Interesujące Hobby Foglera - zdjęcie
21.02.15, 21:20Jerzy Jachowicz (fot. archiwum)

Interesujące Hobby Foglera

4

Postęp, wszędzie postęp. Również media mają się czym pochwalić. Nic nowego, wspaniałego nie powstaje w próżni. Nigdy też nic nie rodzi się bez udziału ofiarnych jednostek, gotowych oddać swój talent na usługi rzeczy ważnych, pożytecznych dla kraju. Pokażmy, że potrafimy to docenić i jeśli nie jesteśmy w stanie nagrodzić takiego człowieka w inny sposób, to przynajmniej dajmy mu tę satysfakcję, że rozsławimy go jak kraj długi i szeroki. Nazywa się skromnie, ale jego czyny są wielkie. Piotr Fogler brzmi jego imię. Człowiek to 62 letni, od urodzenia mieszkaniec podwarszawskiego Legionowa. Jego kształtną twarz okala bujny, siwy, mędrca godny zarost. Nic dziwnego, intelektualista to  i polityk to pełną gębą – były działacz Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej.

Powolnymi krokami zbliżamy się do sedna sprawy. Od wielu lat jego hobby stanowi pierwsze elektroniczne medium na świecie - radio. Dlatego właśnie jest współwłaścicielem legionowskiego radia o nazwie Radio Hobby.

Radio to niezwykłe. Jak się dowiedziałem kanałami dyplomatycznymi, Radio Hobby jest ulubionym medium przywódcy światowego mocarstwa Władimira Putina.  Skąd ten wielki człowiek może znać Radio Hobby i słyszeć o Piotrze Foglerze z Legionowa? Też początkowo się dziwiłem. Jakiż to zbieg okoliczności o tym zdecydował? – pytałem sam siebie. Na szczęście szybko stało się to zrozumiale. Wynikało z naturalnego rozwoju sytuacji. 

Otóż od czterech lat Radio Hobby gościnnie udostępniało swoje częstotliwości radiu „Głos Rosji”, krzewiącego kulturę Rosji oraz jej przyjazne relacje z dawnymi krajami, wchodzącymi w skład dawnego Związku Radzieckiego.   

Z kolei pod sam koniec 2013 roku z inicjatywy Putina, znanego z rozmachu i przenikliwości  działań, specjalnym dekretem prezydenckim powołano nową multimedialną agencję, której zadaniem było kształtowanie za granicą obrazu rosyjskiej polityki państwowej i życia społecznego w Rosji. Twórcy agencji nadali jej nowoczesną nazwę, nie pozostawiającej wątpliwości, jaki kraj jest jej ojczyzną – „Sputnik”. W ramach „Sputnika” utworzono „Radio Sputnik” które przygotowywało programy dla społeczeństwa polskiego, pragnącego poznać osiągnięcia Rosji w rozwoju demokracji oraz niesienia pomocy ekonomicznej i humanitarnej wielu krajom na świecie. 

Od jesieni zeszłego roku, codziennie o godz. 21 w Radio Hobby jest nadawany godzinny program „Radia Sputnik”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na świetne reportaże z samej Rosji i wielu krajów sąsiedzkich. Ale są - jak zwykle - i malkontenci, którzy narzekają na brak reportaży z Ukrainy.    

Jerzy Jachowicz/Sdp.pl 

Komentarze (4):

anonim2015.02.21 23:53
Był pan swietnym dziennikarzem i uwielbiałam pana teksty a teraz,,,az przykro czytac i szkoda bo styl doskonały...
anonim2015.02.22 10:34
Mur Berliński przesunięty na Bug. Podobno był złem ?
anonim2015.02.23 10:01
No to pięknie,autorowi dziękuję za podanie faktów.Maksyma "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" pasuje do linii programowej Piotra Folgera z Legionowa. Jak rozumiem, "czaj i kipiatok" (herbata i wrzątek) już czekają na bratnią wizytę.
anonim2015.02.23 10:05
Do @akuratnej. A co konkretnie sprawiło przykrość? Proszę wyjaśnić nam swe tajemnicze odczucia.