Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z obozu zagłady Auschwitz będą powszechnie dostępne. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu organizują jutro inaugurację publicznego udostępnienia bazy danych "Załoga SS KL Auschwitz".

Tworzenie bazy rozpoczął w 1982 roku historyk Aleksander Lasik w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej, przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie baza obejmowała tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych, osiągając rozmiar 25 tysięcy wpisów, z czego 9686 odnosiło się do załogi SS w KL Auschwitz.

W maju 2014 r., po powołaniu prof. Aleksandra Lasika w charakterze biegłego-historyka, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej pozyskał tę bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau, prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W maju 2015 r. podjęto decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach internetowych IPN i rozpoczęto prace nad przygotowaniem jej publikacji.

Prezentacja bazy, połączona z konferencją prasową, odbędzie się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Podczas prezentacji głos zabiorą między innymi twórca bazy Aleksander Lasik, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Cywiński i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Baza danych "Załoga SS KL Auschwitz" zostanie także udostępniona na stronie internetowej truthaboutcamps.eu.

emde/IAR