rosji – to miło, że Moskwa tak dba o demokracje i Konstytucje w naszym kraju, szczególnie ze względu na tradycje relacji Polski z Rosją — przed wiekami caryca broniła wolności i mniejszości religijnych uciskanych w Pierwszej Rzeczpospolitej.

 

Na stronie rosyjskiego portalu dla Polaków „Sputnik” ukazał się artykuł „Polski teatr chce bronić demokracji” autorstwa Wiktorii Daniłowej. Z artykułu można się dowiedzieć, że zdaniem Artura Markowskiego, eksperta muzeum POLIN „Forum Kultury w Petersburgu — to miejsce, gdzie trzeba być, dyskutować, uczyć się. To bardzo ważna platforma, która pozwala przedstawicielom świata sztuki z różnych krajów dyskutować o przyszłości kultury w szeroko pojętym rozumieniu”.

 

Według rosyjskiego portalu dla Polaków VIII Międzynarodowe Forum Kultury zachwyciło delegatów z Polski „rozpiętością tematyczną i różnorodnością programu kulturalnego”.

 

Podczas forum „Artur Markowski, ekspert muzeum POLIN [...] wystąpił z pomysłem na nowy panel dyskusyjny, który zjednoczyłby pracowników muzealnych Europy i Rosji”. W opinii Artura Markowskiego, eksperta muzeum POLIN „forum w Petersburgu jest miejscem, które daje ogromny pakiet doświadczeń dla różnych instytucji kultury. Nie być tu, znaczy nie istnieć. Inspiracje, które otrzymałem, z pewnością przekażę kolegom po powrocie do Polski”.

 

Panel z uczestnikami z Polski zorganizowała w Petersburgu Fundacja „Centrum rosyjsko-polskiego dialogu i porozumienia”. Występował na nim, jak wynika z relacji Sputnika, „aktor, dyrektor teatru ZAR Jarosław Fret”, oraz „aktorka, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Dorota Segda”.

 

O forum z rosyjskim portalem dla Polaków rozmawiał „Jacek Kopciński — dramaturg i krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika ''Teatr''”. Który stwierdził, że „teatr w Polsce wybiera taki repertuar i w taki sposób prowadzi dialog z publicznością, by uczulać Polaków na to, że tylko w demokracji można ocalić wolność, człowieczeństwo, swobodę myśli. Rzeczywiście, odchodzenie od demokracji, które my obserwujemy w tej chwili w różnych państwach, przez teatr w Polsce jest uważnie obserwowane i komentowane. Teatr polski chce bronić demokracji i myślę, że to jest ważne, niezależnie od tego, jakich estetyk do tego używa”. Z wypowiedzi Jacka Kopcińskiego można się dowiedzieć o rosyjskich inspiracjach dla współczesnego polskiego teatru.

 

Jan Bodakowski

Komentarze (14):

Andrzej2019.11.25 10:53
Mamy służby ?? ABW, Policja, Wywiad - należy działać !!!! I zamykać zdrajców.
Marek212019.11.25 11:08
Kto jest zdrajcą? Autor obrazu choćby niec odbiegającego konwencją od "Kościuszki pod Racławicami" czy "Podaj cegłę"? Stalinowcy też chętnie widzieli takich w pudle jak np. Strzemińskiego. Dzisiaj stalinizm nazywa się pisizm.
kalinka2019.11.25 8:32
przypominam, że pan Wojciech Sumliński wynajął i opłacił w domu pielgrzyma Amicus salę na spotkanie autorskie promujące jego nową książkę "Powrót do Jedwabnego", następne dnia klechy z tego domu poinformowali go, że wypowiadają umowę wynajmu, okazało się , że żydzi (Pany polaków) z gminy żydowskiej kategorycznie zażądali od zażydzonych klechów z kurii warszawskiej aby to spotkanie się nie odbyło co żydki klechy z kurii natychmiast wykonali, spełniają się słowa jakie powiedział prezydent wszystkich żydów i ich sługusów z PIS, że polska to Polin i powiedział to w 2016 roku będąc wezwany na dywanik w Izraelu teraz możecie mnie opluć tak po żydowsku (katolicku)
Dell2019.11.25 9:31
Ja cię nie opluję. Po pierwsze bo to niekulturalne. Po drugie dlatego, że jestem katolikiem gojem. Jeśli musisz zostać opluta to zwróć się do kościoła boniecko-lemańskiego. W Warszawie. Oni też cię nie oplują ale na pewno mają numer Sobieniowskiego. Jakuba Sobieniowskiego. Nie mówiąc o Niesiołowskim.
JONASIK2019.11.25 8:25
Architektura nie ma wyrażać piękna czy elegancji, ale siłę i potęgę państwa. Budynki cechować ma symetria oraz stosowanie rozmaitych elementów zdobniczych, takich jak kolumnady i wysokie partery. Szerokie ulice i ogromne place mają w założeniu skupiać życie mieszkańców. Malarstwo ze względu na swą propagandową funkcję ma ograniczać się głównie do portretów przywódców oraz scen z życia i pracy ludu. Pozostałe istniejące nurty w sztuce, przede wszystkim awangardowe i eksperymentalne, będą zwalczane jako wynaturzenia.
Marek212019.11.25 8:39
Czyje to? Hitlerowcy czy stalinowcy? Pasuje do jednych i do drugich. Na całe szczęście przed 2015 sztuki nowoczesne nie rozwinęły się w Polsce tak bardzo jak w Niemczech po 1918 czy ZSRR po 1917 i nie miały tylu światowych osiągnięć więc za bardzo nie ma czego zwalczać.
kalinka2019.11.25 8:21
może dzielna Fronda wyprodukuje artykuł jak polski MON wspiera, finansuje, udostępnia scenę dla żydowskiego teatru za pieniądze polskiego goja
DramatycznyKomediantBodakowskiNaScenieWPośredniaku2019.11.25 8:20
Głód prowadzący do majaków, grzebanie w toksycznych odpadkach pod mostem - to wpływ bezrobocia na Bodakowskiego. Stąd próby bełkotania o teatrze rosyjskim, krochmalu z rzepy, jamajskim fleciście, szorowaniu komina, kierpcach, pałąkach, brezencie i kucznym udoju.
anonim2019.11.25 8:18
Najlepiej dla Bodakowskiego by było gdyby to PiS z episkopatem określał co sztuką jest a co nie...
Bolek elektryk2019.11.25 8:09
Przede wszystkim zbyt duze wplywy maja zydzi i nie tylko w teatrze.
Marek212019.11.25 8:08
Człowieczeństwo, swoboda myśli, demokracja to wg Bodakowskiego są rosyjskie wpływy.... Jak więc wg niego powinien wyglądać polski teatr? Powinien wrócić do Prawdziwie Polskiego anty-soc-realizmu głoszącego pochwałę Wodza Narodu biorącego po ojcowsku za mordę ?
StanPio2019.11.25 9:41
Instrukcja Niemki, Carycy Katarzyny (1729-1796), jak pokonać Polskę Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność. Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu. Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchią i niezgodą. Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Będą Oni walczyć długo, ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces! Korupcją "milczących psów", którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie. Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność.
Marek212019.11.25 10:09
Co to ma wspólnego z tematem? "Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie." Typowy język XVIII w. :-)
Boholt2019.11.25 11:57
Opis KK, spowiedzi, hierarchów, posłuszeństwa biskupom, nagonki na ateistów - 100% zgodności.