Jacek Sasin: Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny - zdjęcie
14.01.22, 07:55Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Jacek Sasin: Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny

20

Obcięliśmy albo do zera, albo do minimum te wszystkie obciążenia, które są obciążeniami krajowymi, które zasilały nasz budżet; akcyza, VAT” – powiedział wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do kwestii cen gazu. Podkreślił, że na rynku mamy obecnie do czynienia z efektem spekulacji cenami tego surowca.

W rozmowie na antenie Polsat News dodał minister aktywów państwowych dodał również:

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty”.

Zaznaczał, że rząd nie ma wpływu na wzrosty cen energii w Polsce, jednak w miarę możliwości reaguje na sytuację. Sasin podkreślił, że dzięki ustawie „wypłaszczającej” podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych, cena gazu uregulowana taryfą UE byłaby wyższa aż dwukrotnie.

Przypomniał również, że obecnie więcej niż 60 proc. rachunku za prąd to opłaty unijne, związane m.in. z emisją dwutlenku węgla. Dlatego też, podkreślał Sasin, tak ważna jest walka o zmianę polityki klimatycznej UE

dam/PAP

Komentarze (20):

adam,p2022.01.15 21:38
jestem za tym a jeżeli chodzi o śląsk to głosowali na popsl to dokogo o pomoc
Skrzypek na dachu2022.01.14 18:20
Rzad PiS zamyka Polskie kopalnie i elektrownie Belchatow .
Ciekawy2022.01.14 13:45
Jeżeli przez lata wymienia sie źródło ciepła na gazowe, wszędzie gdzie tylko się da, budując rynek zbytu na gaz z Niemiec/rosyjski/ i skroplony z Kataru/ Francja/, to nie ma się co dziwić, że jest się przedmiotem szantażu gazowego i windowania cen w nieskończoność. To jest GŁÓWNA przyczyna tego co się dziś dzieje. Dali Niemcom , Rosji i Francji pałę , żeby nas walili , kiedy tylko uznają to za potrzebne. Tak postepują skończeni debile.
nie ślepy2022.01.14 13:16
Panie Sasin tego się już dłużej nie da słuchać...być może, prawdopodobnie, wszystko na to wskazuje, itd... a działania końcowe rządu idą w odwrotnym kierunku, czyli podwiniecie ogona przed unią i tłumaczenie każdego następnego ustępstwa, jako "zwycięstwa"...Trzeba sobie zdać jasno sprawę, że to unijne szaleństwo, to jest zgoda na zbiorowe samobójstwo, to jest zgoda na kolejne dla nas rozbiory a w najlepszym wypadku na doprowadzenie nas do nędzy! Tak głośne dziś posunięcia rządu w sprawie obniżenia podatków, vatu, to są doraźne rozwiązania, bardzo słuszne i potrzebne, nie rozwiązujące jednak kwestii przyczyn, ale tylko chwilowo łagodzące skutki działań kreatur unijnych! Taki stan nie może trwać długo, ponieważ jest to dla nas równia pochyła. Polacy po to się składają w podatkach na wspólne cele, żeby się nam lepiej żyło a przeznaczanie tych wspólnych podatków na to, żeby niwelować skutki szaleństw unijnego lewactwa to droga donikąd, ponieważ płacąc z te unijne szaleństwa staniemy się ogólnie biednym państwem, bez możliwości zrobienia czegokolwiek! Czas poważnie myśleć o wyjściu z tego unijnego bagna a nie gadać, że jest nas stać zapłacić za np wyssane z brudnego unijnego palucha kary za Turów!
Obserwator2022.01.15 15:08
Czy trzeba tu jeszcze bardziej udowadniać i wyjaśniać, Panie Sasin?
tadeusz2022.01.14 11:32
I kolejny raz rząd podskakuje i stroszy włosy na łysinach a jak przyjdzie do konkretów to pójdą jak barany na rzeź i podpiszą i nic nie zawetują i wytłumaczą że to jest dobre dla Polski i Polaków. PO przynajmniej nie oszukiwało że chodzi im tylko o kasę a reszta to .... .... i kamieni kupa
Filip2022.01.14 11:30
Jacek Sasin tak samo jak Zbigniew Ziobro dążą do polexitu coraz bardziej! W przypadku polexitu i likwidacji wspólnego rynku polskie PKB spadnie o 1/3. Czy tego chcą zwolennicy PiS-u?
ABC2022.01.14 10:32
Coco jambo i do przodu :-), robić nie gadać i a o konwencji stambulskiej jeszcze nie zapomnijcie!!! Hurtem Szanowni Państwo!!!
Anonim2022.01.14 9:45
Wicepremierze J. Sasin po co tyle gadać? PO co wysyłać rachunku za energię z rozpiską do odbiorców? Polaków interesuje wysokość rachunku? A nie nieudolność? Wysłać pisemne stanowisko rządu do KE? Podać treść pisma do publicznej wiadomości? Ostatecznie, to rząd reprezentuje Polaków, a nie jakiś szemrane układy KE z finansjerą, ze K. Schwabem? A wy zachowujecie się tak, jakbyście mieli z "szemranymi interesami" układ, deal? Okłamujecie, zwodzicie obywateli?
