Arcybiskup Westminsteru napisał, że zwykłą praktyką stało się przyjmowanie Ciała Chrystusa na ręce w postawie stojącej, podobnie jak Najświętszej Krwi, która spożywana jest z kielicha, także w postawie stojącej. Hierarcha podkreśla, że tę praktykę potwierdziła watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Metropolita Londynu zwraca uwagę, że wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament i może ją otrzymać na ręce lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej. Abp Nichols jednocześnie przypomina, że każda z tych postaw ma swe symboliczne i duchowe znaczenie, pomagające uświadomić, kogo przyjmujemy i jaką wiarę dzielimy z innymi. W liście pasterskim zaznaczono również konieczność przestrzegania przynajmniej godzinnego postu eucharystycznego oraz otrzymania odpuszczenia grzechów ciężkich.

 

Hierarcha zachęca do tzw. komunii duchowej osoby, które z różnych przyczyn nie mogą w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Przypomina również opinię papieskiego ceremoniarza ks. Guido Mariniego, że Benedykt XVI zachęca do przyjmowania Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej.

 

AM/Wiara.pl/Radio Watykańskie