Według sondażu IPSOS dla TVP, większość Polaków popiera działania w sprawie uzyskania przez Polskę reparacji od Niemiec. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 61 procent respondentów. 

Przeciw opowiedziało się 33 procent, natomiast 6 procent badanych nie miało w tej sprawie zdania. 

W rozmowie z TVP Info wyniki sondażu skomentował Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości i autor wniosku o ekspertyzę w sprawie możliwości domagania się reparacji od Niemiec. Zdaniem polityka PiS, krzywdy i straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej nigdy nie zostały nam wynagrodzone, a "głębokie poczucie wielkiej krzywdy jest niewyrównane". 

"Dyskusja publiczna, która się toczy w Polsce po raz pierwszy to uświadomienie tej krzywdy"- powiedział Mularczyk. 

Poseł złożył wniosek o przygotowanie ekspertyzy prawnej dotyczącej reparacji. W ekspertyzie porusza się również kwestię oświadczenia rządu PRL z sierpnia 1953 r. w sprawie decyzji rządu ZSRR dotyczącej Niemiec. Jak mówi treść oświadczenia, władze PRL z dniem 1 stycznia 1954 miały zrzec się spłaty odszkodowań na rzecz Polski. W ekspertyzie BAS pojawia się jednak wiele wątpliwości w kwestii tego oświadczenia. 

O roszczeniach reparacyjnych Polski zaczęły pisać media na całym świecie. Niemiecką prasę ta sprawa bardzo ubodła. "Sueddeutsche Zeitung" pisze, że Niemcy nie są zobowiązani wypłacić Polsce reparację, za to... czują się zobowiązani do obrony wolności Polaków, "także przeciwko ich własnemu rządowi". Stefan Ulrich, dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung" stawia tezę, że znów podważana jest przyjaźń Niemiec i Polski. W ocenie autora tekstu, polski rząd, obok sporu o reformy sądownictwa i politykę migracyjną podjął temat "wysoce emocjonalny", czyli reparacje wojenne. Ulrich powołuje się również na wspomniane wyżej oświadczenie rządu PRL, dowodząc, że polski rząd zrzekł się odszkodowań. Jego zdaniem, Niemcy zostały zmuszone "do oddania Polsce jako odszkodowania terenów na wschód od Odry i Nysy, a oznaczało to utratę przez Niemców ojczyzny i dorobku”.


yenn/TVP Info, Fronda.pl