Janek2022.01.14 9:25
Po co o tym gadać ? Czy nie lepiej podjąć tą grę skoro nikt od nas lepiej w nią nie gra? Czas sobie przypomnieć dlaczego " lubi nas niewielu większość nienawidzi" i tego się trzymać!
witia2022.01.14 9:23
Trzeba ludziom pokazywać jaki "dobrobyt" gotuje nam się w UE. Ja byłem bardzo za wejściem do Unii. Teraz pomału staję się eurosceptykiem. Wierzmy we własne siły i szukajmy sojuszy dwustronnych i wzmacniajmy Trójmorze. Europa staje się miejscem nieprzewidywalnym. Jakieś szaleństwo opętało lewicę. Jak tak dalej Niemcy będą nas cisnąć to zrobić referendum o wyjściu z Unii. Ale na spokojnie.
Po 11 ...2022.01.14 9:14
Być może żeby utrzymać władzę i okradać Polaków ... może trzeba będzie wyprowadzić Polskę z UE. Pewnie PiS wtedy też napisze, tak jak tu obok: "Jesteśmy w stanie ponieść ten koszt". Czy na prawdę Polacy są tak głupi jak ruscy, którzy głosują na Putina? Naprawdę?
katolik2022.01.14 9:10
TYM KTÓRYCH WYMORDOWUJECIE rzucacie hasła o klimacie i inne hasła będą--- tylko ludzie bez myslenia nie widza w SSPIS PO PSL SLD zagrozenia dla przyszłości !!!!!
katolik2022.01.14 9:07
kombinujecie na wybory naziści masoni i mordercy polaków, zawierzyć wam to oddać się samemu szatanowi, pokazaliście i pokazujecie cały czas na co was stać-- stać was na wYMORDOWEANIE POLAKÓW< dla społeczeństwa to jest najważniejsze, nie gospodarka, ale znów tylko GŁÓÓPKI Nie bedą wiedzieć co jest najważniejsze i po wyborach bedziecie mordować na całego, TYLKO WYBORY WAS POWSTRZYMUJĄ !!!!!!!!!!!!!
katolik2022.01.14 8:52
Nazisci SSPIS PO PSL SLD to wasza wina- wszystko zło które dzieje sie wPolsce jest wynikiem układu Agenda 2030r i wy realizujecie ten plan w całosci. Dla mnie jestescie skończeni !!!
Być może?! Przecież to lichwa 2.02022.01.14 8:37
Nawet BEZ planów Timmermansa to koszt rzędu 1.660 mld zł dla Polaków. A RAZEM z Timmermansem to ponad 2.440 mld zł. Niewypowiedzenie tych kretynizmów oznacza de facto BANKRUCTWO Polski i Polaków. Jak chcecie wygrać wybory, to od tego trzeba zacząć. Bez względu na kwik i wycie jewro-kibuca i lokalnych plemion żmijowej żydokomuny.
Dam2022.01.14 8:34
PIS spekulował cenami gazu, a teraz jak zwykle zrzuca winę na innych. 1. Do 2019 Polska płaciła za rosyjski gaz ceny uśrednione. 2. W 2020 PiS doprowadził do zmiany cen kontraktu na bieżące. 3. W 2021 Putin zmniejszył dostawy gazu do Europy i podbił jego ceny bieżące. 4. Około 60 % gazu Polska importuje z Rosji na podstawie kontraktu jamalskiego (1996-2022) 5. Ceny gazu jamalskiego były ustalane na podstawie kilkumiesięcznych średnich cen produktów ropopochodnych. 6. Średnia zapewniała złagodzenie bieżących wahań giełdowych cen gazu. 7. W 2016 PiS podał rosyjski Gazprom do Trybunał Arbitrażowego w Sztokholmie żądając zmiany cen gazu na formułę z cenami bieżącymi. 8. W 2020 Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cen gazu zgodnie z żądaniem PiS. 9. Jacek Sasin uznał to za olbrzymi sukces. 10. W lipcu 2020 Gazprom przelał na konto PGNiG 1,6 mld dolarów za nadpłacone przez Polskę ceny gazu w czasie sporu. 11. PiS nie dokonał zabezpieczeń instrumentami pochodnymi ewentualnej podwyżki bieżących cen gazu na giełdzie. 12. PiS przejadł 1,6 mld dolarów od Gazpromu. 13. W 2021 Putin ograniczył dostawy gazu do Europy. 14. Giełdowe ceny bieżące gazu w Europie drastycznie wzrosły. 15. Zgodnie z nową PiSowską formułą na ceny gazu jamalskiego drastycznie wzrosła cena importowanego gazu. 16. PiS przerzuca podwyższone ceny importowanego gazu na konsumentów, a przede wszystkim na przedsiębiorców (podwyżki kilkukrotne). 17. Putin odbija właśnie sobie z nawiązką 1,6 mld dolarów zapłacone PGNiG w 2020.
Janek2022.01.14 9:14
Rosjanie grają od zawsze w Breżniewkę ale my mogliśmy się zabezpieczyć! Dzięki temu że podpisał ktoś x lat temu umowę najlepszą w całej Europie? Jakie sprytne! " Genialniej" było założyć że spekulacje emisjami zrujnują energetykę opartą na węglu a dzięki temu ruski gaz będzie nabijał kabzę i Rosji i Niemiec i że reszty dokona ślad węglowy- stworzy rynek zbytu i pozataryfową barierę dla ochrony niemieckiej produkcji...
Dam2022.01.14 13:18
No cóż, PIS wolał pieniądze rozdawać wyborcom. A że wyborcy głupi, to wierzą teraz w "podatek Tuska".
izydor2022.01.14 8:27
Niemcy się ucieszą. Polaczki na trzymiesięcznych wizach bez prawa do socjalu i jeszcze każdy jeden musi się grzecznie wyspowiadać po co przyjeżdża.